Staré pověsti české zná každý, ne každého, zvláště pak děti, baví pouze o těchto legendách číst. Chcete-li třeba svým dětem ukázat i trochu hravou formou, jak to vlastně tenkrát bylo, pak vás zvu na výstavu, která právě probíhá v Národním muzeu v Praze.
Pokud si představujete výstavu, kde naleznete jen vystavené exponáty ve vitrínách, pak jste na omylu. Kromě toho si představte i posetmělé sály, hudbu a postavy skoro jako živé, které vás provázejí na každém kroku.
Výstava Staré pověsti české má za cíl představit tu nejstarší dobu z českých legend. Takže se tady „potkáte“ s praotcem Čechem, Libuší a dalšími postavami až k období prvního historicky doloženého Přemyslovce.
Co ještě uvidíte a na co byste neměli zapomenout
U hlavního vstupu na výstavu, která se nachází v prvním patře budovy Národního muzea v Praze, máte možnost obdržet náhodně vybrané mýtické jméno. Určitě neopomeňte zmáčknout tlačítko dle výběru – jinoch nebo děvče. Přístroj vám vydá papírek s vaší novou identitou. Jaká to je a k čemu se v tehdejší době vztahovala se pak můžete přesvědčit na samém konci výstavního sálu, kde se nachází velká tabule se všemi těmito jmény.
Po vstupu pak pokračujete dvěma směry, které se rozdělují na menším prostranství, hlídaném velkým medvědem.
V jedné z částí se setkáte s praotcem Čechem i Libuší, ve druhé s dalšími postavami našich dějin a s nimi spjatými událostmi, například Dívčí válka apod.
Všude se nacházejí nejrůznější postavy oblečené do starodávných obleků té doby a zároveň si můžete pročítat samotné legendy pocházející z knih. Kromě toho ale máte možnost porovnávat legendu a skutečnost. Nacházející se tady totiž archeologické nálezy z doby 6. – 10. století, tedy z doby, kdy uvedené postavy „žily“, kdy se pověsti odehrály. Ke zvláště cenným pak podle organizátorů patří nálezy z hrobu kolínského knížete, pocházející z 9. století.
Uvidíte tady i další archeologické nálezy, například šperky, hliněné nádoby na obilí apod.
Celé prostředí výstavy je uzpůsobeno starodávné atmosféře, budete procházet dřevěnými domky a přístřešky, uvidíte políčko s nástroji na orání apod.
Na výstavě shlédnete i část oblečení pocházející například z představení o kněžně Libuši a zároveň máte možnost zaposlouchat se do tónů stejnojmenné opery. Abyste nebyli rušeni, máte k dispozici samostatnou, i když poněkud malou, místnost, kde si v klidu můžete tyto tóny vyposlechnout.
Pro zájemce je připraven i loutkový film Jiřího Trnky na téma starých českých pověsí. Vychutnat si můžete hned na několika místech, k dispozici jsou dřevěné špalky, sloužící jako židle. Nebojte se, že spadnete, jsou pohodlné a navíc mají nahoře pokrytí pro lepší pohodlí.
Kdo se chce přesvědčit o svých siláckých kvalitách, může porovnat své síly se slavným Bivojem a potěžkat si kance, který tu na vás odevzdaně bude čekat.
A když jsem se již zmínila o praotci Čechovi, připomenu, abyste nevynechali jednu, i když malou vitrínu, která se nachází na prostranství před rozdvojením cest výstavy, tj. u medvěda. Za sklem se tady nachází malá útlá knížečka, která dokumentuje jazykem staré doby místo, kde by se údajně měl nacházet hrob samotného praotce naší vlasti.
Dojmy
Výstava Staré pověsti české je podle mě velmi zajímavá, co se týká určitého vzdělání dětí školou povinných. Především pak fakt, že zaujme hravou formou, přibližuje atmosféru a nenutí děti suše vstřebávat teoretická data. A jak je známo, děti se učí nejlépe právě hrou. Dospělým pak oživí v paměti české legendy a celé rodině dovolí strávit vcelku příjemný čas třeba nedělního odpoledne. Navíc vstupenka na výstavu platí pro všechny expozice a výstavy v Národním muzeu, což je dobré využít.
Pokud budete mít jakékoli dotazy, skoro na každém místě narazíte na pořadatele, kteří vám dotazy ochotně zodpoví.
Výstava Staré pověsti české je samozřejmě nejvíce určená pro děti navštěvující základní školu a pro dospělé. Ale domnívám se, že chybu neuděláte ani s menšími dětmi, předškoláky. My jsme si například před návštěvou přiblížili některé z pověstí doma z knížky (hlavně ty, co syna nejvíce zaujali už před tím), knihu jsme si vzali s sebou a pak nebyl velký problém se posadit a přenést informace z výstavy na knihu a do dětské představivosti.
Vstupné a otevírací doba
Národní muzeum je otevřeno denně od pondělí do neděle, od 10,00 do 18,00 hodin. Zavřeno je pouze první úterý v měsíci. A první středu v měsíci je otevřeno až do 20 hodin.
Muzeum má ale také naplánované termíny, například na údržbu apod., je proto dobré sledovat webové stránky Národního muzea, kde naleznete informace o aktuální otevírací době.
Dospělý zaplatí za vstup 150 Kč, děti do 6ti let mají vstup zdarma, stejně jako například členové klubu 4Lístek, starší děti pak zaplatí 100 Kč. Můžete využít i nabídku rodinného vstupného a dalších slev (informace na webových stránkách muzea).
Vstupné platí pro všechny expozice a výstavy v budově Národního muzea.
Poznámky
Pokud chcete, můžete plně využít svůj fotoaparát. Poplatek za fotografování činí 50 Kč – dostanete samolepku, kterou si musíte připevnit na oděv, aby byla dobře viditelná.
V muzeu se nachází také snack-bar, s dětmi bych ale návštěvu nedoporučila. Jednak se obsluha nedívá zrovna příjemně na děti skotačící okolo bílých prostřených stolečků a jednak ani samotný výběr třeba zákusků mi nepřišel nijak oslňující. Doporučila bych tedy v případě hladu a žízně navštívit jiné místo, kterých je na Václavském náměstí, tj. hned pod budovou muzea, několik, včetně oblíbeného/neoblíbeného MC Donalda.
WC naleznete v přízemí a pak ve druhém patře muzea. U pokladny obdržíte prospekty, včetně mapky, rovněž na každém patře se takové mapy nacházejí.
V přízemí muzea je také stánek se suvenýry a upomínkovými předměty, pohlednicemi, mapami, turistickými známkami apod. Děti obdrží na požádání razítko do cestovatelského deníčku.
Tato výstava je také poslední velkou výstavou v Národním muzeu, protože příští rok o prázdninách se muzeum zavírá kvůli plánované rekonstrukci.
Více informací naleznete na: www.starepovesticeske.cz a na www.nm.cz.
Napsal/a: Ivča a Domča