Chodit, hledat a dívat se s dětmi

Rubrika: Cestování, Knihy pro děti a mládež

Naše země má obrovské krajinné bohatství. Bohužel, ne vždy si ho všimneme. Nejde jen o to, abychom navštívili významný a turisty obléhaný středověký hrad. Krása naší země se totiž skrývá v detailech…

Pokud se s dětmi rádi vydáváte na výlety a poznáváte neobjevené, pak vám jistě jméno českého geologa a klimatologa Václava Cílka nebude cizí. Jeho knihy jsou asi nejčastěji zaměřeny právě na prostředí a krajinu, i když se nevyhýbá i závažnější tématice. Doposud se věnoval pouze knihám pro dospělé. V nakladatelství Albatros ale vyšlo ale jeho zcela první dílo s příznačným názvem Krajiny domova, jež věnoval dětem. Žánr zůstává stejný, jen zpracování je takové, aby bylo přístupné a čtivé mladšímu čtenářskému publiku.

Krajina Čech a Moravy je natolik různorodá, že by se o ní asi dalo psát donekonečna. Vcelku obdivuji autora, že se mu do této, více jak dvousetstránkové encyklopedie, podařilo vměstnat tolik krásy naší země. I když samozřejmě mnoho jich zůstalo „na ocet“. Tak to ale již bývá…

I přesto, že je kniha charakterizována jako encyklopedie, podle mého názoru je to spíš kniha plná nádherných příběhů. Příběhů o životě lidí, které potkáme v místě jejich domova, ale i příběhy lidí, kteří tu pobývali daleko před námi. Je to nahlédnutí do tajemné české minulosti, která je tak báječně naplněná všemožnými tradicemi i legendami. Takovými, jež lidé nezapomínají, ale neustále si je připomínají.

Velký Blaník je kopec ve středních Čechách nedaleko od Vlašimi. Je vysoký jen 632 m, nese na sobě rozhlednu a keltské hradiště. Zná jej každý, protože každý slyšel báji o vojsku, které v něm spí a jednou, až zemi bude hodně zle, vyjede ze skály. Podobné pověsti se vyprávějí o mnoha dalších horách, ale zvlášť charakteristické jsou pro keltské oblasti Anglie a západní Evropy. Lidé snad měli pocit, že staří hrdinové a rekové se neztrácí, ale někde žijí. Nemohli je však potkat v běžném světě a v těch předkřesťanských dobách lidé po smrti nežili v nebi, a tak je logicky museli umístit pod zem. Něco podobného platí i pro poklady. Jsou místa, kde cítíte něco cenného, ale nevidíte to. Tak si řeknete, že je tam třeba skryté nějaké sklepení s pokladem či hrob krále nebo světce. Proto má význam taková místa navštěvovat – ne kvůli pokladům, ale něčemu zvláštnímu, co přebývá v zemi.

Celý titul je pro přehlednost rozdělen na jednotlivé krajiny. Pro lepší orientaci máte k dispozici jak klasický obsah, tak i mapku České republiky s čísly, která shodují s označením v obsahu. Je to přehledné, a tak můžete vybírat i jen podle místa, které si chcete prohlédnout či si o něm přečíst.  Ono totiž touto knihou jde skutečně jen listovat a přitom nebudete mít pocit, že děláte něco špatně. Rozhodnutí o tom, jestli titul pojmete jako typicky encyklopedický (tj. listovací), nebo jako knihu s příběhem, kde nechcete přeskakovat, nechává autor na čtenáři. Což je skvělé, zvlášť když vezmu v úvahu, že je učena hlavně dětem. Ovšem zklamáni nebudou samozřejmě ani dospěláci. Myslím, že se tu dá najít spoustu věcí, pro každého něco.

krajiny_domova1

Knihu je možno využít jako skvělou seznamovací příručku s tipy na výlety. Autor vás seznámí s místy, jasně, stručně a bez „omáček“. Nečekejte ale informace o hradech a jejich vstupném, možnostech parkování atd. Tahle kniha je vyprávěním o krajině, takže autor seznamuje s něčím zajímavým i třeba neobvyklým na daném místě, nebo se věnuje typickému rázu krajiny. Nezve vás ani tak na návštěvu vyhlášené památky, ale jeho cílem je, aby se hlavně děti seznámili s typickou českou krajinou, která je každých pár kilometrů jiná.

Každá část má své kulturní, geologické i náboženské bohatství, svou dávnou historii, která po celá staletí utvářela její charakter. A právě na to Václav Cílek upozorňuje.

Pravěké osídlení Čech se celá tisíciletí soustřeďovalo hlavně v severní polovině země v nížinách podél Labe a Ohře, zatímco pravěké osídlení Moravy sledovalo linii tvořenou řekou Moravou. O severní polovině Čech někdy hovoříme jako o staré sídelní oblasti a pokud jí procházíme, upoutá náš pohled vždy hora Říp. Je to zbytek vulkánu stejně starého jako většina Českého středohoří. Není to vysoký kopec, ale budí úctu, takže každý nazývá Říp horou.

Naši předci věřili, že každá osídlená oblast má svůj posvátný střed, který nazývali „osou světa“, a věděli přitom, že světů je mnoho. Svět bylo prostě to světlé místo, kam svítilo slunce. Hora stojící v jeho středu, jako třeba řecký Olymp, náležela bohům, anebo její úpatí sloužilo k prosebným obětem božstvům krajiny. Říp se v mytickém myšlení podobá prsu „Matky země“ a skutečně existuje několik posvátných hor podobného tvaru – například hora Tábor v Izraeli, kde byly již před tisíciletími během svátků rozdělávány daleko viditelné ohně a kde podle pozdější pověsti došlo k proměnění Ježíše Krista. Ozvuk podobné dávné posvátnosti se váže i k Řípu. Jméno Čechy je nejasné a možná znamená obdělávanou zemi. Naproti tomu Říp má stejný slovní základ jako „řípa“, tedy řepa, ze které vyčuhuje jen horní oblá část. Slovo Morava je prastaré a nejspíš souvisí s plochou močálovitou krajinou kolem velké, větvící se řeky.

Titul je možné tedy využít jednak jako knihu s tipy na výlety za poznáváním krás naší země, tak i jako pomůcku pro děti, ve které se čtivou formou seznámí s naším zeměpisem, s naší vlastí. A možná to pro ně bude zajímavější, pokud se zapojíte vy, rodiče, a dopřejete jim i možnost daná místa navštívit.

krajiny_domova2

V knize najdete obrázky naší přední ilustrátorky Renáty Fučíkové. Každá kapitola začíná širokoúhlým pohledem vybrané krajiny, následují ilustrace celostránkové, které se zaměřují především na historické souvislosti. U textů pak jsou i malé ilustrace, které znázorňují nějakou typičnost pro krajinu.

Krajiny domova byly oceněny v anketě SUK 2013 učitely, jako jeden z titulů, který považují za přínos k rozvoji čtenářství. Já, jakožto milovník přírody a turistiky, ji mohu jednoznačně doporučit. I třeba jako hodnotný dárek pro nějakou holčičku či kluka, jimž chcete udělat radost. Tuhle knihou totiž rozhodně nic nepokazíte. Spíše naopak…


krajiny_domova_titulkaKrajiny domova

Vydalo nakladatelství Albatros

Autor: Václav Cílek

Počet stran: 224
Formát: 210×295 mm
Vazba: vázaná s laminovaným potahem

Knížku si můžete se slevou objednat třeba zde.
Nezapomeňte si prolistovat ukázky!


albatros_logoNakladatelství Albatros je nejstarší české nakladatelství, které se od svého vzniku specializuje na vydávání literatury pro děti a mládež (bylo založeno v roce 1949; do roku 1969 působilo pod původním názvem Státní nakladatelství dětské knihy). Dnes je součástí moderní mediální společnosti Albatros Media a. s.

Za dobu své existence vydalo přes 10 tisíc titulů. V současné době je to cca 130 knížek ročně a soustředí se na kvalitní původní i překladovou literaturu především pro děti od 2 do 12 let. Albatros je dlouhodobým exkluzivním vydavatelem knížek Astrid Lindgrenové a příběhů Harryho Pottera J. K. Rowlingové pro území České republiky.

Napsal/a: Ivča a Domča

Toto taky stojí za přečtení!

Co pomáhá na dětský kašel?

Listy opadaly, teploty se střídají, vládu nad počasím převzal podzim. Děti tráví několik hodin denně v kolektivu, kde není nouze

Čtu dál →

Venkovní únikové hry Hunter Games: objevte parádní zábavu

Baví vás klasické únikovky? Vzrušující příběhy a plnění úkolů? Přemýšlíte, kde se dá zažít ta nejlepší úniková hra v

Čtu dál →

Jak strávit víkend s dětmi v Praze?

Praha je tak kouzelné místo nejen díky své stovce věží nebo památek, ale také proto, že je zde nekonečné

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (1 vyjádření)

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist