Kam s dětmi na výlet?

Rubrika: Cestování, Knihy pro děti a mládež

Doba výletů je tady! Musím říci hurá, protože jak možná mnozí víte, léto trávíte častými návštěvami hradů, zámků, ale i jinak zajímavých lokalit.

Myslím, že jsem už jindy tady na VD zmínila, že vcelku velkou část mojí knihovničky tvoří publikace, jež se věnují turistice. Tedy hlavně takové knihy, které nabízejí místa vhodná k navštívení. Vzhledem k tomu, že na výlety vyrážíme s dětmi, musím brát na výběr cíle ohled. Nejde ani tak na počet kilometrů, spíš vhodnost, aby to děti bavilo a případně bylo i nějakým přínosem. Ráda si předem nastuduju nějaké materiály a před dětmi se snažím dělat chytrou:-)

Nakladatelství CPress vydalo již celou řadu knih na téma cestování, dokonce se tituly orientují i vysloven na tipy s dětmi. Považuji to za skvělé, protože máte při otevření takové publikace jako na dlani místa, která autoři ve většině vyzkoušeli na vlastní kůži, nebo jsou alespoň předem myšlená právě i na děti.

Mně se doma ocitly hned tři. A protože zpracování titulů v této edici je vesměs stejné a mění se spíš jen jméno autora, nejdřív tedy představení:

Výlety s dětmi na hrady a zámky

kam_na_vylety_hrady
Autorkou je zkušená Eva Obůrková, kterou můžete znát i z jiných titulů tohoto žánru. Na výletníky tu čeká asi sedmdesátka tipů. Vybírat můžete výlety pro úplná mrňata, ale i dospívající. Potěší samozřejmě i nás, chudáky dospěláky, kteří je musí vláčet s sebou a poslouchat:-).

Kniha nabízí výlety ne na ty nejatraktivnější, protože co si budeme říkat – potěšila by návštěva Karlštejna batole? Autorka se zaměřila na ty hrady a zámky, které do svých programů děti zahrnuly a mají jim co nabídnout. Nutno uznat, že se památkáři snaží. Vědí, že rodin s dětmi je mnoho a tvoří ne nepodstatnou část jejich návštěvníků.

Jako vždy dala autorka přednost jednoduchému zpracování, zato veselému, humornému a hlavně výstižnému. Navíc texty doprovází celá řada obrázků a fotografií, které pomohou při výběru. A co je skvělé, nechybí ani legendy a pověsti, protože hrady a zámky mají přece celé archívy zaplněné bílými ženami toulajícími se po nocích na nádvoří nebo bezhlavými rytíři. Skutečně se mi líbí, jak Eva Obůrková tituly zpracovává. Zapojit při výběru se tak můžou i děti, i když ti menší budou třeba jen vybírat očima.

Výlet za šedou paní, strašidly a panem Lvem na vodní zámek Blatná
Blatna je jedním z českých hradů a zámků, jehož založeni provazí legenda o templářských rytířích. K takovým sídlům patřily utajené podzemní místnosti, podivné sochy a záhadné obrazy – třeba ten, který údajně ještě v 18. století zdobil jednu ze síní v severním křídle. Pověst vypraví, že nástěnná malba znázorňovala pustou skalnatou krajinu se zástupem templářů a mouřenínem, jenž držel v ruce svítilnu. Její tajemství prý koncem 18. století rozluštil zámecký písař. Vytušil, že mouřenín přivádí rytíře ke skále, v niž je ukryt poklad – a to právě v místech, kam dopadá záře svítilny. V noci se vplížil do síně, tajemnou skrýš otevřel a pak i s jejím obsahem rychle zmizel. Ať už templářský poklad obsahoval cokoliv, tajemství obrazu bylo nenávratně pryč. Nakonec byl přemalován a zmizel podobně jako písař, který rozluštil dávnou záhadu.

Zvláštnost Blatné představuje přízrak šedé paní, s nimž se můžete setkat při nočních prohlídkách. Podle pověsti byla ve zdejší kapli zaživa zazděna velmi mlada dívka. Když po staletích objevili její kostru, na lebce byly dosud patrné dlouhé šedivé vlasy.

Výlety s dětmi v severních Čechách a pohraničí

kam_na_vylety_severTak tady ta publikace se už specializuje na určitou oblast. Ostatně, v edici Kam nakladatelství  CPress máte možnost si vybrat právě tu vaši oblast. Navíc se domnívám, že když jeden titul zahrnuje nějakou určitou část, tak o ní také bude vyprávět a čtenář, potažmo výletník, najde více tipů i více informací. Stejně tak je to i v případě této publikace.

Ta je rozdělena na „atrakce“ tohoto kraje. Vybírat můžete jak ze zoologických zahrad, tak z rozhleden, zámků, hradů a zřícenin, tak se můžete vydat do světa aut a motocyklů, muzeí atd. Máte-li chuť na něco konkrétního, využijte obsah, který vás navede na dané stránky. Součástí je celá řada fotografií, a to včetně archivu autorky Zdeňky Pitrunové, z jejíhož pera pochází například titul Kam na výlety s kočárkem. Čechy.

Tipy na jednotlivá místa jsou vlastně jen kratšími texty s nezbytnými informacemi. A to včetně vstupného, otevírací doby, adresy a odkazu na internetové stránky. Pokud byste se chtěli dozvědět něco více o vybraném tipu, asi ten počítač budete muset využít. Nebo možná bude ještě lepší, vydat se rovnou na výlet a informace posbírat jako správní turisté až na místě. Já bych tuhle knížku označila jako takový seznam všech možných výletních cílů v tomto regionu, než jako průvodce, který vám podá dostatek informací. Zase je pravdou, že autorka se zaměřuje i na možnosti vyřádění dětí na daných místech, což je plusem k hodnocení. A hlavně – vychází ze zkušeností, což většina rodičů nepochybně ocení.

Kam do podzemí

kam_na_vylety_podzemiNe tedy, že by všechny děti (a možná i dospělí) milovaly výlety pod zem. Někteří se ale najdou a právě pro ně je tady další kniha z edice Kam. Autorem je také Jan Pohunek, jež se podílel třeba na publikaci s tipy na výlety za technickými památkami.

Autoři se věnují celé republice, takže pro přehlednost máte k dispozici obsah s regiony a samozřejmě i s konkrétními výlety/tipy. Jednoduše pak stačí nalistovat.

I když je zpracování hodně podobné předchozímu titulu, autoři se více rozepsali o jednotlivých tipech. Nejde tedy jen o krátké shrnutí, najdete tady i dost informací z historie, někdy skutečně detailních. Je vidět, že autorům nešlo jen o „sepsání“ výletních tipů, ale chtěli také, aby si čtenář něco tzv. odnesl. A protože takové typy se mi líbí, byla jsem z titulu nadšená. Musím říci, že jsem se dozvěděla spoustu informací, celou řadu využívám pro syna, kterého přesně takovéto věci, jako jsou třeba Pražské kolektory či doly zajímají.

Klatovské katakomby

Klatovský jezuitský kostel Neposkvrněného početí Panny Marie a sv. Ignáce ve svém nitru ukrývá krypty, které sloužily jako pohřebiště jezuitů, šlechty, vojska i měšťanů.

Pohřbívalo se sem v letech 1676–1783 a bylo zde uloženo přes 200 zemřelých. V roce 1784 Josef II. pohřbívání v kryptách zakázal. Těla se ukládala do dubových rakví na hobliny a obkládala chmelem. Díky důmyslnému systému větrání, který ústil na střechu a zajišťoval stálou teplotu a vlhkost vzduchu, docházelo k jejich postupnému vysušování, tj. mumifikaci.

Bohužel ve 30. letech 20. století dělníci větrací šachty zasypali během oprav střechy stavební sutí. Změnili tím klimatické poměry v kryptách a většina mumií se rozpadla. Dnes už je systém opět funkční a zbývajících 38 těl je v péči konzervátorů.

Návštěvníci mohou zhlédnout 30 z nich a spatří také hrobku starého rodu vladyků a později hrabat Koců z Dobrše. Ke vzniku jejich rodu se váže pověst:

Dle pověsti v Dobrši u pramene odpočíval kníže Oldřich, když ho napadla divoká kočka. Na pomoc mu přispěchal místní mlynář, z něhož vzešel slavný rod Kocové (Kočkové) z Dobrše.

Dále je v podzemí k vidění cisterna a seznámíte se i s mechanismem spouštění rakví a ventilačním systémem.

Po rekonstrukci krypty v roce 2011 je v části podzemí nová expozice o Klatovech v době baroka, jezuitském řádu a jeho působení ve městě, naleznete zde dobové listiny, historické předměty i modely domů. Expozice je multimediální.

Myslím, že z každého z těchto tří titulů, by si každý něco vybral. Jsou i plné motivace pro děti, vybírat můžete samozřejmě i s ohledem na jejich věk. Velmi se mi líbí, že všechny knihy jsou napěchované obrázky, resp. fotografiemi. Nevím jak vy, ale já vítám při výběru výletu na neznámé místo, kam pojedu, nějaké foto předem. Nebo jsem možná jen zvědavá:-)

Knížky jsou dle mého hodnocení inspirativní a přínosné, v případě titulu Kam do podzemí, co se týká i historie. Hodí se skutečně do každé rodině, kde se turistice daří.

Tak hurá na výlet!

Napsal/a: Ivča a Domča

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (9 vyjádření)

  • Ivča a Domča

    Paní Obůrková, velice děkuji za Váš komentář,vážím si toho. Iveta P.

  • Anonymní

    děkuju za krásnou recenzi!
    Eva Obůrková & spolek další autorů

  • Skopalka

    erikka: no určitě to stojí za to si na to zajít 😉
    Určitě se vám to bude líbit, my byli natšení

  • ledoo

    My se letos chystáme vyšplhat na Sněžku.

  • Erikka

    Skopalka: To je hodně zajímavý typ! Zní to ale vážně zajímavě. Docela mě to zaujalo 🙂 Tam děti určitě musím vzít.

  • Ahoj,
    jestli hledá tipy, kam s dětmi na výlet nebo akci, ubytování či restauraci..komplexní přehled hledejte na http://www.babyfriendlycertificate.cz

  • Skopalka

    Ahoj, jestli muzu doporučit, tak výlet doporučuji do Prahy na strašidelnou prohlídku. Mají to skvěle udělané, pro děti super. (www.strasidelnapraha.cz)

    pro školáky mají ceny i od 60 kč. jinak na strasidelnou prohlídku se dají vouchery u nich přimo koupit za 129 kč, což se jinde neda. maji to tusim do konce června.
    A opravdu to stojí za to. Byli jsme ted na strasidelném vyšehradu 🙂

  • Suprové knihy, Líbí se mi hrady a zámky a Kam do podzemí.

  • Peťka

    Ivčo, děkuji za pěkné tipy na knihy. Zaujala mne ta poslední, Kam do podzemí. Vím, že máme nejvíce zpřístupněných jeskyní na Moravě, v Čechách tuším jen 3. Ale stejně nejkrásnější jeskyni, dle mého názoru, mají na Slovensku. V Čechách se mi nejvíc líbí Bozkovské jeskyně a na Moravě Punkevní jeskyně.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist