Srdce – základ života

Rubrika: Akce pro děti

V průběhu května a června startuje další projekt nazvaný „Flora cholesterolová liga“. Tento projekt, jehož odborným garantem je Česká kardiologická společnost, navazuje na dlouhodobé aktivity značky Flora zaměřené na osvětu v oblasti zdravého životního stylu, prevenci srdečně-cévních onemocnění a individuální poradenství.

V rámci projektu navštíví pojízdná ambulance 23 firem z celé republiky a nabídne bezplatné měření krevního tlaku a hladiny cholesterolu. K dispozici bude i nutriční terapeutka, která poradí jak na to, aby bylo srdce déle mladé.

O srdci slyšíte stále – uvědomujete si, jak je důležité?

V dnešní době si jistě každý člověk uvědomuje, že prevence je základ zdraví. V některých oblastech dodržujeme zásady prevence, aniž bychom si to uvědomovali. V zimě se oblékáme, abychom se vyhnuli nachlazení, čistíme si zuby, aby byly návštěvy u zubního lékaře pokud možno jen prevencí.
Pokud se ale máme chránit před tím, co může přijít za dvacet nebo třicet let, naše obezřetnost se snižuje. Avšak dle dat Světové zdravotnické organizace umírá na nemoci srdce a cév téměř polovina Evropanů (48 %).

Jedním z nejvýznamnějších rizikových faktorů srdečně-cévních onemocnění je vysoká hladina cholesterolu. I když má zvýšené hodnoty cholesterolu v České republice až 70 % z nás, tento faktor často přehlížíme. To dokazují i výsledky z loňského Florabusu, kdy svoji hladinu cholesterolu neznalo 23 % mužů a 41 % žen! Právě pro ženy je ale hladina cholesterolu hlavně v období menopauzy a po ní, kdy se u nich z důvodu hormonálních změn výrazně zvyšuje riziko srdečně-cévních onemocnění, velmi důležitá.

Vysoký cholesterol

Zvýšená hladina celkového cholesterolu a „špatného“ LDL cholesterolu v krvi patří k významným příčinám srdečně-cévních onemocnění. Hodnota celkového cholesterolu v krvi by se měla pohybovat do 5,0 mmol/l. Jeho hladina nad 8,5 mmol/l přitom znamená zvýšení rizika onemocnění srdce a cév čtyřikrát. Hodnota „špatného“ LDL cholesterolu by neměla překročit 3 mmol/l a hodnota „hodného“ HDL by se neměla pohybovat u mužů pod 1 mmol/l a u žen pod 1,2 mmol/l.
Vyšší hladinu cholesterolu má téměř 70 % dospělé populace v ČR, přičemž mnoho z nás svoji hladinu cholesterolu nezná a tento rizikový faktor přehlíží.

Další faktory, které škodí našemu srdci jsou:

  • Vysoký krevní tlak (hypertenze)
    Vysoký krevní tlak může být příčinou aterosklerózy, kterou také dále zhoršuje. Za vysoký krevní tlak je považováno překročení hodnot 130/80 mm Hg. Zvýšený krevní tlak má v České republice 24 % mužů a 19 % žen.
    Léčba vysokého krevního tlaku zahrnuje v případě nadváhy a obezity snížení tělesné hmotnosti, dále pak dostatečnou konzumaci ovoce a zeleniny, snížení celkového příjmu tuků, zejména nasycených, omezení příjmu soli, snížení nadměrné konzumace alkoholu, dostatečnou tělesnou aktivitu a nekouření.

  • Obezita
    Obezita je závažným zdravotním problémem zvyšujícím riziko vzniku srdečně-cévních onemocnění, který je příčinou vzniku dalších rizikových faktorů – vysokého krevního tlaku a vysoké hladiny cholesterolu v krvi.

  • K faktorům, které škodí našemu srdci a jež můžeme ovlivnit, patří v neposlední řadě také stres, respektive umění odpočívat.

Srdce pro nás pracuje celý náš život a na tom, jak se o něj staráme, záleží, jakou práci pro nás bude odvádět. Dodržováním zásad zdravého životního stylu a snahou o snížení vlivu rizikových faktorů srdečně-cévních onemocnění proto prodlužujeme svůj aktivní život.

Kromě podobných speciálních projektů je v průběhu celého roku všem zájemcům k dispozici bezplatná Informační linka Flory 800 175 324, on-line poradna info@flora.cz a Floraporadny v Praze nebo v Brně, kde se zájemcům věnují kvalifikované nutriční terapeutky.

Dotazník „Co ještě zvládne Vaše srdce?“, seznam zastávek Floraporaden a další podrobnosti naleznete na www.flora.cz.

Zpracováno z tiskové zprávy Srdce – základ života – Eva Laňková,
„Flora cholesterolová liga“ – Kateřina Králová,
O srdci slyšíte stále – uvědomujete si, jak je důležité?
– Prof. MUDr. Michael Aschermann, DrSc., FESC,
Co ještě zvládne Vaše srdce?- Doc. MUDr. Lubomír Novák, CSc.

Napsal/a: Petra Hottmarová

Toto taky stojí za přečtení!

10 pravidel, jak oblékat děti v zimě

Venku přituhuje, nejen na horách napadla sněhová pokrývka. Zatímco my poznáme, kdy je nám zima nebo naopak příliš teplo

Čtu dál →

Tipy, jak zabavit děti na zahradě v zimě i v létě

Zahrada je pro děti osobitým útočištěm, kde mohou stále něco nového objevovat. Stačí pár vychytávek, nezbytných komponentů i vhodný

Čtu dál →

Tipy na dárky pro děti podle věku – zabaví se a rozvinou dovednosti

Lámete si hlavu s tím, co potěší nastávající, novopečené či už ostřílené rodiče, respektive jejich děti? Přečtěte si naše

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist