Hrad a zámek Frýdlant

Rubrika: Cestování, Z našich cest

Protože z Moravy je na prohlídku hradů a zámků v Čechách daleko, tak jsme využili náš pobyt v Liberci a vydali se za historií i zde. První hrad a zámek byl Frýdlant, ano čtete dobře je to hrad i zámek. Spojuje v sobě dva architektonické útvary: středověký hrad a renesanční zámek a byl vybudovám kolem poloviny 13. století. V roce 1278 se podíleli na vybudování hradního paláce Bibrštejnové. A v letech 1558 -1620 pokračoval výstavbou renesančního zámku a kaple rod Redernů.

Vlakem z Liberce jsme dorazili asi za půl hodiny do Frýdlantu, je možné zvolit cestu i z druhé strany, ale mi chtěli projít i náměstí a pak jsme se vydali do kopce k zámku. Po příchodu jsme měli štěstí, že během 10 minut začínala dětská prohlídka, na kterou jsme sem jeli. Čas dětské prohlídky totiž určuje pokladní a nejsou pevně stanoveny.

DSCN4631 DSCN4637

Prohlídka je určena menším dětem a vede 7 hradními komnatami, kde se děti dozvědí, jak se na hradě žilo, čím se zabýval hradní pán a nebo jak se hrady vytápěly. Dokonce jsou dětem pokládány záludné otázky, např. z jakého stromu je vyroben stůl. Bylo to z kmenu stromu uříznuté kolo a nevěděli jsme ani my dospělí. Obrovský průměr a kůra tmavá, kdo by hádal jako náš Dominik břízu, no já ne, ta má přece bílou kůru. Ale prý měl pravdu, byla ze starého, obrovského kmenu břízy.

DSCN4604   DSCN4623

Následně jsou pro děti připraveny dvě místnosti, kde si mohou vystavené předměty osahat, podívat se do hodovní síně, kde je nachystaná hostina a uvidí hry, které se na hradech hrály. Mohou si i vyzkoušet křeslo hradního pána, vzít si do ruky meč, či si zkusit vystřelit z kuše. Taky se nemusíte bát, jsou to pouze dřevěné atrapy. Také si zde mohou na památku něco namalovat.

Mimo dětského okruhu jsou zde k prohlídce ještě čtyři okruhy. Vstupné je na dětský okruh 110 Kč dospělí a 70 Kč děti od 6 let. Ostatní okruhy se pohybují v ceně 130-150 Kč pro dospělé a děti 90-130 Kč, dle typu prohlídky.

 

Článek byl zařazen do soutěže Podělte se o tipy na výlety a vyhrajte, ve které můžete vyhrát za tip na výlet i vy. Výherci si budou vybírat knihy z edice Neznámé Čechy, kterou vydalo nakladatelství Mladá fronta.

Těšíme se na všechny vaše soutěžní příspěvky a přejeme šťastnou cestu a spoustu skvělých prázdninových zážitků vám i vašim dětem.

Napsal/a: Králíček4

Toto taky stojí za přečtení!

Zpříjemněte dětem koupání. Tady je 5 tipů!

Přístup k vodě se u dětí liší podobně jako náhled společnosti na koprovou omáčku. Zatímco jedny nemůžete dostat z vany, druhé

Čtu dál →

Jak vybrat přebalovací tašku na kočárek

Čekáte miminko a hledáte tašku na kočárek? Co všechno byste měli v takovém případě zvážit a proč maminkám nestačí

Čtu dál →

10 pravidel, jak oblékat děti v zimě

Venku přituhuje, nejen na horách napadla sněhová pokrývka. Zatímco my poznáme, kdy je nám zima nebo naopak příliš teplo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (1 vyjádření)

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist