Do šatlavy nebo do kapličky?

Rubrika: Cestování

Při dalším našem výletě jsme zavítali do historického města Úštěk, pokochali se jarmarkem a nakonec jsme skončili přímo ve zdejší šatlavě. A i když bylo ten den dost horko, vystoupali jsme po vysokých schodech ke Kapličkám…

Původně jsme sice měli trochu jiný plán na sobotní výlet, zklamaní jsme ale nebyli a tak vás pozvu na další putování po krajích naší vlasti…

Historický Úštěk a jeho unikát

Městu Úštěk už je více jak 650 let a tak si zaslouží mít něco, co ostatní nemají. Tím unikátem je zdejší šatlava, jediná v Čechách.

V domě s gotickým podloubím na zdejším Mírovém náměstí se nachází sklepení s kobkami a mučírnami. Ne, nemusíte se bát, a klidně s sebou vezměte i své děti.

Sice tu naleznete starobylé mučící nástroje, ale i zábavu. Především je tady ale dovoleno na všechno sahat.

Takže si můžete vyzkoušet, jak bylo člověku před setnutím hlavy nebo si na druhou stranu potěžkat popravčí meč. Musím říct, že je skutečně pěkně těžký, asi bych kata dělat nemohla.

Můžete si vlézt i do koše, ve kterém se v dřívějších dobách mučilo ponořením do vody.

Děti si vyzkouší střílení z kuše nebo oblek rytíře.

Pokud vám to bude málo, máte možnost projít další chodbou – pozor ale na hlavu – a za nedlouho se ocitnete ve sklepení.

Před tím musíte projít třemi patry sklepů a pak na vás čeká skutečná šatlava, mučírna a spousta nástrojů určených k utrpení.

Po pravdě musím říct, že jsem neměla dost dobrý pocit, všude šero a navíc vlhko, zkrátka velice ponurá atmosféra, takže jsem byla ráda, když jsme zamířili zase zpátky na povrch…

Úplně nahoře, hned u vchodu, si můžete vyzkoušet razit groše, vyrobit mýdlo nebo vyleštit drahokamy. Děti se vyřádí na skluzavce, která vede od pokladny rovnou do mezipatra, přistání je nedaleko popravčího špalku. Skluzavka je ale vhodná pro trochu větší děti, například předškoláčky doporučuji určitě dole chytat, aby nezačali plakat dřív, než by měly…

 

Dva rytíři, tři kapličky

Nedaleko města Úštěk leží vesnička Ostré. Pokud pojedete okolo, určitě si všimnete na kopci dvou budov, které tu stojí jako dva rytíři a stráží třetí stavbu ležící mezi nimi zvanou Boží hrob.

Tyto kapličky, které leží na vrchu Kalvárie, nechali postavit jezuité na počátku osmnáctého století.

Kaple, které uvidíte, se už zdálky tyčí do kraje a dávají tomuto místu úžasnou atmosféru.

Jedná se o kapli Nalezení a kapli Povýšení svatého Kříže.

Bohužel, zuby času se podepsaly i zde, takže stav této památky je nejlépe vystižený slovy poničený, zdevastovaný…

Já byla ale nadšena pohledem do okolí. Pokud vystoupáte vcelku dost schodů nahoru, naskytne se vám nádherný pohled do krajiny, který za tu námahu jistě stojí.

Schody jsou naštěstí bezpečné, při krajích jsou i madla, kam dosáhnou i menší děti.
Přesto doporučuji opatrnost, zvláště pak při prohlídce kaplí.

I přes zničení je to  kus historie, a pokud do těchto míst zavítáte, návštěvu zde byste si neměli nechat ujít.

Kudy kam

Město Úštěk leží necelých dvacet kilometrů od Litoměřic. My jsme jeli z Prahy směrem na Roudnici nad Labem. Jezdí sem i vlak a autobus, a to i přes víkendy.

Není to velké město, takže náměstí najdete vcelku brzo, pak stačí jen hledat gotické podloubí, kde se nalézá šatlava, navíc vás upozorní i cedule. Pro lepší orientaci – šatlava je hned za kostelem.

Vesnička Ostré leží necelé tři kilometry od Úštěku, stačí, když se budete držet směrových tabulí, určitě neminete. Zajedete na náves, to poznáte podle dětského hřiště uprostřed a nedaleké restaurace. Tady nechte auto, dále musíte pěšky. Hned za restaurací je cestička do kopce vedoucí ke kaplím, i s malými dětmi ji zvládnete za přibližně 10 minut.

Vstupné, otevírací doba

Úštěcká šatlava má otevřeno od dubna do října denně, včetně pondělí, od listopadu do března pouze o víkendech. Pokud si předem po telefonu domluvíte například noční prohlídku, rádi vám vyhoví.

Prohlídka v šatlavě je bez průvodce, pokud byste jej ale chtěli, na vyžádání vám jej zprostředkují.

Za vstup zaplatí dospělí 40 Kč, děti 30Kč, fotografovat můžete bez omezení. Jaký čas tu strávíte, je jen na vás, nikdo vás vyhazovat nebude. Pokud si chcete vyrazit groš nebo vyrobit mýdlo, můžete bez příplatku na vstupence.

U pokladny jsou k zakoupení turistické známky, pohlednice, mince apod. Děti dostanou samozřejmě razítka do svých turistických deníčků.

Návštěva Kapliček v Ostré je zdarma, žádné vstupné se tu neplatí a otevírací doba se tu také nedodržuje.

Pokud vyrazíte na prohlídku kapliček s malými dětmi v kočárku, počítejte s tím, že buď budete muset nechat kočárek pod schody, nebo jej vytáhnout nahoru. Doporučuji ho nechat dole a dítě vzít do náruče, pod schody je dostatečný prostor k zanechání vozítek.

Návštěvu šatlavy bych doporučila pro děti od 3 let, ty menší budou mít asi nepříjemný pocit způsobený hlavně tmou a zapáchající vlhkostí. Lze ale prohlídku vyřešit střídáním rodičů a s dětmi si prohlédnout jen tu část, která je pro ně zajímavější a zábavnější.

Bližší informace najdete na www.mesto-ustek.cz

Tento příspěvek byl zařazen do soutěže Pojďte si povídat … o prázdninách 2011. Stačí se zapojit do diskuse Cestování s dětmi nebo do 31. 8. 2011 poslat svůj článek do redakce.

Napsal/a: Ivča a Domča

Toto taky stojí za přečtení!

V jakých lázních vám zajistí hlídání pro děti?

Touží vaše srdce po lázních, ale říkáte si, že děti jsou pořád ještě malé, tak vám nezbývá než o

Čtu dál →

Dětský svět v zahradě? Vsaďte na bunkr, hmyzí hotel nebo malé hřiště

Hledáte recept, jak děti vylákat na zahradu, aby se vydováděly na čerstvém vzduchu a měly jste je přitom na

Čtu dál →

Půjčku vyřídíte pomocí textové zprávy na mobilním telefonu

SMS půjčka je jeden z finančních produktů, který vám dokáže vyřešit nepříjemnou situaci s financemi. Pokud máte nečekané finanční

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (2 vyjádření)

  • Anonymní

    Jednak vesměs všechny tyto mučirny a šatlavy vše co se týka hrdelního práva dělají lidé kteří se v této tematice věnují sam se ji věnují už asi 15 let a mám už celkem reputaci.
    Velmi mě naštvala věta o tom že popravčí meč je těžky naopak tento meč váži pouze 1,2 – 2 kk a je tak vyvážený že skoro necitite že něco držíte v ruko já je popravčích meču držel 150 a pořadně prostudoval dne je velký bum ale je to pouze Holywod šmrcnutý červenou knihovnou zde jde pouze o peníze a ne o historické prameny davate pouze lidem to co chtějí krev a náslili nikoliv pravdu.

  • johana

    Moc hezký článek, z mučících nástrojů jde mráz po zádech, u kapliček by se mě líbilo je tam výhled a pohoda. Děkuji pěkné!!! 🙂

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist