Hrad Karlštejn

Rubrika: Cestování, Z našich cest

Kdyby se našel někdo, kdo nezná hrad Karlštejn, tak tady jsou pro něj základní informace o hradu. Hrad Karlštejn byl založený v roce 1348, byl vybudován českým králem a římským císařem Karlem IV., jako místo pro uložení královských pokladů, především sbírek svatých relikvií a říšských korunovačních klenotů.

V roce 1355 již Karel IV. pobýval na hradě, dohlížel na jeho dostavbu a na výzdobu interiérů, především hradních kaplí. Stavebně byl hrad dokončen v roce 1365, kdy byla vysvěcena Kaple sv. Kříže ve Velké věži.

Já si udělala na tento hrad výlet se synem nyní o dovolené, když jsme pobývali poblíž Karlštejnu. Do obce jsme přijeli vlakem a vydali jsme se po směrovkách pěšky, i když nám u nádraží byl nabídnut odvoz. Pro ty, komu by byly dlouhé 2 km pěkné procházky, i když mírně do kopce, čekají u nádraží dodávky nebo kočáry s koňmi a nabízí za nějaký finanční obnos odvoz. My jsme odvoz nevyužili a vydali se na cestu pěšky a byla to pěkná procházka.

Cestou k hradu vás upoutá spousta obchůdků, které lemují obě strany cesty. Nabízejí suvenýry, dárky, hračky a osvěžení a určitě si každý vybere to, co ho zajímá a co se mu líbí. My před cestou nahoru využili restaurace k nasycení našich dětí a pak jsme vyrazili za poznáním. Cestou jsme navštívili muzeum betlémů, kde se nám moc líbilo. Nejlepší byl osvětlený a pohyblivý veliký betlém. Také s trochou strachu syn a kluci od kamarádky vstupovali se svíčkami do sklepení se kouknout na Bílou paní a nakonec si vyprosili rozsvícení světel.

Cestou se můj Dominik vyfotil, jak drží sovu. Vzhledem k jeho výšce jsme si na většího dravce netroufli. Pod hradem je i muzeum voskových figurín, kde na vás čekají různé osobnosti naší země. My jsme byli pár dní před tím na voskových figurínách přímo v Praze, tak jsme tuto prohlídku vypustili.

Na hradě je nádherná výstava skřítků. Objevitelka světa skřítků Vítězslava Klimtová přenesla část své kouzelné Pohádkové země z Pičína na hrad Karlštejn. V nově otevřené Konírně císařského paláce, tak na všechny čekají nejen historické osobnosti s Karlem IV. v čele, ale také skřítkové a nejrůznější tajuplné pohádkové bytosti.  Děti se také mohou zapojit do tvořivé soutěže, když napíší za pomoci rodičů tu nejkrásnější pohádku pro císaře a krále Karla IV. Vybrané pohádky pak vyjdou v nové knize pohádek, které svými ilustracemi opatří právě Vítězslava Klimtová… Výstava „Pohádkové srdce Evropy“.

Celou cestu ke hradu se hrad tyčí před vámi a doprovází vás k cíli. Byl to pro nás nádherný, celodenní výlet, na který se nedá jen tak zapomenout a každému ho také doporučuji. Cestou z hradu na nádraží jsme potkali na vycházce lidi s velbloudem, což byl pro děti další super zážitek před návratem.

Tento příspěvek byl zařazen do soutěže Poraďte, kam na výlet a vyhrajte, do které se můžete zapojit i vy. Stačí do 31. 8. 2012 včetně poslat svůj tip na suodal@vasedeti.cz a tím se zařadíte do soutěže o zajímavé ceny.

Napsal/a: Králíček4

Toto taky stojí za přečtení!

Co pomáhá na dětský kašel?

Listy opadaly, teploty se střídají, vládu nad počasím převzal podzim. Děti tráví několik hodin denně v kolektivu, kde není nouze

Čtu dál →

Venkovní únikové hry Hunter Games: objevte parádní zábavu

Baví vás klasické únikovky? Vzrušující příběhy a plnění úkolů? Přemýšlíte, kde se dá zažít ta nejlepší úniková hra v

Čtu dál →

Jak strávit víkend s dětmi v Praze?

Praha je tak kouzelné místo nejen díky své stovce věží nebo památek, ale také proto, že je zde nekonečné

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (6 vyjádření)

 • My máme fotku s výřicí Rózou. Synovi bylo 7 let, ale malá se bála, tak s mojí pomocí si ji jen pohladila. Ale pán byl naprosto úžasný a trpělivý, když čekal na odvahu naší tříleté slečny.
  Ovšem největší úspěch měl pan číšník v restauraci pod hradem, kdy jim k pití přinesl brčka a nechal vybrat barvu a naší princezně říkal slečno a Vášovi mladý muži. A navíc jsme si náramně pochutnali a měli pěkný výhled na Karlštejn.
  Bože, teď si uvědomuji, co už je let.

 • bamiska

  Karlštej patří k mým zatím nesplněným snům….ale mám se aspoň na co těšit…miluju Noc na Karlštejně a tohle by mě lákalo…..

  Pohádkovou zemi v Pičíně jsme měli na dovolené leták, ale přesto to bylo docela daleko….

 • bioviruska

  Na KArlštejně jsme byli, i když jsme z moravy :-)nutno podotknout, že je lepší se objednat, pokud stojíte o všechny 3 okruhy. Myslím jen 2 okruh je bez objednávky a je tak cca asi na hodinu.Děti to také bavilo- hlavně ty strmější schody na hradě a ty obrazy vevnitř. Nejvíce jim však imponovala i když maketa, česká koruna 🙂

 • Králíček4

  Pro mě také byl nedostupný z jižní moravy,ale byla jsme v Praze a tam už je to 40 min. vlakem,takže jsem ho konečně viděla.

 • Ježeček

  Karlštejn je zatím pro nás nedobytná tvrz. Vzhledem k dálce, kterou se od nás nachází a bez ubytování by to nešlo. Ale věřím, že finančně dospějeme k tomu, že tam vyrazíme a uvidím ho.
  Už jen kvůli Noci na Karštejně, což považuji za náš nejkrásnější muzikál a mám ho moc ráda! Díky za oprášení historických fakt i mého snu ohledně návštěvy 🙂 *

 • JanaK

  právě se chystáme na Karlštejn, akorát čekáme na trošku lepší počasí 😀

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist