Tip na výlet: Letohrádek Mitrovských – výstava hraček

Rubrika: Akce pro děti

Jelikož mám ráda výstavy, navštívili jsme s dcerkou i jednu unikátní v Letohrádku Mitrovských v Brně. Jedná se o výstavu mechanických a technických hraček. Expozice vlastně mapuje historický vývoj hraček a přibližuje dnešním mladším generacím, jak se dnešní hračky liší od těch dřívějších a s čím si děti v jiných časech hrály.

Pro starší ročníky může být výstava hezky nostalgická, mohou zavzpomínat na své dětství, nebo ukázat vnoučatům, co si třeba pamatují, co měli možná i doma.

Výstava je poměrně malá, co do plochy ji tvoří pouze dvě místnosti, je však nabitá exponáty. Můžeme zde vidět různé vláčky, auta, lodě, vzducholodě, letadla. Pro holky zase imitace dospělého světa, různé pomocníky do domácnosti, např.mixéry, vysavače, žehličky , šicí stroje, pračky a jiné. Hračky jsou z různého materiálu, podle data výroby, co se v té době zrovna preferovalo, nebo bylo k dispozici.

Mnoho hraček je plechových, ty novější již plastové. Výstava je doplněna mnoha informačními tabulemi, kde je popsáno, jak ty určité hračky vznikaly. Součástí jsou i tahací hračky, poloautomaty a automatické hračky. Nejvíce se mi líbila soustava kolotoče, vláčkodráhy a lodiček, které vyrobil pan Sitter pro svá vnoučata, jelikož  byl podle něj v té době nedostatek takovýchto hraček. Jeho výrobky byly do detailu promyšlené, krásně zhotovené, dal si záležet  na každé maličkosti, opravdu unikátní.

Dále byly k vidění i optické hračky, různé stavebnice typu Merkur  i jiné, jeřáb, bagr, panenka i dětský diaprojektor s mnoha pohádkami, přičemž jedna tam byla na ukázku puštěna.

               

Výstava je určitě vzácná a pěkná, jen mě trochu mrzelo, že všechny hračky měly u sebe popisek, že se na ně nesmí sahat, nebo byly za sklem, takže se nedalo vidět, jak jejich mechanismus vlastně funguje.

Poznámka Letohrádek Brno: Všechny výstavy – s ohledem na jedinečnost a ochranu exponátů (aby vydržely i pro další generace) nemohou být „interaktivní“, i když je to teď v našem oboru velký trend.

Paní průvodkyně sice byla moc laskavá a jednu tahací soustavu nám ukázala. Ale pokud si chcete udělat konkrétní představu pohybu hraček, můžete se podívat na speciálně natočené video zachycující funkci hraček ukázaných na výstavě.

Výstavu bych doporučila radši se staršími dětmi, kterým nebude vadit, že není interaktivní a nemohou na exponáty sahat. Mě osobně se líbila, ale dcerka na ni byla ještě malá a nechápala, proč si s těmi věcmi nemůže hrát.

Po prázdninách se v Letohrádku chystají další výstavy. Můžete se těšit na Pata a Mata, Modely autíček a Historii odívání na panenkách, která bude určitě také zajímavá.

Výstava hraček je otevřena do 29. 6. denně mimo pondělí, od 10 do 16 hodin. Vstupné je 65 Kč dospělí, 40 Kč děti. Všechny informace najdete na www.letohradekbrno.cz.

Letohrádek Mitrovských

Letohrádek Mitrovských – poslední letohrádek na Moravě

Romantický zámeček ukrytý ve stínu brněnské džungle. Čtyřikrát do roka se zde konají výstavy určené pro velké i malé návštěvníky.

 

Napsal/a: Endlisek

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (2 vyjádření)

  • Kyller

    Takhle si zavzpomínat… Moc pěkné. Být to blíž, určitě se zajdeme podívat.

  • Peťka

    Krásný tip, děkuji! Já když si vzpomenu, kolik jsem měla doma „starých“ hraček, panenek po babičkách a kde je tomu konec? Kdybych to věděla, že to jednou bude exponát pro muzea, tak jsem to vše schovala. Jsem zvědavá, jaké z dnešní hraček budou jednou takto vystavovány?

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist