Krásy Jižních Čech, aneb od lesních radovánek až na zámek…

Rubrika: Cestování, Z našich cest

Jelikož naše rodina nepatří mezi ty šťastné, které si mohou dovolit každoročně vycestovat do zahraničí k moři, volíme tu klasickou tuzemskou dovolenou a ničeho nelitujeme. Nejen že nám odpadá řešení pasů, vyřizování cestovního pojištění či kolečko po směnárnách za účelem vyhledání nejlepšího kurzu, ale užijeme si navíc vždy spoustu legrace a i tak si odvážíme krásné zážitky.

Na letní dovolenou jsme zatím vyráželi s manželem, mojí sestrou a jejím synkem. Je mu 6 let a je to klučík živý a zvídavý, tak je potřeba ho stále něčím zabavovat a zaměstnávat a ano, někdy i utahat.

Minulý rok jsme se rozhodli vyrazit po krásách a výletech v Jižních Čechách. Vyrazili jsme tedy za příbuznými, kteří žijí v malé jihočeské vesničce zvané Komárov. Tato vesnička je zapsána v UNESCO jako vesnická památková rezervace, takže je zde vskutku co obdivovat. Jsou zde samé staročeské statky ve stylu selského baroka.

Dospělí ocení klid a nádheru okolních staveb a dětem lze povyprávět o tom, jak kdysi v takových statkách žili naši prarodiče a jak to na vesnicích chodilo. Budete-li mít štěstí, u vesničky uvidíte stádo krav na pastvě či ovce (malý Míša jimi byl doslova fascinován).

Z Komárova můžete pokračovat do nedalekých jihočeských lesů, kterými je tato vesnička doslova obklopena (do nejbližšího lesa je to asi 20 minut chůze, což s dítětem hravě zvládnete). Tyto lesy nabízejí nejen klid v podobě balzámu na duši, ale i bohatou úrodu borůvek, malin, jahod i hub. Pokud dítko nezlákáte ke sběru lesních plodin, můžete ho zabavit stavěním domečků, či si můžete v lese udělat malou improvizovanou olympiádu (hod šiškou na cíl, soutěž – kdo najde nejzajímavější kamínek, nebo hru poznej strom či hlasy ptáčků)… Procházku do lesa  tedy vřele doporučuji. Děti se zde utahají a večer ulehají plny dojmů. No a navíc ráno na ně může k snídani čekat nějaký ten borůvkový koláč.

Zatoužíte-li po klidném dni stráveném v přírodě po ruchu města, doporučuji výlet do Jindřichova Hradce. Zde si můžete opět udělat příjemný výlet po památkách (za vidění stojí určitě stará část JH a zvláště pak Rondel). Můžete posedět v zámecké zahradě, kde se v klidu nasvačíte a cestou zpět se zastavte na vynikající točené zmrzlině (na výběr máte u několika velikostí, takže na své si přijde jak malé dítě, tak velký milovník zmrzliny). Tatínky a chlapečky pak určitě zaujme vlaková úzkokolejka Jindřichův Hradec. Zde bývají k vidění opravdu krásné vláčky a úzkokolejka navíc běžně funguje podle jízdních řádů, takže si můžete udělat další zajímavý výlet.

A pokud stále hledáte inspiraci na výlet v této krásné jihočeské lokalitě, mohu vám doporučit zámek z pohádky o Zlatovlásce – zámek Červená Lhota. Celý zámek je obklopen velkým zámeckým parkem, po kterém se můžete do sytosti procházet, či si zde sednout na jednu z laviček a opět si užívat klidu. Jen pro ty méně zdatné nedoporučuji obcházet s dětmi celý park dokola kolem jezera – některé úseky jsou velmi těžko přístupné a zdoláváte je „na vlastní nebezpečí“. I tak je ale celý areál velký a dá se zde absolvovat rozumná procházka.

Samotná návštěvnická sezóna na zámečku začíná obvykle v dubnu, kdy mají otevřeno pouze o víkendech. Postupem času (až do listopadu, kdy se brány zámku opět zavírají) se návštěvní doba prodlužuje a je možné zámek navštívit i ve všední dny. Máte na výběr ze tří typů zajímavých prohlídek (sklepení, 1. patro a podkroví), takže tu nejkratší vydrží v pohodě i malé dítě. Děti do 6 let mají navíc vstupné zdarma (musí však být zapsáni na vstupence rodiče, kvůli omezené kapacitě skupiny, takže je nutno jej hlásit při nákupu lístků). Od 6 let se cena prohlídky pro dítě pohybuje od 25 do 50Kč a pro dospělého od 30 do 90Kč (podle typu zvolené prohlídky).

Pokud vás po procházce či prohlídce zámku přepadne hlad a nestačila vám svačina z domova, poblíž zámku se nachází Restaurant Červená Lhota, kde se s celou rodinou bohatě najíte a můžete si zde i „odskočit“.

Přeji vám, ať se vám i vaším dětem na všech těchto od sebe nedalekých výletních místech líbí a líbí, a třeba se na nich toto léto nevědomky potkáme 🙂

Tento příspěvek byl zařazen do soutěže Poraďte, kam na výlet a vyhrajte, do které se můžete zapojit i vy. Stačí do 31. 8. 2012 včetně poslat svůj tip na suodal@vasedeti.cz a tím se zařadíte do soutěže o zajímavé ceny.

Napsal/a: Kitty1984

Toto taky stojí za přečtení!

Zpříjemněte dětem koupání. Tady je 5 tipů!

Přístup k vodě se u dětí liší podobně jako náhled společnosti na koprovou omáčku. Zatímco jedny nemůžete dostat z vany, druhé

Čtu dál →

Jak vybrat přebalovací tašku na kočárek

Čekáte miminko a hledáte tašku na kočárek? Co všechno byste měli v takovém případě zvážit a proč maminkám nestačí

Čtu dál →

10 pravidel, jak oblékat děti v zimě

Venku přituhuje, nejen na horách napadla sněhová pokrývka. Zatímco my poznáme, kdy je nám zima nebo naopak příliš teplo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (7 vyjádření)

 • Kitty1984

  je vidíte, tak moje milovaná Zlatovláska je jasná, ale tuhle pohádku jsem neznala a musím si jí sehnat 🙂

 • Anonymní

  Nevím, proč by měli být šťastné jen ty rodiny, kteří jedou někam k moři. My taky nikam k moři nejezdíme, protože mě osobně by to nebavilo se válet u vody a jezdíme po Čechách a za sebe můžu říct přesně co píšeš v úvodu – nikdy nelitujeme a rozhodně si nepřipadáme nešťastní:-)
  Jinak moc hezky napsaný tip na výlet, líbí se mi:-)
  Ivča

 • O štěstí a kráse máme na DVD, jednu dobu nám tu jela 3-4x denně. 🙂

 • bamiska

  také jsem myslela o Štěstí a kráse tu miluju je krásná a není to tak dlouho co ji dávali a koukala jsem také …

 • Ježeček

  Zlatovláska je jasná, ale já si pamatuju ještě pohádku O štěstí a kráse s Markétou Fišerovou – byly tam moc krásné písničky a pamatuji si, jak utíkala po tom mostě 🙂 Hezké. *

 • bamiska

  na zámku jsme také byli, měli jsme i bezvadného průvodce, který byl vtipný a bylo to fajn…..a hlavně pohádka je moje velmi oblíbená….

 • Kitty, díky za pěkný tip 🙂 Červená Lhota-Zlatovláska a Petr Štěpánek…no joooo, idol mého dětství :mrgreen: I když…sympaťák je to pořád 🙂 😀

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist