Hrad Veveří a výstava Arabela

Rubrika: Cestování, Z našich cest

Dovolím si vás pozvat na výlet na hrad Veveří, kam jezdíme každý rok. Loni zde měli výstavu drakobijců a letos je na hradě výstava kostýmů a rekvizit ze seriálu Arabela.

Na každého, kdo na hrad zavítá, čeká mimo klasické prohlídky zámku i princezna Arabela se svou celou královskou rodinou. Uvidíte zde kostýmy Rumburka, černokněžníka Viga, zlého rumburaka a dokonce je zde i Fantomasův kostým. Zároveň si můžete prohlédnout kouzelný prsten, křišťálovou kouli, nechybí ani cestovní plášť, královská koruna a žezlo.

Hrad veveřín 8Hrad veveřín 6

Pro děti je zde možnost se usadit do křesla a vyzkoušet si jak jim bude slušet královská koruna, mohou se na chvíli přenést z reality do pohádky a na malou chvilku se stát králem. Domča byl na chvíli král Dominik I. My si prohlédli kostými, vystoupali na Prachovou věž a vylezli jsme i na hradní ochoz ze kterého je krásný rozhled do okolí. V sále za pokladnou je výstava replik tyčových zbraní z 30 leté války a je zde i část brnění.

Hrad veveřín 1Hrad veveřín 5

Hrad jako takový je od r. 2000 v dlouhodobé rekonstrukci, po II.svět.válce byl poškozen nevhodným používáním.V současné době se na něm pořádají různé akce, jako jsou jarmarky, divadla pro děti, letní noc, květinové aranžmá a jiné.

Na hrad se dá dostat několika způsoby, prvním je autobus, co jsme ještě nezkoušeli. Další způsob je autem podél levé strany přehrady, silnici mezi lesem, kterou dojedete až pod hrad na parkoviště, pokud pojedete ještě kousek dál, tak je zezadu hradu druhé parkoviště. Takto jsme jeli dnes z důvodu škaredého počasí, co kdyby začalo pršet, tak není kde se schovat a domů daleko. Poslední možnost máme nejraději, a to je z Bystrce z přístavu, asi hodinová plavba parníkem. Proplujete půl přehrady, cestou se můžete podívat na naháče na nuda pláži, proplouváte i mezi skálami až se před vámi nahoře objeví hrad Veveří. Ano, jako hrady bývají, je na kopci a přístav u hradu Veveří není bohužel bezbariérový, takže pro vozíčkáře nevhodné, pro rodiče s kočárky doporučuji cestovat alespoň ve dvou, a kočárek vynést do schodů. Pak vás čeká cesta asi 1,3 km, kousíček okolo silnice a dále přírodní cestou, z části dřevěnou stezkou. K hradu vede kamenná cesta do kopce, takže u zde se hodí chlapská síla.

Hrad veveřín 4Hrad veveřín 2

Vstupné do areálu hradu je 20 Kč dospělí a 10 Kč děti, prohlídkové okruhy jsou dva, první je za 70 Kč dospělí a 50 Kč za děti, druhý okruh je fyzicky náročnější a je pouze od 15 let. Na pokladně si můžete zakoupit upomínkové předměty, pexesa, turistické známky a vizitky.


Článek byl zařazen do soutěže Podělte se o tipy na výlety a vyhrajte spoustu dalších, ve které můžete vyhrát za tip na výlet vyhrát i vy.
V září vybere redakce portálu VašeDěti.cz výherce, kteří si mezi sebou rozdělí 10 knih z edice Kam v České republice, které do soutěže věnovala společnost Albatros Media.

Pozn.red.: Text neprošel redakční úpravou.

Napsal/a: Králíček4

Toto taky stojí za přečtení!

Tipy na dárky pro děti podle věku – zabaví se a rozvinou dovednosti

Lámete si hlavu s tím, co potěší nastávající, novopečené či už ostřílené rodiče, respektive jejich děti? Přečtěte si naše

Čtu dál →

Co pomáhá na dětský kašel?

Listy opadaly, teploty se střídají, vládu nad počasím převzal podzim. Děti tráví několik hodin denně v kolektivu, kde není nouze

Čtu dál →

Venkovní únikové hry Hunter Games: objevte parádní zábavu

Baví vás klasické únikovky? Vzrušující příběhy a plnění úkolů? Přemýšlíte, kde se dá zažít ta nejlepší úniková hra v

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (1 vyjádření)

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist