Ať žijí duchové!

Rubrika: Cestování

Určitě si pamatujete na stejnojmenný film, ve kterém se děti snaží o obnovu staré památky ve spolupráci s jejími netradičními obyvateli. A právě na místo, kde se tento film natáčel, bych vás ráda pozvala v rámci svých toulek českými kraji. Jestlipak víte na jaké…?

Předpokládám, že vám netrvalo moc dlouho, abyste si vzpomněli na hrad, kterému ve filmu přibyla střecha během pár minut. Ano – hrad Krakovec. I když ten, který navštívíme, střechu nemá, přesto je na něm co obdivovat a zároveň patří k místům, které bude bavit i děti.

Špetka historie
Krakovec patřil kdysi k nejluxusnějším hradům, u kterého opět více převládlo pohodlí před ochranou. I přesto jej nezničila žádná vojska, ale pohroma tehdejších dob snad daleko větší – požár.
plánDočetla jsem se, že podle hodně staré pověsti má založení této památky na svědomí již kníže Krok.
Nicméně oficiálně se uvádí založení 14. století, za vlády Václava IV., kdy největšího rozkvětu dosáhl při majiteli Jírovi z Roztok, chovaného i jakožto jeho zakladatele. Toho král Václav IV. pověřil úřadem nejvyššího lovčího a purkrabího křivoklátského a v roce 1381 mu byl i Krakovec přidělen v léno. Jíra z Roztok neváhal a pustil se směle do výstavby, hrad byl dokončen v úctihodném roce 1383, tedy za velmi krátkou dobu. Údajně se jednalo z jeho strany o velmi dobře promyšlenou stavbu, tudíž vše bylo předem dané a jasné a stavba mohla pokračovat velice rychle. Byl postaven bez okolků a protahování a během doby existence také výrazně nezměnil svůj vzhled.

V roce 1410 se hrad dostává do rukou Jindřichovi Teflovi z Ležan, velkému příznivci Husova učení. To mělo tedy i následek v tom, že zde Hus často kázal a dokonce tu došlo k jeho poslednímu kázání před odjezdem do Kostnice.

Od 16. století mají hrad v držení Lobkovicové, kdy zároveň dochází k rozšíření hlavně hospodářských staveb v blízkosti hradu. Pak se tu už majitelé střídali jak na kolotoči.
Pomalu se blíží zánik hradu. V roce 1620 tudy táhnou bavorská vojska a hrad vydrancují. Ve stejném době je ale opraven a od 18. století dokonce i znovu obýván. Přesto v roce 1783 postihne Krakovec takový požár, že je kompletně zničen a postupně se z něj stává zřícenina.

Posledním šlechtickým majitelem byl Max princ z Croy Dülmen, který za cenu 1 Kč v roce 1924 prodává hrad Klubu českých turistů, od roku 1954 je ve vlastnictví státu.

mostCo tu uvidíte?
V prvé řadě stojí za zmínku dřevěný most, po kterém vede cesta dovnitř hradu. Most, který se tu nacházel, spadl a tak byla započata výstavba nového, dokončeného v roce 2005. Ten, po kterém nyní půjdete, je postaven podle nákresů středověkých stavitelů. Co zaujme při bližším zkoumání je zdivo z kamene, které je skloubeno se strukturou dřevěného pletení. Most byl vyroben v tradiční technologii tesařů a bylo při jeho stavbě spotřebováno například 1000 bm trámů a 4000 kusů spojů, naštípalo se okolo 1500 kusů loubků výpletu. Až po něm půjdete, můžete si tedy připadat, jako byste se na chvíli ocitli v době největší slávy tohoto „obydlí“.

Když vstoupíte gotickou, polorozbořenou bránou, ocitnete se na nádvoří. bránaHned vám bude jasné, jak to tady dříve vypadalo. Hrad byl postaven jako jedna velká budova, uprostřed bylo odryté nádvoří. Dodnes tu stojí dvoupatrový palác do písmene „U“, a i přesto, že do horních pater se již nepodíváme, určitě si všimněte závěsných kamenů, na kterých bylo postaveno schodiště. Hrad měl původně 27 obytných místností, nacházel se tu vinný sklep, do kterého se můžete rovněž podívat – ale pozor, je tam pěkná zima a tma.

klecShlédnout můžete i lidomornu, která byla v tehdejší době považována za jednu nejtěžších, na vlastní kůži si můžete vyzkoušet pocity člověka zavřeného do dřevěné ohrádky převážející většinou zločince, zloděje i čarodějnice.

Hradem můžete procházet všechny dolní místnosti, po dřevěných schůdcích se vyšplhejte do prvního patra paláce, kde můžete vidět střílnu ve tvaru vejce. Po zbytcích starého kamenného schodiště pak na druhé straně hradu můžete sejít do tmavší, ale obrovské, místnosti a zkusit si projít tři brány, kudy chodilo panstvo.

Hrad měl ve své době i velmi důmyslný systém vytápění a nezvykle velká okna do tvaru obdélníku, což nasvědčuje právě tomu, že byl postaven právě z hlediska splnění luxusu a pohodlí zdejších obyvatel.

Rozhodně nevynechejte prohlídku druhé strany hradu – musíte jít až ke vstupní bráně a úzkou cestičkou obejít pokladnu. Kromě nádherného výhledu na okolní krajinu se také můžete zadívat na dno hradní studny.

kapleVzhledem k tomu, že zde kázal Jan Hus, bude vás zajímat, kde se nachází kaple. Na to, abyste si mohli její zbytky prohlédnout, i když pouze pohledem do výšky, musíte vyjít ven z hradu. Hned za mostem je malá úzká cestička (poznáte ji snadno, je lemována lampami), která vás dovede až za hrad. Tam si pak můžete prohlédnout zbytky kaple, odkud mistr Jan Hus kázal.
Kaple byla původně bohatě zdobena, její vnější zdi se ale zřítily v roce 1855.
Východní křídlo hradu bylo těžce vyrabováno, a aby se předešlo samovolnému rozpadu, v roce 1883 bylo strženo dynamitovou náloží.
Kromě toho je právě zde velice příjemné místečko plné trávy a posedět máte možnost na lavičkách a oddávat se tak tichu a kouzlu krajiny okolo vás. Nazpátek se nevracejte stejnou cestičkou, ale pokračujte dále okolo hradu. Nejenže můžete obdivovat jeho sílu, ale narazíte i na otvor ve skále, kde se můžete, stejně jako my, vesele dohadovat, na co asi sloužil. Nabízí se jako zasypaný únikový vchod z hradu, zda to ale tak skutečně bylo, jsme se nedozvěděli.
Kromě toho se touto procházkou dostanete pod dřevěný most a to je teprve pohled. Nad vámi se bude tyčit nejen vysoká skála, ale především několik metrů vysoké základy mostu ze dřeva. Navíc je tu vcelku velké místo plné zelené trávy pro pobíhání ratolestí. Vystoupat zpět pak můžete pěšinou, na kterou budete pod mostem navedeni, nebo, pro trochu dobrodružství, si můžete vyzkoušet vylézt cestu plnou kamenů, cestu přes skálu. Ale nebojte, jedná se jen o pár metrů a určitě se nezřítíte dolů. Větší děti navíc budou mít prohlídku mile zpestřenou.

Krakovec opět patří k těm památkám, kde vás nebude „nudit“ průvodce. U pokladny automaticky obdržíte příručku, ze které se dozvíte vše, co byste chtěli vědět. Procházet se tady můžete, jak dlouho budete chtít a znovu a znovu prozkoumávat vše, co nabízí. Uprostřed hradu, na nádvoří jsou lavičky, kde si v tichu můžete představovat dobu dávno minulou, nebo se občerstvit – sebe či své potomky, kteří tu můžou vesele pobíhat. Pouze je samozřejmě zakázáno lézt na hradby – vzhledem k jejich výšce – to ale malé děti stejně samy nezvládnou a větší nebezpečí pochopí.

Před hradem je menší louka, kde lze rozprostřít deku a uspořádat oddychový odpolední piknik, nachází se tu i několik laviček k posezení.

vstup
hrad-jih

Máte hlad?
Před hradem se nachází stylová restaurace s velice příjemnými cenami, posedět můžete i venku na dřevěných lavičkách pod slunečníky – což doporučuji hlavně kvůli dětem, kterým se tady bude líbit. V nabídce jsou jídla především hotová, ale myslím, že si vyberou jak děti, tak dospělí. A pokud budete mít štěstí, pak sem zavítají chovatelé koňů i se svými miláčky a vy se tak můžete pokochat pohledem na tato nádherná zvířata a obdivovat muže oblečené v kovbojských oblečcích.

Kudy na hradpalác a nádvoří
Vede sem skutečně velice klikatá a hrbolatá silnička třetí třídy. Nejlepším orientačním bodem je vesnička Krakov, z ní pak jeďte stále po hlavní silnici a brzy se ocitnete „na konci světa“.
Pokud by se vám cestou podařilo zabloudit (jako nám), pak doporučuji řídit se ukazatelem na vesnici Zvíkovec, který je naštěstí na každé křižovatce. Po přejetí řeky Berounky (pokud jedete směrem od Prahy či z Křivoklátu) už pak následují i ukazatele na Krakov či Rousínov. Raději si ale přibalte do auta mapu.

Před hradem je parkoviště u autobusové zastávky. I přesto, že je půlka tohoto parkoviště označena jako placená, nikdo se tu neobjevil po celé tři hodiny, co jsme zde byli….

Otevírací doba a vstupné
Krakovec má do konce srpna otevřeno od 9,00 do 18,00 hodin (mimo pondělí), v září jej můžete navštívit pouze o víkendech a svátcích do 17,00 hodin, v říjnu pak do 16,00 hodin. Přes zimu je hrad uzavřen. Pozor – dodržují se tu polední hodinové přestávky, v době od 12,00 do 13,00 hodin.

Dospělý zaplatí za vstup 30 Kč, děti 20 Kč. Ti nejmenší do 6ti let mají vstup za symbolickou 1 Kč. Pokud chcete na hradě fotografovat či použít kameru, pak si připlatíte 5 Kč.

Hrad Krakovec nabízí u pokladny klasické suvenýry v podobě pohlednic, map a dalších. K dostání je tu i turistická známka, děti si mohou nechat na požádání orazítkovat svůj turistický deníček. Dostanete tu i turistickou vizitku k nalepení do deníčku.
Na hradě nedostanete poštovní známky, takže doporučuji vzít si nějaké s sebou, pokud budete chtít obeslat pozdravem své známé. Schránka na pohledy je pak na parkovišti, u autobusové zastávky.

palácNa hrad se vydejte klidně i s kočárkem. Do žádného kopce nebudete šplhat, k hradu je rovná cesta po trávě, na samotné památce se pak s kočárkem také můžete pohybovat, popřípadě, pokud se budete chtít podívat do nižšího patra, budete jej muset poponést. Slečna u pokladny je ale velice milá, takže by jistě nebyl problém, aby vám kočárek ohlídala, pokud byste jej nechtěli brát s sebou.

Opět mohu Krakovec doporučit jako jeden z ideálních hradů pro návštěvu s dětmi, kterým se tady bude nepochybně líbit a zažijí zde mnoho dobrodružství. Samotná památka se k tomu sama nabízí a místa v okolí jsou jako stvořená ke hraní těch nejmenších.

Jak jsem se zmínila na začátku, na Krakovci se natáčel film Ať žijí duchové. Přesto je hrad znám ještě scénou z jedné, velice oblíbené pohádky o princi, který jde hledat svou milovanou, jež je střežena zlým čarodějem na jeho hradě. Jestli pak víte, která pohádka to je, kterýpak princ šlape cestou necestou za štěstím?

Veškeré další informace naleznete na stránkách hradu.

Napsal/a: Ivča a Domča

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (10 vyjádření)

  • mura

    Moc krásně napsané.Knihu a také film-Ať žijí duchové méme doma,ale nevěděla jsem ,že se to točilo zde-díky za info.

  • JanaK

    Nuninko a znáš knížku? Já se náhodou k jednomu archivnímu vydání dostala a řeknu ti, kam se hrabe film 😀
    Na Krakovci byla sestra, my se tam teprve chystáme

  • Jedna z mála pohádek na kterou se dá dívat pořád 🙂

  • Lussy

    Včera jsme tam byli. Opravdu doporučuju, děti nadšený. Lucinka slyšela prvního nočního ptáka jako ve filmu. U pokladny jsme dostali křídy a mohla se jako děti ve filmu podepsat ve sklepě. Ale jen na tabuli, ne na zeď :-).
    Vstupné pro dospělé pochopitelně zdražilo – 50,-,ale děti do 6 let stále za 1,- a focení je stále za 5,-.
    Na jižním svahu přibyla socha Jana Husa. Opravdu moc hezký výlet!

  • Lussy

    Ivčo,
    Krakovec je náš oblíbený hrad, děkuju za fajn informace.
    A přidám jednu pikantnost, co v žádném průvodci nenajdeš: v té hladomorně/lidomorně se milovali v pravé poledne jedni kamarádi, kteří vyhledávají hodně netradiční místa pro sex 🙂

  • Ivča a Domča
    Ivča a Domča

    Děkuji všem za reakce:-)
    Jsem ráda, že vás třeba trochu inspirují ať již jakkoli:-)

    Padmé – taky žiju pod dojmem slova hladomorna, ale „lidomorna“ bylo uvedeno v té příručce, co jsme o hradu obdrželi u pokladny, nechtěla jsem to v článku překrucovat, takže jsem uvedla to, co užívají. Zřejmě nějaké zastaralé slovo (nevím, nejsem češtinář ani znalec jazyka českého:-), ale znamená skutečně vlastně nějakou mučící místnost a vězení…-( Podle údajů bylo na Krakovci jedno z nejtěžších,brrr:-(

    No jistě – Princ a večernice:-) Už jsem se bála, že jsme zapoměli na pohádky:-)

  • JanaK

    Článek i samotný hrad je moc pěkný a ta pohádka – byla to „Princ a Večernice“, kde princ Velen hledá svoji Večernici a Krakovec si režisér vybral jako sídlo zlého Mrakomora 🙂
    Hezké léto všem

  • Padmé

    Ivčo, děkuji Ti za Tvůj příspěvek, moc pěkně napsané, velmi zajímavé a obsahově bohaté, takže díííky.
    Slovo „lidomorna“ je pro mě nové, neznám, obohatím si slovník, předpokládám, že to znamená „vězení“ (že se tam dříve lidi mořili ve smyslu trápili, mučili).
    Nu a k té pohádce? Byla to pohádka s Libuškou Šafránkovou coby princeznou a Radkem Brzobohatým v hlavní záporné roli??

  • super, protože máme doma Leontýnku, dlouho jsem pátrala, kde se hrad, na kterém se tento příběh natáčel, nachází. Díky teď už to víme. a až budeme poblíž Prahy uděláme si tam na stopro výlet.

  • Peťka

    Moc pěkný článek. Líbí se mi zpracování tvých článků, kde se vždy dozvím maximum informací. Posílám 5 bodíků!

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist