Koutecký les

Rubrika: Cestování, Z našich cest

V samotném srdci Jeseníků, v Kouteckém údolí, když přejdete lávku přes horský tok, tak vás přivede do světa, kde se zastavil čas. Ocitnete v dobách, kdy se v tomto drsném horském kraji zabydlovali první osadníci – pastevci, dřevaři a uhlíři.


Příjemnou procházkou objevíte tajemství místních usedlíků v souboji s horami a drsným podnebím. Dřevěné postavy jsou vytvořené ve svém reálném prostředí, lemují cestu a napoví něco o místních lidech, zdrojích jejich obživy, historii a bohatství tohoto kraje.

Překvapí vás důvtip dřevařů při přepravě kmenů v podobě fortelně zbudované lesní železnice, ukázky pálení dřevěného uhlí, těžby dřeva, apod.

DSCN3282   DSCN3277

Součástí lesa je expozice Pohádkový les, kde se malí i velcí návštěvníci mohou setkat s bytostmi ze světa fantazie. Nad lesem drží ochrannou ruku socha Praděda se svojí družinou skřítků a víl. Uvidíte pastevce hlídajícího stádo ovcí, za stromy číhající loupežníky, čarodějnici bravurně letící na koštěti a v neposlední řadě dřevěnou pohádkovou perníkovou chaloupku. Uvnitř chaloupky vás zláká k odpočinku dřevěná lavice se stolem, venku v zahrádce s plaňkovým plotem rostou dřevěné hříbky a muchomůrky jako stoličky a stolek. Návštěvníci mohou navštívit Koutecký les v každém ročním období a denního i nočního času.

DSCN3294   DSCN3296

Pět dřevěných figurín a informační tabule vám přiblíží práci dřevařů, kteří jen pomocí pil a seker prováděli kácení a odvětvování stromů. Expozice ze života uhlířů představujících jejich práci i život v horách. Můžete nahlédnout do nitra milíře i letního uhlířova obydlí a seznámit se s technologií pálení dřevěného uhlí.
Také vám tu přiblíží unikátní způsob svážení dříví z horských masívů pomocí lesní železnice. Technické zařízení, které sloužilo na přelomu 19. a 20. století se skládá z ocelových vozíků, kolejí a lanovek.

DSCN3289   DSCN3267

Exponáty Pohádkového lesa jsou vyřezávány motorovou pilou ze smrku, modřínu, dubu a topolu. Postavy horských skřítků, zvířat i Praděda vhodnou formou rozvíjejí fantazii dětí a působí uklidňujícím dojmem na dospělé. A vstup je volný.

U mostu do Kouteckého lesa je možné koupit jízdenky na lanovku a upomínkové předměty. Samozřejmostí je i restaurace, kde jsme se dobře najedli.

Článek byl zařazen do soutěže Podělte se o tipy na výlety a vyhrajte, ve které můžete vyhrát za tip na výlet i vy. Výherci si budou vybírat knihy z edice Neznámé Čechy, kterou vydalo nakladatelství Mladá fronta.Těšíme se na všechny vaše soutěžní příspěvky a přejeme šťastnou cestu a spoustu skvělých prázdninových zážitků vám i vašim dětem.

Napsal/a: Králíček4

Toto taky stojí za přečtení!

Jak vybrat přebalovací tašku na kočárek

Čekáte miminko a hledáte tašku na kočárek? Co všechno byste měli v takovém případě zvážit a proč maminkám nestačí

Čtu dál →

10 pravidel, jak oblékat děti v zimě

Venku přituhuje, nejen na horách napadla sněhová pokrývka. Zatímco my poznáme, kdy je nám zima nebo naopak příliš teplo

Čtu dál →

Tipy, jak zabavit děti na zahradě v zimě i v létě

Zahrada je pro děti osobitým útočištěm, kde mohou stále něco nového objevovat. Stačí pár vychytávek, nezbytných komponentů i vhodný

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist