Hrad Oybin jako stvořený pro romantické duše

Rubrika: Cestování, Z našich cest

Troška historie, špetka dobrodružství, hrstka romantiky a k tomu hodně páry. Tak tohle přesně je recept na super výlet! A zaručeně se bude líbit jak dětem, tak dospělákům. Vypravíme se kousíček za hranice naší vlasti a to do městečka Oybin v Sasku.

Výchozím bodem pro tento výlet byl Liberec. Zde jsme si koupili výhodnou rodinnou jízdenku Euro-nisa-ticket, což je jízdenka určená pro cestování v Libereckém kraji a v německém a polském příhraničí. Na jízdenku může cestovat celý den vlakem nebo autobusem až 5 osob a vyjde vás na 320,-Kč. Za půlhodinky už jsme frčeli pohodlným moderním vlakem směr Německo.

Romantika nás čekala v Žitavě při přestupu na parní úzkokolejku, která vozí výletníky až k naší cílové stanici Kurort Oybin. Jízda historickým parním vlakem je velkým zážitkem. Dokonce si můžete sednout do otevřeného vagonu a kochat se krajinou. Z čoudícího komína vlaku na vás padají saze a vy vypadáte trošku jako čertík. Ale i tak tento zážitek doporučuji.

IMG_0704    IMG_0707

Vláček nás v pohodě dovezl do městečka. Na hrad Oybin je to od nádraží 15 minut chůze. Jen nesmíte zapomenout zahnout hned naproti informační kanceláře vpravo po schodech. Ty jsou mezi domky schovány a lehce je přehlédnete. Odtud to je k hradu už jen pár minut.

Jako první vás upoutá zajímavě řešený vstup s pokladnou, který je v moderním duchu vestavěn do skal tak šikovně, že máte pocit, jakoby tam patřil. Milá paní za pokladnou nám prodala vstupenky a přidala i plánek hradu s popisem v češtině. Pokud neumíte německy, vůbec se nemusíte bát, zde jsou na české návštěvníky připraveni. Dokonce i popisky a informační tabule rozmístěné po celém hradu jsou též v češtině. Což bylo velmi příjemné zjištění.

IMG_0740    IMG_0782

Hrad Oybin je dnes již jen rozlehlou zříceninou. Císařský palác nechal zbudovat Karel IV. v roce 1364 jako své odpočinkové sídlo. Do dnešní doby se zachovala stěna paláce až do druhého patra, včetně oken. O pár let později byl dostavěn gotický kostel, který byl z jedné strany vytesán do skály. Dnes se můžete v kostele posadit na lavičky a pozorovat nebe nad vámi. I přesto, že strop již chybí, je zde skvělá akustika, kterou si můžete vychutnat během koncertů vážné hudby. Musím říct, že svoji fascinující atmosféru si klášterní kostel zachovává i dnes.

IMG_0798    IMG_0735

Oybin nebyl nikdy dobit, což pochopíte, když ho celý obejdete po zhruba kilometr dlouhém ochozu. Je totiž umístěný na vrcholu stolové hory ve výšce 514 metrů. A právě z četných vyhlídek zažijete dobrodružství, pokud se tedy stejně jako já bojíte výšek. Rozhledy jsou ale impozantní a byla by škoda vyhlídky minout. Od roku 1990 probíhají na hradě rozsáhlé opravy, vzniklo zde muzeum nebo domeček s kamerou, která nabízí nevšední pohledy do krajiny.

Na návštěvu si vyčleňte alespoň 2 hodiny. Nám se zde líbilo natolik, že jsme si prohlídku protáhli na 4 hodiny, ale prošli jsme opravdu všechna zákoutí rozlehlého hradu a několikrát poseděli na lavičkách a kochali se dalekými výhledy.

IMG_0711    IMG_0727

Při cestě zpět nepřehlédněte farní kostel, který stojí v obci hned pod hradem. Nakoukněte dovnitř, má opravdu netradiční interiér s bohatou výmalbou.

A pokud vám zbude čas do odjezdu parního vlaku, můžete posedět v zahradách s rybníčkem, nebo navštívit některou z příjemných kavárniček.

Kam se vypravit už víte a teď už jen objednat pěkné počasí a přeji krásný výlet.

Článek byl zařazen do soutěže Podělte se o tipy na výlety a vyhrajte, ve které můžete vyhrát za tip na výlet i vy. Výherci si budou vybírat knihy z edice Neznámé Čechy, kterou vydalo nakladatelství Mladá fronta.

Těšíme se na všechny vaše soutěžní příspěvky a přejeme šťastnou cestu a spoustu skvělých prázdninových zážitků vám i vašim dětem.

Napsal/a: Peťka

Toto taky stojí za přečtení!

Jak vybrat přebalovací tašku na kočárek

Čekáte miminko a hledáte tašku na kočárek? Co všechno byste měli v takovém případě zvážit a proč maminkám nestačí

Čtu dál →

10 pravidel, jak oblékat děti v zimě

Venku přituhuje, nejen na horách napadla sněhová pokrývka. Zatímco my poznáme, kdy je nám zima nebo naopak příliš teplo

Čtu dál →

Tipy, jak zabavit děti na zahradě v zimě i v létě

Zahrada je pro děti osobitým útočištěm, kde mohou stále něco nového objevovat. Stačí pár vychytávek, nezbytných komponentů i vhodný

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (4 vyjádření)

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist