6 tipů, jak cestovat s malými dětmi

Rubrika: Cestování

Sníte o exotické destinaci na druhém konci světa? Pokud máte malé děti, zřejmě si na takovou dovolenou budete muset ještě nějaký čas počkat. Při cestování s nimi totiž musíte brát v potaz jejich potřeby. Neznamená to však, že jste odsouzeni k trávení letních měsíců doma. Co musíte zařídit, abyste se na dovolené cítili skvěle vy i vaše ratolesti?

Cestování s dětmi zhruba do 6 let věku má svá specifika. Malé děti hůř zvládají dlouhé cesty letadlem, tudíž vydat se do vzdálené destinace zřejmě nebude tím pravým. Rovněž se nevyplatí riskovat a brát je do zemí, kde je výskyt malárie, horečky dengue a dalších tropických chorob.

Jak zvládnout dovolenou s malými dětmi na jedničku?

1. Výběr vhodné destinace

Při rozhodování, do jaké země se vydáte, vezměte v potaz místní klima a délku letu. Dovolená na Bali je sice populární, ale poletíte tam přes 12 hodin a jedná se o tropickou zemi, tudíž vaše ratolesti si kvůli vysokým teplotám pobyt moc užívat nebudou.

Ideální volbou je jih nebo jihovýchod Evropy. Subtropické klima je ideální k tomu, abyste si užili prosluněnou dovolenou, ale zároveň nebude tak horko, aby to vaši rodinu zmáhalo.

Zauvažujte třeba o Bulharsku, které nabízí krásné pláže a krátkou dobu cestování – z Prahy tam jste za 1,5 hodiny. Dobrou volbou může být i Španělsko, ale ne jeho jižní část, kde teploty v létě běžně dosahují přes 40 stupňů. Příjemného klimatu se dočkáte v jeho severovýchodní části (Costa Mediterránea del Este), což je pobřeží od Barcelony zhruba po Valencii.

2. Volba hotelu

Velkou pozornost věnujte i výběru ubytovacího zařízení. Jak vybrat hotel, který je vhodný i pro nejmenší návštěvníky? Měl by mít kvalitní animační program, na kterém budou mít vaše děti zodpovědný dohled dospělých osob, ale zároveň dostatek prostoru pořádně se vydovádět se svými vrstevníky.

Zároveň si zjistěte, zda je zde dostatek vodního vyžití pro děti (bazény s mělkou vodou, skluzavky).

3. Rodinné cestovní pojištění

Na dovolenou se nevyplácí vyrážet bez cestovního pojištění, protože i banální zdravotní problém (alergie, zapíchnutí mořského ježka do nohy) se může v cizině pořádně prodražit. Při sjednávání pojistky se nepojišťujte sami, ale sjednejte si jej skupinově, můžete si tak přijít k rodinné slevě. Lepší cenu také dostanete díky srovnání cen. Vyzkoušejte cestovní pojištění Porovnej24.cz nebo srovnání na Netfinance.cz.

4. Zábava na cestu

Máloco dokáže cestování znepříjemnit tak, jako ukňourané a znuděné dítě. Cesta taxíkem na letiště, čekání na odbavení a cesta letadlem pro něj může být hotové utrpení. Proto si připravte aktivity, kterými děti zabavíte. Vezměte si s sebou tablet nebo notebook, do kterého jim nahrajete jejich oblíbené pohádky.

Pro cestování jim můžete vymyslet i zábavné hry. Třeba slovní fotbal nebo hru na pozorování okolí. Soutěžte s dětmi o to, kdo napočítá nejvíc lidí s modrým kufrem, nebo sečte, kolik letadel je zrovna na runwayi.

5. Jídlo na cestu i pro dobu pobytu

Možná se kategoricky ohradíte proti tomu, být typický český „paštikář“ a ve snaze ušetřit s sebou vozit kilogramy vlastních potravin. K tomu vás samozřejmě nenabádáme, ale pro jistotu si s sebou vezměte zásobu müsli tyčinek a podobných trvanlivých svačinek. Vašim dětem totiž může nějakou dobu trvat, než se adaptují na místní kuchyni.

Běžnou situací je, že jdete do restaurace, a vaše dítko se netradičně vypadající chorvatské večeře ani nedotkne. Poté nemůže usnout hlady a žadoní o jídlo. Proto se pro tyto situace vybavte.

6. Kontaktní údaje

Děsíte se situace, že se vaše dítě v cizině ztratí a vy v panice pobíháte všude kolem ve snaze jej najít? Tomuto můžete předejít tím, že dítě vybavíte vaším telefonním číslem. Může to být papírek s kontaktními údaji v kapse, nebo ještě lépe jej vybavit náramkem s telefonním číslem na vás. Díky tomu mu kolemjdoucí můžou snadno pomoct tím, že na daný kontakt zavolají a vy se brzy s vaším dítkem opět setkáte.

Mohlo by vás zajímat: Kam Češi začali utíkat před zimou?, Češi při cestě do ciziny zapomínají na jednu klíčovou věc

 

Napsal/a: PR článek

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist