Jak se před cestou správně najíst

Rubrika: Cestování

Před cestou se nezapomeneme dostatečně prospat, odpočinout si a vybavit se dobrou náladou. Také se dobře najíme. Ale jak se máme správně najíst, když jsme nervózní a tušíme, že se nám opět udělá nevolno?

Přejídání se a jezení těžkých jídel (mléčné výrobky, vajíčka, tučné výrobky, ořechy, houby, červené tučné maso) na lačný žaludek zvyšuje pravděpodobnost rozvoje kinetózy.

Už den před odjezdem se vyvarujte velkému množství živočišných tuků (sádlo, máslo, ztužené tuky) – dlouho zdržují jídlo v žaludku a to potom kvasí. Dále se vyhněte kořeněným jídlům, mléku, perlivým nápojům, alkoholu, omezte kávu a kouření.

Všude jen samé zákazy, ale jak na to?

Jezte suchary, chleba a dobře omytou vhodnou syrovou zeleninu a ovoce. Dozrálá nektarinka, meruňka nebo okurka nás zároveň osvěží.Pomozte žaludku s trávením potravy již v ústech – jezte pomalu a vše pečlivě rozžvýkejte na kaši. Pijte dostatečně zředěné ovocné šťávy, zelený nebo slabě bylinný čaj. Před odjezdem se také napijte vody s pár kapkami citronu (bez cukru) – citron pomáhá obnovit rovnováhu kyselin a zásad v žaludku. Jezte častěji a po menších dávkách, aneb jak praví jedno české přísloví: „Jez do polosyta, pij do polopita.“

Proti nevolnosti, nucení na zvracení a samotnému zvracení pomáhá celá řada bylinkových čajů, bonbonů či žvýkaček.

Nervozitu a stres z cesty spojený s nucením na zvracení a nechutenstvím můžeme zahnat čajem z oddenku puškvorce (lze sehnat v lékárnách nebo obchodech specializovaných na čaje) nebo vitamínem B6.

Žaludeční potíže vyvolané velmi silným stresem zmírníme přidáváním meduňky a bazalky do jemně kořeněných jídel.

Pokud jsme neodolali tučným jídlům, může nás zachránit list artyčoku (v lékárně jako Zirkulin – artyčoková dražé).

Čaj z máty peprné nebo kapka mátového oleje na jazyku mírní dráždění ke zvracení.

Fenykl maminky znají především jako bylinu proti nadýmání a dětské kolice. Tuto bylinu můžeme použít i proti škytavce a zvedání žaludku.

Řadě zkušených cestovatelů nesmí chybět čerstvý, sušený či konzerovaný zázvor. Zázvor můžete vždy použít jako první pomoc – působí téměř okamžitě, podporuje trávení, uklidňuje podrážděné sliznice a přivádí svalstvo zažívacího ústrojí do stavu přiměřeného napětí, také pomůže trávit tuky. První preventivní dávku zázvoru si můžete dát už tři nebo čtyři hodiny před cestou. Potom si zázvor dopřáváme asi po čtyřech hodinách.

Česnek má stejné účinky jako zázvor, ale je poměrně těžký na žaludek, proto není dobrou volbou.

Pokud houpavý žaludek neuklidní máta ani zázvor, pijeme čaj heřmánkový, který vyrovnává vylučování trávicích šťáv a uklidňuje žaludek. Šálek heřmánkového čaje pijeme až třikrát denně, více raději ne.

Nervy spojené s cestovní nevolností pomůže uklidnit hořčík.

Udělali jste vše, co bylo ve vašich silách, a přesto se nezadařilo? Po zvracení ještě asi dvě hodiny nic nejezte. Pijte po malých doušcích tolik, kolik můžete, abyste nahradili ztracené tekutiny a propláchli si ústa. Nejvhodnější je minerální voda o pokojové teplotě nebo mírně chlazená, která současně nahrazuje i ztrátu solí. Neméně vhodná je i čistá voda. Je-li zvracení opakované, může kyselý obsah žaludku vést k odvápnění skloviny zubů, proto si zuby čistíme nejdříve 30 minut po zvracení.

Přetrvá-li nevolnost nezvykle dlouhou dobu, raději vyhledejte pomoc lékaře, který může odhalit případnou vážnější nemoc.

Příště: Jak se vyrovnat s časovým posunem.

Napsal/a: Klára J.

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist