Ozvěny AniFestu přinesou pražský týden animace

Rubrika: Akce pro děti, Filmy, hudba, divadlo pro děti

Česká premiéra nejnovějšího rodinného hitu Hotel Transylvánie, poklady českého animovaného filmu, nejnovější krátkometrážní animované snímky, oblíbené workshopy animace i ukázky současného digitálního umění, to vše čeká dospělé i dětské návštěvníky tradičních pražských Ozvěn AniFestu, největšího mezinárodního festivalu animovaných filmů v České republice.

Pražské Ozvěny AniFestu proběhnou během prvního říjnového týdne v Modřanském Biografu (od 4. do 6. října)  a v Galerii U Prstenu v Jilské ulici na Praze 1 (od 2. do 5. října)

„Dramaturgie pražských Ozvěn se letos zaměřila mimo jiné na mediální a estetickou výchovu. Pro školní a dětské publikum AniFest připravil Výpravu do světa animovaného filmu, komentovaný program, v rámci kterého provedou animátoři a filmoví odborníci diváky světem české animace a představí malým návštěvníkům skutečné poklady, o kterých možná doposud nevěděli. V rámci praktických workshopů pak animátoři a odborní lektoři seznámí děti se základními technikami animace. Cílem projektu je interaktivní setkání s animací, tedy zjednodušeně, aby děti nebyly pouhými konzumenty tohoto oblíbeného uměleckého žánru. Pro vyjádření dětské fantazie je animace ideálním prostředkem, proto se snažíme, aby jí děti aktivně využily, místo aby jen seděly u televizních obrazovek,“ vysvětlil ředitel AniFestu Jakub Hora.

Filmové projekce představí malým návštěvníkům historii slavného českého studia Bratři v triku nebo tvorbu neméně významných Zlínských ateliérů, v nichž tvořili například Karel Zeman či Hermína Týrlová. V dalším programu představí AniFest slavné české výtvarníky v animovaném filmu. Nejnovější animované snímky přiblíží kolekce tvorby z produkce České televize nebo práce studentů Vysoké školy umělecko-průmyslové.

V rámci Školiček animace, dílen animační tvorby pro žáky základních škol, si malí animátoři natočí vlastní krátký animovaný film, a to technikou stop-motion a flashovou animací. „Dětští autoři tvoří ve skupinách, každý má svou pozici, ať už jako výtvarník, scénárista, kameraman, režisér nebo animátor. Společně připraví příběh, který následně přenesou na monitor,“ uvedla Malvína Toupalová z AniFestu.

Večerní program pražských Ozvěn AniFestu zve návštěvníky Modřanského biografu na rodinnou novinku Hotel Transylvánie, na kolekci nejlepších snímků festivalu AniFest 2012, která nabídne světové festivalové hity Luminaris či Moxie, či pokračování kultovní trilogie Phila Mulloye Mrtvý, ale nepohřbený, které seznámí diváky s posmrtnými osudy pana Christieho. Mrtvý, ale nepohřbený na letošním AniFestu nadchl jak diváky, kteří mu udělili cenu, tak porotu, která mu udělila zvláštní uznání.

Galerie U Prstenu představí při večerních projekcích nejnovější kolekci současné animace nadějných režisérek Female Filmmakers. Návštěvníci uvidí díla Alexandry Hetmerové, Soni Jelínkové a dalších českých animátorek. Ozvěny AniFestu U Prstenu také nabídnou špičku současného digitálního umění v rámci programu Ars Electronica.

Unikátní setkání s kanadskou animací během Ozvěn AniFestu nabídne 6. října také Městská knihovna v Praze. Velvyslanectví Kanady zde uvede v rámci Dnů Kanady unikátní kolekci krátkých filmů jedné z nejlepších světových institucí (nejen animovaného) filmu National Film Board of Canada. Podporu pro své filmy zde našli a nacházejí  špičkoví tvůrci světové animace, například Paul Driessen a Koji Yamamura,  z českých autorů například Břetislav Pojar. Od 14 hodin si mohou kanadskou animaci užít malí diváci, od 15:30 pak poběží kolekce snímků pro dospělé publikum

Ozvěny AniFestu probíhají již druhým rokem za podpory hl. města Prahy, Městské části Praha 12 a letos nově i Městské části Praha 1.


„Jsem moc rád, že se pražské Ozvěny AniFestu rozšiřují do mnoha míst po celé Praze, a to i v situaci, kdy je podpora kulturních projektů čím dál složitější,“ uvedl k tomu člen kulturního výboru zastupitelstva hlavního města Prahy František Adámek. „Ozvěny AniFestu jsou významnou událostí, která v hlavním městě představuje světově unikátní snímky. Také významně rozšiřuje vzdělávání dětí, proto tuto akci prioritně podporuji. Jako každý rok Ozvěny navštívím s rodinou a vnučkami.“

I v letošním roce tak očekávají pražské Ozvěny AniFestu stovky diváků. Kompletní program Ozvěn AniFestu  najdete na www.anifest.cz/ozveny

Napsal/a: Tisková zpráva

Toto taky stojí za přečtení!

Cyklistické dárky pro malé i větší cyklisty

Máte doma nadšeného cyklistu a nevíte, co mu pod stromečkem udělá největší radost? Podobným problémem se rok, co rok

Čtu dál →
Jindřichův Hradec

Prohlédněte si Jindřichův Hradec. S našimi tipy o nic nepřijdete

Jindřichův Hradec si zaslouží vaši pozornost. Je to nádherné město s pěknou historii. Najdete tu nádherné chaty a chalupy,

Čtu dál →

Jaké vybrat odrážedlo pod stromeček?

Chcete mít ze svého potomka vášnivého cyklistu? V určitém věku už nestačí jít příkladem. Vlastní dvoukolé odrážedlo, které je jedním

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist