Vydejte se s dětmi liščí stopou

Rádi se dětmi vydáváte za dobrodružstvím plném zábavy. Pak by se vám mohl líbit náš tip…

Jedna z nejoblíbenějších oper Leoše Janáčka Příhody lišky Bystroušky oslaví 6. listopadu 2014 devadesáté narozeniny. Málokteré operní dílo je tak úzce spojováno s konkrétním městem, jako je Bystrouška spojena s Brnem a nedalekými Bílovicemi nad Svitavou, které již za první republiky bývaly oblíbeným výletním místem Brňanů a letním sídlem řady českých umělců. Chtěli bychom připomenout nejen premiéru světoznámé opery, ale také další osobnosti, události a místa spojená se vznikem díla.

Opera na cestách pořádá dne 12. října 2014  akci Liščí stopou.

Pro zájemce od čtyř let nahoru budou přichystané stopy, na nichž budou moci plnit úkoly: např. poznat zvuky lesa, navštívit revírníka s živou liškou, poznat další lesní zvířátka, dozvědět se více o spisovateli Těsnohlídkovi a výtvarníkovi Stanislavu Lolkovi, budou se moci podívat do domečku k Leoši Janáčkovi, možná tam na ně bude čekat i sám mistr…

Nakonec si Bystrouška přijde pro narozeninový dort…

 

Účastníci budou na své cestě po liščí stopě plnit úkoly a seznamovat se s jednotlivými tematickými okruhy. Nejšikovnější z nich vyhrají ceny. A samozřejmě nebude chybět narozeninový dort pro lišku, která se osobně dostaví ho převzít.

Kdy a kde?

Open air projekt pro děti i dospělé k 90. výročí premiéry opery Leoše Janáčka Příhody lišky Bystroušky

Kde: 12. října 2014, 13.00 – 18.30h
Kde: Park Lužánky, Středisko volného času Lužánky a Památník Leoše Janáčka, Brno

 

A co vás čeká v lužáneckém parku?

Jednotlivé tlapky v liščí stopě:

 

Světová premiéra opery Příhody lišky Bystroušky:  6. 11. 1924, divadlo Na hradbách, dnes Mahenovo divadlo v Brně
Akce Liščí stopou: 12. 10. 2014, od 13.00 do 17.00, kdy bude uzavřena „soutěž“ a Liška si přijde převzít narozeninový dort. Poslední zájemce, aby stihl projít všechny úkoly, bude vpuštěn v 16.30. Vstup volný a start tedy od 13.00 do 16.30.

Závěr akce v 18.30 h.


Akci pořádá  Opera na cestách ke stému výročí první světové premiéry opery Leoše Janáčka Příhody lišky Bystroušky a jejím záměrem je přiblížit dílo i skladatele z různých úhlů a také lišku přírodní a lišku operní.
Liška Bystrouška patří mezi nejznámější česká zvířátka na světě, stejně jako Ferda mravenec, či kocour Mikeš a další. Bystroušku ale nejvíce proslavila právě Janáčkova opera. Leoš Janáček je nejhranějším českým skladatelem na světě. V posledním výzkumu je na 18. místě, přičemž Antonín Dvořák je na 28. místě. Liška Bystrouška nalezla také animované zpracování ve spolupráci ČT a BBC.