Eldorádo Hynčice…

Rubrika: Cestování, Z našich cest

Loni jsme poslechli turistického průvodce a vydali se s dětmi do Hynčic. Je to vesnička 20 km od Krnova v Moravskoslezském kraji. Zřejmě jako každá druhá u nás. Žijí a pracují tady lidé, chovají zvířata, pěstují květiny, zeleninu na svých zahradách… Ale jedna zahrada je tady přece jen trochu vyjímečná.

Je to zahrada pana Jajcha, který zde pro své vlastní potěšení a pro potěšení svých děti začal v 50. letech tvořit sochy pravěkých i současných zvířat, dětských večerníčkových hrdinů a založil si tak své Eldorádo. Původně prý nechtěl, aby to bylo přístupno veřejnosti, ale některé postavy jsou vidět z cesty a tak se začali kolemjdoucí zastavovat, prosit o nakouknutí a poté lapat po dechu z kouzla, které na ně dýchlo hned za brankou domu.

Smutným obdobím byla povodeň v roce 1997, která zničila velkou část práce pana Jajcha, ale nakonec se podařilo zahradní exponáty rekonstruovat a provoz prohlídek obnovit.

Takže chcete-li se projít mezi dinosaury a primáty, obdivovat stále kvetoucí kaktusy, pokochat se pohledem na urostlé praváky (hřiby), nechat se okukovat kamzíky ze skály přijeďte do Hynčic. Ale pozor! Nevlezte Rumcajsovi do jeskyně – nemá to rád a nechejte si zajít chuť na sladké – víte jak to dopadlo v perníkové chaloupce?! A konečně držte palce Karkulce, ať je vlk zrovna po jídle…

Dnes se o zahradu a sbírku stará syn, ale jak nám sám řekl, tak zřejmě dlouhé trvání tato expozice nemá, protože jeho děti a vnuci o to nemají příliš zájem. Bohužel… Bylo znát v hlase, že ho to neskutečně mrzí a v oku se mu zaleskla slza, ale sám dodal, že nemá cenu do toho děti nutit, pokud to samy necítí.

Otevřeno denně v době 8 – 18 hod.

Vstupné dobrovolné a až po prohlídce.

Fotit a točit možno dle chuti a kapacity baterií a paměťových karet.

Doprava na místo je možná autobusem, na kole. Nejlépe se dostanete samozřejmě autem, díky nápaditým sousedům je zde placené parkoviště a stánek s občerstvením.

Tento příspěvek byl zařazen do soutěže Poraďte, kam na výlet a vyhrajte, do které se můžete zapojit i vy. Stačí do 31. 8.  2012 včetně poslat svůj tip na suodal@vasedeti.cz a tím se zařadíte do soutěže o zajímavé ceny.

Napsal/a: Ježeček

Toto taky stojí za přečtení!

Zpříjemněte dětem koupání. Tady je 5 tipů!

Přístup k vodě se u dětí liší podobně jako náhled společnosti na koprovou omáčku. Zatímco jedny nemůžete dostat z vany, druhé

Čtu dál →

Jak vybrat přebalovací tašku na kočárek

Čekáte miminko a hledáte tašku na kočárek? Co všechno byste měli v takovém případě zvážit a proč maminkám nestačí

Čtu dál →

10 pravidel, jak oblékat děti v zimě

Venku přituhuje, nejen na horách napadla sněhová pokrývka. Zatímco my poznáme, kdy je nám zima nebo naopak příliš teplo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (2 vyjádření)

  • Anonymní

    Eldorádo jsme navštívili, ale bohužel bylo zavřeno. Otevřeno je pouze v sobotu od 10-15hod. Je to škoda, na parkovišti se sešlo šest aut plných děti, které místo chtěli vidět.

  • Ježečku, díky za další zajímavý tip na výlet. Je škoda, že v tom nikdo nechce pokračovat 🙁 … tolik letitého úsilí a jednoho dne se za ním zavřou navždy dveře.
    Tak budeme panu Jajchovi držet pěstičky, aby se některé vnouče „podědečkovalo“ 🙂

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist