Cesta mezi květy

Rubrika: Cestování, Z našich cest

Dnes vás pozvu do liberecké Botanické zahrady. Tato zahrada je nejstarší v České republice, je ji více než 120 let. Začala se budovat v roce 1893 a o dva roky později byla otevřena veřejnosti. Zde v Liberci se prý starají o nejpestřejší soubory exotických rostlin a tak jsem se šli přesvědčit.

Najdeme zde skleníkový areál, který je dokonce ve tvaru rostlinných buněk. Největší chloubou liberecké botanické zahrady jsou sbírky tropických rostlin, co teprve vyslovené atrakce jako je třeba podívaná na obří leknínovitou rostlinu viktorii.  Nalezneme zde i další unikáty a tou je nejstarší kamelie v Evropě a nejdéle pěstovanou bonsaj v Evropě.

Mají zde i největší sbírky orchideí, dokonce i kapradin a masožravých rostlin v ČR.  Expozice „Pravěk“, oddělení květeny vodních zahrad, rozsáhlé alpinum nebo pavilon akvárií jsou obzvláště populární. Pro milovníky zvířat je zde i terárium s krokodýlem, či různí papoušci a želvy. Děti určitě zaujme i sbírka mušlí.

DSCN4363 DSCN4306 DSCN4321

Co se asi málo ví je, že tato botanická zahrada je od roku 2003 ustanovena Ministerstvem životního prostředí jako tzv. záchranné centrum pro rostliny. Slouží tedy při plnění závazků České republiky vyplývajících z mezinárodní konvence známé pod zkratkou CITES. Oficiálně zabaveným ilegálně importovaným rostlinám, jež jsou nalézány často v zbědovaném stavu a neurčené, se dostává kvalifikované prvotní péče nutné k přežití právě zde, uvádí Botanická zahrada na svých webových stránkách.

DSCN4383 DSCN4355 DSCN4361

Prohlídka je bezbariérová, do pater skleníků vede výtah, takže není problém si vše projet i s kočárky. U skleníku je i stánek s občerstvením, kde lze zakoupit upomínkové předměty.

Do Botanické zahrady se dostanete tramvají směr zoo a vystoupíte na zastávce Botanická zahrada, pak kousek ulicí nahoru a nemůžete ji minout. Otevřeno je každý den a vstupné pro celou rodinu je 320 Kč, pro dospělého 140 Kč a dítě za 70 Kč.

 

Článek byl zařazen do soutěže Podělte se o tipy na výlety a vyhrajte, ve které můžete vyhrát za tip na výlet i vy. Výherci si budou vybírat knihy z edice Neznámé Čechy, kterou vydalo nakladatelství Mladá fronta.

Těšíme se na všechny vaše soutěžní příspěvky a přejeme šťastnou cestu a spoustu skvělých prázdninových zážitků vám i vašim dětem.

Napsal/a: Králíček4

Toto taky stojí za přečtení!

Tipy pro péči o pleť: jak se zbavit akné v těhotenství

Jak často přemýšlíte o tom, jak hormony ovlivňují stav vašeho těla? Chápeme, že v běžném životě tomu zvláštní pozornost

Čtu dál →

Zdravé potraviny během kojení vhodné pro maminku i dítě

Kojení je velmi důležitá součást vývoje každého miminka. Prostřednictvím mléka předává maminka svému dítěti potřebné živiny, a proto je

Čtu dál →

Zpříjemněte dětem koupání. Tady je 5 tipů!

Přístup k vodě se u dětí liší podobně jako náhled společnosti na koprovou omáčku. Zatímco jedny nemůžete dostat z vany, druhé

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (2 vyjádření)

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist