Hrad Oybin jako stvořený pro romantické duše

Rubrika: Cestování, Z našich cest

Troška historie, špetka dobrodružství, hrstka romantiky a k tomu hodně páry. Tak tohle přesně je recept na super výlet! A zaručeně se bude líbit jak dětem, tak dospělákům. Vypravíme se kousíček za hranice naší vlasti a to do městečka Oybin v Sasku.

Výchozím bodem pro tento výlet byl Liberec. Zde jsme si koupili výhodnou rodinnou jízdenku Euro-nisa-ticket, což je jízdenka určená pro cestování v Libereckém kraji a v německém a polském příhraničí. Na jízdenku může cestovat celý den vlakem nebo autobusem až 5 osob a vyjde vás na 320,-Kč. Za půlhodinky už jsme frčeli pohodlným moderním vlakem směr Německo.

Romantika nás čekala v Žitavě při přestupu na parní úzkokolejku, která vozí výletníky až k naší cílové stanici Kurort Oybin. Jízda historickým parním vlakem je velkým zážitkem. Dokonce si můžete sednout do otevřeného vagonu a kochat se krajinou. Z čoudícího komína vlaku na vás padají saze a vy vypadáte trošku jako čertík. Ale i tak tento zážitek doporučuji.

IMG_0704    IMG_0707

Vláček nás v pohodě dovezl do městečka. Na hrad Oybin je to od nádraží 15 minut chůze. Jen nesmíte zapomenout zahnout hned naproti informační kanceláře vpravo po schodech. Ty jsou mezi domky schovány a lehce je přehlédnete. Odtud to je k hradu už jen pár minut.

Jako první vás upoutá zajímavě řešený vstup s pokladnou, který je v moderním duchu vestavěn do skal tak šikovně, že máte pocit, jakoby tam patřil. Milá paní za pokladnou nám prodala vstupenky a přidala i plánek hradu s popisem v češtině. Pokud neumíte německy, vůbec se nemusíte bát, zde jsou na české návštěvníky připraveni. Dokonce i popisky a informační tabule rozmístěné po celém hradu jsou též v češtině. Což bylo velmi příjemné zjištění.

IMG_0740    IMG_0782

Hrad Oybin je dnes již jen rozlehlou zříceninou. Císařský palác nechal zbudovat Karel IV. v roce 1364 jako své odpočinkové sídlo. Do dnešní doby se zachovala stěna paláce až do druhého patra, včetně oken. O pár let později byl dostavěn gotický kostel, který byl z jedné strany vytesán do skály. Dnes se můžete v kostele posadit na lavičky a pozorovat nebe nad vámi. I přesto, že strop již chybí, je zde skvělá akustika, kterou si můžete vychutnat během koncertů vážné hudby. Musím říct, že svoji fascinující atmosféru si klášterní kostel zachovává i dnes.

IMG_0798    IMG_0735

Oybin nebyl nikdy dobit, což pochopíte, když ho celý obejdete po zhruba kilometr dlouhém ochozu. Je totiž umístěný na vrcholu stolové hory ve výšce 514 metrů. A právě z četných vyhlídek zažijete dobrodružství, pokud se tedy stejně jako já bojíte výšek. Rozhledy jsou ale impozantní a byla by škoda vyhlídky minout. Od roku 1990 probíhají na hradě rozsáhlé opravy, vzniklo zde muzeum nebo domeček s kamerou, která nabízí nevšední pohledy do krajiny.

Na návštěvu si vyčleňte alespoň 2 hodiny. Nám se zde líbilo natolik, že jsme si prohlídku protáhli na 4 hodiny, ale prošli jsme opravdu všechna zákoutí rozlehlého hradu a několikrát poseděli na lavičkách a kochali se dalekými výhledy.

IMG_0711    IMG_0727

Při cestě zpět nepřehlédněte farní kostel, který stojí v obci hned pod hradem. Nakoukněte dovnitř, má opravdu netradiční interiér s bohatou výmalbou.

A pokud vám zbude čas do odjezdu parního vlaku, můžete posedět v zahradách s rybníčkem, nebo navštívit některou z příjemných kavárniček.

Kam se vypravit už víte a teď už jen objednat pěkné počasí a přeji krásný výlet.

Článek byl zařazen do soutěže Podělte se o tipy na výlety a vyhrajte, ve které můžete vyhrát za tip na výlet i vy. Výherci si budou vybírat knihy z edice Neznámé Čechy, kterou vydalo nakladatelství Mladá fronta.

Těšíme se na všechny vaše soutěžní příspěvky a přejeme šťastnou cestu a spoustu skvělých prázdninových zážitků vám i vašim dětem.

Napsal/a: Peťka

Toto taky stojí za přečtení!

Jak každodenně zabíjíme důvěru svých dětí

Neděláme to schválně, ale dopouštíme se toho snad každý den. Jsou to jen zdánlivé malichernosti, ale důsledky jsou mnohem

Čtu dál →

Recenze: Pohádková logopedie

V dnešní době, kdy spousta dětí navštěvuje logopedii, jsou prostředky, které nácvik správné řeči podpoří hravou formou, k nezaplacení. Tedy alespoň

Čtu dál →

Příběh nejkvalitnější pomazánky bez palmového tuku

Není to tak dávno, co internet zaplavily obrázky sklenic, ve kterých bylo názorně předvedeno složení některých kakaových krémů –

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (4 vyjádření)

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist