Rodinné výlety – hromadné či sólo?

Rubrika: Akce pro děti

Na tuto neděli, 18.5., připadá Mezinárodní den muzeí. V mnoha muzeích se budou snažit přilákat návštěvníky pořádáním nejrůznějších akcí. Program ale není zaměřen jen na dospělé – pořadatelé myslí i na rodiny s dětmi.

V této souvislosti mě napadla jedna otázka – jsou lepší rodinné výlety hromadné, či sólo? Je lepší, když se rodina vydá na výlet, který je hromadně organizován, kde je pestrý program pro děti i dospělé? Nebo když se rodina vydá sama jen tak a rytmus výletu si vytvoří sobě přímo na míru?

Obojí má své výhody i nevýhody.

Hromadné akce

Výhody:

  • Netradiční zážitky. Pro děti (a nejen pro ně) je připraven pestrý program, který jim mnohdy rodiče tak koncentrovaně (na jednom místě, v jednom dni) nabídnout nemohou. Na velkých akcích bývají zastoupeny výtvarné aktivity (kreslení obrázků – někdy i soutěžních, korálky, náramky z bavlnek, …), sportovní aktivity (pro jednotlivce i skupiny), nejrůznější atrakce, stánky s cukrovou vatou, … Součástí programů bývá i divadelní či hudební představení, ohnivá show, ukázky zvířat, …
  • Nové znalosti a vědomosti. Součástí některých akcí jsou i „poznávačky“. Dítě má za úkol poznat, které zvíře / památka / … je na obrázku. (Podle počtu správných odpovědí někdy dostane i odměnu.) Pokud jdete například na akci v rámci projektu Muzejní noc, pro děti bývá připraven program, při kterém se hravou formou něco naučí či dozví. Když si věci mohou osahat, vyzkoušet, snáze si to zapamatují a mohou nabyté vědomosti uplatnit ve škole.
  • Soutěže o ceny. Zvláště při příležitosti Dne dětí se pořádají akce plné soutěží. Děti mohou soutěžit o drobnosti (čokoládový peníz, bonbón) nebo o hodnotnější ceny (pastelky, omalovánky, puzzle, vystřihovánky, balónky, poukaz do stánku s občerstvením, …).
  • Zpola či zcela zdarma. Mnoho akcí pro děti mívá vstup volný či jen za symbolický poplatek. Například jdete-li na akci pořádanou Rodinnými pasy, stačí, když se prokážete Rodinným pasem, a vstup máte zdarma. Také doprovodný program pořádaný organizátorem bývá v ceně, respektive zdarma.
  • Občerstvení. Pokud netrváte na kvalitní zdravé stravě, nemusíte si chystat s sebou svačinu, protože je velmi pravděpodobné, že narazíte alespoň na jeden stánek s párky či klobáskami.

Nevýhody:

  • Davy lidí. Je téměř na 100% jisté, že velká akce přiláká i velké množství návštěvníků. Prvním problémem může být už to, kde zaparkujete své auto. Na jednotlivých atrakcích či soutěžních stanovištích můžete strávit ve frontě i desítky minut. Obzvlášť náročné je to pro menší děti, které čekání často nezvládají, nudí se, kňourají, dožadují se, aby si už mohly užít atrakce, a vy, jako rodiče, musíte řešit těžkou, stresující situaci. Davy lidí s sebou nesou i riziko krádeží, protože velké množství lidí na malém prostoru láká kapesní zloděje.
  • Lákadla pro děti – riziko útraty. Na velkých akcích bývá i velké množství stánků a atrakcí. Stánkaři nabízejí sladkosti, hračky, ozdoby, … Také tam mohou být kolotoče, houpačky, skákací hrady a jiná lákadla. Vše samozřejmě za peníze. Děti se mohou začít dožadovat, že chtějí koupit tohle a támhleto, a že MUSÍ jít na kolotoč, … Lákadla jsou potencionálním zdrojem konfliktu mezi rodičem a dítětem. Pokud předpokládáte, že lákadla na akci budou, a máte již trošku starší dítě, se kterým se dá domluvit, zkuste se dohodnout na částce peněz, kterou dítě může utratit, či na počtu atrakcí, které může navštívit.
  • Neznámá kvalita / úroveň. Většinou předem nevíte, jakou úroveň celá akce bude mít. A i když je úroveň akce dobrá, dojem mohou pokazit jednotlivosti. Například divadelní představení, určené pro děti předškolního věku, se hemží trapnými vtípky a narážkami se sexuálním podtextem. Pokud již s nějakým divadelním spolkem máte negativní zkušenosti, pohlídejte si, zda právě na té akci, kam se s dětmi chystáte, nebude vystupovat.
  • Nečekané, neohlášené změny v programu. Může se stát, že právě ta část programu, na kterou jste se vy a vaše děti nejvíce těšili, bude zrušena. Děti pak bývají zklamané, smutné, a nálada rodiny mizerná.

Sólo akce

Výhody:

  • Zcela ve vašich rukách. Veškerý program si určujete sami. Pokud se vypravíte na výlet do zoo, do přírody, do akvaparku, …, nejste stresováni časem. Můžete si naplánovat den tak, aby to co nejlépe vyhovovalo celé vaší rodině. Obzvlášť v rodině s malými dětmi či ještě kojenci striktně daný program, neodpovídající dennímu rytmu malého děťátka, může dělat potíže.
  • Klid. Je velmi pravděpodobné, že pokud se vydáte na výlet do přírody, do zoo, …, vyhnete se velkým davům lidí. Rodina se při soukromých akcích může více stmelit, být víc spolu. Můžete se vyhnout problémům, že jedno dítě chce jít tam, druhé na opačnou stranu. A i konflikty vzniklé čekáním v dlouhé frontě na nějakou atrakci odpadají. Stejně jako řešení toho, že třetí cukrová vata či druhý náramek už opravdu kupovat nebudete. (Ovšem za předpokladu, že se cílem vašeho soukromého výletu nestane pouť v sousedním městě či podobná akce.)
  • Výlet do přírody. Pokud zvolíte procházku v okolních lesích, výlet na rozhlednu, …, čekají vás příjemné zážitky i bez atrakcí, lákadel a soutěží. Užijete si čerstvý vzduch, ticho, soukromí rodiny, …
  • Menší riziko krádeže či ztráty dítěte. Při výletu mimo davy lidí jste kapsáři ohroženi méně. Také je pravděpodobnější, že se vám dítě neztratí v davu jiných dětí.

Nevýhody:

  • Plánování. Některé tipy výletů je potřeba předem naplánovat – zjistit si otevírací dobu akvaparku či zoologické zahrady, najít odjezdy vlaků či autobusů, pokud nejedete autem, … Pro člověka, který nerad předem organizuje, může být plánování výletu utrpením.
  • Málo atrakcí. Pokud se nevydáte na pouť či dětský den, zřejmě se vaše děti nezúčastní během jediného dne přemíry atrakcí. Nabídnout dítěti výtvarku, sportování, soutěže, vzdělání, … při jediném dni či dokonce jen půldni je pro rodiče a jimi organizovaný výlet náročný, ne-li nemožný úkol. Ale na druhou stranu – aspoň se to dětem nepřejí.

Každé rodině vyhovuje jiný typ výletů. Někdy ovšem bývá příjemné, když si rodina vyrazí i na výlet, který pro ni není příliš typický. Například když si vyznavači kultury a pravidelní návštěvníci divadla zajdou na procházku do přírody. A naopak.

Pokud se rozhodnete vydat se na hromadnou akci, mám tu pro vás pár tipů týkajících se muzejní noci. Již tuto sobotu (15.5.2010) totiž můžete navštívit desítky muzeí ve dvou velkých městech – Brně a Ostravě.

Brněnská muzejní noc

Z pestré nabídky bych si dovolila zmínit alespoň několik z mnoha akcí, které jsou určeny i dětem:

  • Hrad Špilberk. Děti si mohou zajezdit na koních a ponících na západní kurtině. V kasematech budete moci potkat vojáky v uniformách z období Marie Terezie. A z jihozápadního bastilionu se můžete pokochat hvězdnou oblohou díky zapůjčeným hvězdářským dalekohledům.
  • Měnínská brána. Od 18:00 do 23:00 začíná každou celou hodinu loutková pohádka Kašpárek a žába Kuňka.
  • Technické muzeum v Brně. Od 1.4. je znovu otevřená Technická herna. Nejen děti, ale i dospělí, si tu mohou vyzkoušet fyzikální zákony v praxi hravou formou. Zábavné a poučné zároveň.
  • Moravské zemské muzeum v Brně – Památník Leoše Janáčka. V čase 18:00-19:30 je pro děti připravena výtvarná dílna.
  • Muzeum romské kultury. (Nejen) pro děti jsou připraveny dvě dílny. Od 18:15 do 19:15 výuka romských písní a od 19:00 do 20:30 výroba obrazů z barevných písků.
 

Ostravská muzejní noc

Opět jen krátký výběr z velmi pestrého programu:

  • Ostravské muzeum. Od 17 do 20 hod budou probíhat výtvarné dílny pro rodiče s dětmi.
  • Výstavní síň Sokolská 26. Dětem zde nabízejí dvě loutkové pohádky: v 18:30 Japapa a Fekálník a v 20:00 Kostěj Nesmrtelný, obojí připravilo Divadélko babky Miládky.
  • Výtvarné centrum Chagall. V čase 17:00-19:00 bude probíhat dětský fotografický workshop s mláďaty domácích zvířat (kůzle, jehně, kachňátka, kuřátka).
  • Hasičské muzeum města Ostravy. Výstava současné techniky hasičů (včetně dálkově ovládaného modelu průzkumného vrtulníku) i ukázky současných i historických hasících metod jistě zaujme nejednoho klučinu.
  • Knihovna města Ostravy. Tajuplná noc. Takový název nese program pro děti (soutěže, hry, Stezka odvahy londýnským podsvětím, …), který bude probíhat v čase 17:00-22:00.

Brno a Ostrava ale nejsou jediná města, kde se můžete již tento víkend muzejní noci zúčastnit. Například v Chrudimi je pro návštěvníky muzea připraven program s názvem Hrajeme si v muzeu.

Máte-li zájem, podívejte se na stránky www.cz-museums.cz a vyberte si akci, která je vašemu bydlišti a charakteru nejbližší.

Přeji příjemný a vydařený výlet!

Napsal/a: redakce (Markéta)

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (4 vyjádření)

  • Marci55

    Raději jezdím na výlety solo, přece jen jsem svým pánem

  • aandrejkaa

    My teď byli na výletě ve westernovém městečku se sestřinou rodinou. Užili jsme si to moc.

  • Anonymní

    Pokud ještě máte volno v prázninovém kalendáři, ráda bych vám doporučila jeden úžasný tábor. Jedná se o společný tábor pro děti a jejich rodiče, prarodiče, tety a strejdy či jiného dospěláka. Hlavním programem táboru jsou koně- výuka jízdy na koni profesionální trenérkoua hlavně pobyt mezi nimi. Také je tam zajímavý doprovodný program, jezdí se na výlety, hraje se spousta her a soutěží a na konci tábora je vyhlášená nejlepší koňácká rodina.

    Poprvé jsme na tomto táboře byli loni a byť jsme nastupovali s rozpaky, letos jedeme zase. Nejedná se o žádnou masovou komerční akci, ale o rodinnou atmosféru a krásné přírodě.

    Ranč je kousek od Litoměřic v CHKO České středohoří ve vesničče Třebušín. Je tam vážně nádherně, v okolí spousta zajímavých míst a přes to v dostupnosti civilizace.

    Ranč je bezbariérový a umožňuje účast na táboře i dětem, které mají nějaký handicap.

    Ráda ho jen doporučím. Bližší informace najdete přímo u majitelky ing.Coufalové na tel.: 723 073 073 nebo na webu http://www.trebusin.eu.

    Věřím, že vaše rodina bude stejně spokojená jako ta má.

    Mějte se a hlavně si užijte s robatama krásné léto. jana

  • Padmé

    Markétko, moc pěkný článek, děkuji.
    Myslím, že jsi vystihla vše podstatné (plusy i mínusy zmiňovaných akcí).
    A těch tipů na výlet je tolik, že mě mrzí, že nebydlíme blíž.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist