Benátky nad Jizerou – město vzpomínek a historie

Rubrika: Cestování

Je tady léto a s ním jsou spojené výlety na zajímavá místa. I já jsem vyrazila na jeden z našich prvních letošních výletů, tentokrát do města, které leží sice nedaleko města, kde žiji, ale které jsem doposud neznala. Přijměte tedy moji pozvánku…

Jak všichni víte, jsem vášnivá cestovatelka. Pro ten letošní rok jsem se rozhodla poznat úplně nová místa, takže moje pozvánky nebudou opakovat tipy na místa, která jsem navštívila, ale pokusíme se s rodinou cestovat tam, kde jsme ještě nebyli. Protože vlastně každé místečko naší republiky v sobě skrývá nějaké kouzlo, je něčím zajímavé, tajemné svou historií i atraktivní tím, co nabízí.

Prvním místem jsou tedy, jak už z názvu vyplývá Benátky nad Jizerou, městečko ležící asi třicet kilometrů od Prahy směrem na Český ráj. Obývá ho asi 7 000 obyvatel, i když při naší návštěvě jednoho sobotního odpoledne to vypadalo, že jsme jedinými lidmi, kteří se tady pohybují…

Návštěvu jsem rozdělila do dvou článků, aby se vám můj tip na výlet lépe četl a třeba i inspiroval k návštěvě.

Historie, která nesmí být opomenuta

První zmínku o městě je možné nalézt z roku 1259. Prvním centrem byly ale Dražice se svým hradem. Místo, které se nejprve jmenovalo Staré Benátky, leželo u řeky Jizery a dokonce se tady již v roce 1052 nacházela malá vesnice. V roce 1343 byly ale veškerá práva daná městu přenesená do Nových Benátek a začíná vznikat zcela nové město a s ním i jeho historie.
Byl zde vybudován kostel v polovině 14. století, ke kterému patřil i dnes již zaniklý klášter. V polovině šestnáctého století se zde vystavěl zámek s renesančními prvky, které v podobě tzv. psaníček můžete obdivovat dodnes. Samotná výstavba ale trvala dlouho, zámek byl dostavěn až v polovině osmnáctého století.

Nejznámějším obyvatelem města a zámku byl dánský hvězdář Tycho de Brahe a Jan Kepler, také hvězdář a matematik. Kromě toho se město může chlubit i dalšími známými obyvateli, jako byl Bedřich Smetana, který tady pracoval jako učitel hudby nebo generál Jan von Werth, kterého proslavila třicetiletá válka.

Benátky nad Jizerou si dodnes zachovaly své dispozice středověkého města a tak bylo v roce 1990 historické jádro města vyhlášeno městskou památkovou zónou.

Co vás ve městě čeká

Najít centrum po příjezdu do města není vůbec těžké. Co mě naprosto uchvátilo, bylo náměstí, které skutečně připomínalo úplně jinou dobu. Krásné domy s podloubím, udržované a neoprýskané zdi a naprostá čistota na chodnících.

Bohužel, město bylo v historii několikrát postiženo požáry, které zničily velké množství původních budov, takže ty, co zde uvidíte nyní, byly již několikrát přestavovány a upravovány, samozřejmě i podle přání svých majitelů.

Celé náměstí je konstruováno tak, že se zde nachází jakási odpočinková zóna pro obyvatele a návštěvníky.

Po jednom okraji je umístěna socha sv. Jana Nepomuckého na podstavci zřejmě z konce sedmnáctého století a naproti stojící kostelík, ve kterém dnes sídlí místní farní úřad. Jakýsi protipól tvoří kašna, ale již v modernějším stylu, nicméně nelze říci, že by byla tzv. trnem v oku. Podle mého názoru sem vcelku dobře zapadá a je samozřejmě atrakcí hlavně pro malé děti, kterým se bude líbit stříkající voda.

Po všech stranách náměstí jsou velmi jasně oddělené místa na zaparkování auta a znovu musím připomenout, že tady vládne čistota a pořádek.

Zklamáním pro mě byl ale okraj městečka, kde se již v podobném duchu mluvit nedá. Staré oprýskané domy a příliš mnoho moderních prvků, typických neudržovaných paneláků s rozvěšeným prádlem na balkónech mou idylku zcela rozplynuly.

Památky města

Tak za památkami Benátek nad Jizerou vás v tomto článku pozvu jen zcela okrajově, protože jim věnuji zcela samostatné místo v dalším tipu na výlet.

Město nabízí k prohlídce zámek ležící nedaleko historického centra, kde se kromě obecního úřadu nachází ve druhém patře regionální muzeum, v dolním pak Muzeum hraček pana Fialy.

Nedaleko od Benátek pak leží hrad Dražice, o kterém jsem se zmiňovala na začátku mého povídání a který byste také neměli vynechat ze své návštěvy.

Kde se najíst s dětmi

Na náměstí je to docela problematické. Je zde v podloubí umístěna vinotéka i se zahrádkou venku, ale to není to pravé místo pro rodinu s dětmi. Nedaleko vinotéky leží Benátská cukrárna a tam bych vám z vlastní zkušenosti doporučila návštěvu. Velice milá obsluha, vzorně uklizeno a široká nabídka chlebíčků, dortíků a dalších zákusků jistě zpestří váš výlet stejně tak, jako ten náš. Zákusky jsou skutečně naprosto výborné, neoschlé, jako kdyby je paní majitelka vyráběla přímo před vašima očima.

Navíc se tu počítá s dětmi, mají zde vyhrazen celý stolek nejen na jídlo, ale i na malování, skládání puzzle, četbu dětských časopisů apod.

Co se týká dalších zařízení, cestou zpět jsem zahlédla několik restaurací, jedna byla hned při výjezdu z náměstí, ale na první podhled zvenku působila, stejně jako ty další, spíše jako pivnice, a tak jsme uvnitř nebyli právě proto.

Památky na návštěvu

Pokud byste chtěli poslat svým známých pozdrav z výletu, pak navštivte Informační centrum, které je umístěné v budově naproti zámku. Je tady široký výběr pohledů a propagačních materiálů. Schránku pak najdete na nedalekém náměstí u budovy České pošty. V informačním centru dostanete od milé slečny i spoustu informací o městě i o památkách, které byste neměli vynechat, vždy s podrobným popisem cesty.

A samozřejmě děti dostanou do svých turistických deníčků originální razítka, mají tady na výběr hned ze tří z nich. V nabídce nechybí turistické známky a vizitky.

V informačním centru můžete také posedět u čistě prostřených stolečků a občerstvit se.

Kudy kam

Do Benátek nad Jizerou se dostanete nejlépe po silnici E 65 z Prahy na Mladou Boleslav a Turnov. Je to asi necelá půlhodinka cesty.

Do města není vlakové spojení, nejbližší je asi 4 kilometry vzdálená stanice Zdětín.

Jsou tu ale autobusové zastávky dálkových spojů vedoucích dále na Mladou Boleslav, Mnichovo Hradiště apod.
Bližší informace se v případě zájmu dozvíte na stránkách města www.benatky.cz nebo na stránkách informačního centra města www.is.benatky.cz.

Benátky nad Jizerou, zvláště tedy jejich historické jádro mě zcela nadchlo a tak vás v příštím tipu pozvu podrobněji na ta nejzajímavější místa, která jsem měla možnost shlédnout.

Tento příspěvek byl zařazen do soutěže Pojďte si povídat … o prázdninách 2011. Stačí se zapojit do diskuse Cestování s dětmi nebo do 31. 8. 2011 poslat svůj článek do redakce.

Napsal/a: Ivča a Domča

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (2 vyjádření)

  • Ivčo díky za článeček, protože tohle město je pro nás trošku víc z ruky. Ale díky tobě jsem tam byla alespoň virtuálně. Perfektně napsaný…děkujíííí 🙂 A už se těším na další!!!!

  • Lussy

    Ivčo, ty bys dokázala nalákat i k návštěvě Chánova :-).
    Díky za tip na výlet.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist