Nejoblíbenější večerníčky aneb Krtek slaví narozeniny

Rubrika: Akce pro děti

Od 4. listopadu 2006 do 28. ledna 2007 probíhá v letohrádku Portheimka na pražském Smíchově výstava k výročí Večerníčků a 50. narozeniny Krtka.

Něco na úvod: První Večerníček se vysílal 2. ledna 1965, šlo o pohádku Kluk a kometa režiséra Ludvíka Ráži. Ve stejném roce vznikla také večerníčkovská znělka, která je vůbec nejstarší českou televizní znělkou a jednou z nejstarších v Evropě. Za dobu existence Večerníčka bylo vytvořeno asi 300 těchto převážně animovaných pohádkových seriálů. No a krtek, ten se narodil také před 50 lety, kdy ho nakreslil Zdeněk Miler, který také nedávno slavil výroční narozeniny a to 85.

Protože jsem pražačka a protože jedna z cen v Klubíčku byly vstupenky na tuto výstavu, tak jsme se tam s Natálkou šly podívat. Kdybych neměla volné vstupenky, tak bych si to asi trochu rozmýšlela, protože vstupné nebylo nejlevnější – dospělí 90,– a děti od 2 let 60,–. Abychom se tam s Natálkou nebály, tak jsme přibraly švagrovou Janu s Tadeáškem (3 roky).

Ale abych se dostala k samotné výstavě a jak to tam vypadalo a probíhalo. Začátek je každý den od 10.00 hodin (pozor – opravdu každý den – i o víkendu – od 10.00 – 19.00 hodin – ale připomínám, že končí, tuším, 28.1.2007). My tam jako správné matky na mateřské byly už v půl 10., takže jsme ještě půl hodiny musely s dětmi čekat. Za chvilku byla za náma hrozně dlouhá fronta – přišly tam totiž asi 2 školky, takže takových 20 dětí, možná i víc, což nás teda maličko rozladilo. No nakonec otevřeli a my se nahrnuli dovnitř.

Odložili jsme si věci v šatně – která je zdarma – a protože děti ze školky zůstaly dole, tak my šli do patra podívat se na výstavu miniatur z večerníčků.

Tam se dětem líbilo a užívaly si to. Poté jsme se šli podívat dolů, kde je recepce a kde se dají koupit různé videokazety s večerníčky, nebo omalovánky, časopisy apod. Ceny byly poměrně příznivé. Videokazeta s večerníčky byla asi za 100,–. Pak jsme se přesunuli do hlavní místnosti, kde je krtkův krtinec, domeček, a hlavně tam chodí veliký žabák a myška. Tak Tadeášek byl nadšený a vítal se s postavičkami. Natálka tak nadšená nebyla a držela se mě jako klíště, ale ze začátku byla statečná. Nejdřív to bylo fajn, děti ze školek byly ve vrchních patrech a my dole samy. Takže vzniklo pár pěkných fotek.


Po chvilce se tam nahrnuly všechny ostatní děti a mělo začít představení – během dopoledne začíná snad každou půl hodinu nebo hodinu. Děti se posadily okolo malého pódia, my dospělí vzaději. Já měla Natálku u sebe, protože byla jak klíště. :o) Pak přišla moderátorka, která se bavila s dětma, děti jí říkaly básničky. Pak přišel veliký Večerníček a mělo se mu popřát k narozeninám. Takže děti zazpívaly písničku „Já mám koně“. Pak přišel krtek a myška a všichni blahopřáli. Poté, co přišel veliký krtek, který byl teda opravdu až moc veliký, tak se rozbrečel i Tedík a švagrová si ho musela přes děti přetáhnout k sobě.

Celé vystoupení končilo tím, že děti tancovaly na písničku „Jede, jede mašinka“ a mezi nimi tancoval krtek, myška a ostatní postavičky. Jediné, co mi trochu vadilo, byla verze písničky. Zpívalo se totiž klasicky, že „veze samé ožralé“, což mi pro školičkové děti nepřipadá zrovna nejlepší, navíc když vím, že existují i dětské verze – jednu mám i na CD, že mašinka veze například miminka. No, my už jsme se ale pomalu chystali k odchodu, protože Natálka v tom hrozném hluku začala zase plakat. A navíc jsme chtěli dorazit do šatny tak, abychom se pak netlačili s ostatními dětmi.

Natálka pak byla velice vyčerpaná a usnula v kočárku. Tadeášek ale říkal, že krtek byl super. I když teď, když ho dávají večer jako večerníčka, tak prý pokaždé na začátku vzdychá: „ach jo, zase krtek, ach jo“ a když se ho švagrová zeptá, jestli se mu nelíbí, tak prohodí „ne, krtek je super“ a za chvíli „ach jo, zase krtek, ach jo“.

Napsal/a: Arabart

Toto taky stojí za přečtení!

Co pomáhá na dětský kašel?

Listy opadaly, teploty se střídají, vládu nad počasím převzal podzim. Děti tráví několik hodin denně v kolektivu, kde není nouze

Čtu dál →

Venkovní únikové hry Hunter Games: objevte parádní zábavu

Baví vás klasické únikovky? Vzrušující příběhy a plnění úkolů? Přemýšlíte, kde se dá zažít ta nejlepší úniková hra v

Čtu dál →

Jak strávit víkend s dětmi v Praze?

Praha je tak kouzelné místo nejen díky své stovce věží nebo památek, ale také proto, že je zde nekonečné

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (26 vyjádření)

 • Anonymní

  O VÝSTAVĚ JSEM SLYŠELA,RÁDA BYCH TAM VZALA DCERU JSOU JÍ DVA ROKY A TŘI MĚSÍCE,SLYŠELA JSEM ŽE ZA TY PENÍZE SE TO NEVYPLATÍ MOC TOHO TAM NENÍ,MÁM TO DO PRAHY DALEKO A ROZMÝŠLÍM SE ZDA SE VYPLATÍ VÝSTAVU NAVŠTÍVIT ZAJÍMÁ MĚ VÁŠ NÁZOR JEŠTĚRKA

 • Jovanko já bych tam i zašla, ale pěšky v téhle zimě se mi nechce a jízdné by mě vyšlo na 28,– a to do tebe fakt nevrazím :o))) Navíc úspěch mé mise není zaručen :o)))

 • Jovanka

  Taky bych se přimlouvala, aby Krtečka poslali i na Moravu. Arabart, zkus tam zajít a navrhnout jim to 🙂

 • No Pavle, tak to jsme dva. Mě ta písnička na konci také vadila, ale co s tím naděláme, že? I když na druhou stranu si myslím, že většina těch dětí už tuhle písničku v tomto podání slyšela a zná ji, ale to nic nemění na tom, že by se to dětem nemělo ještě víc hustit do hlavy.

 • Anonymní

  Jsem dospělý člověk a nemám děti, ale na výstavě jsem se byl podívat, i když nejsem z Prahy, jsem velký příznivec Krtka. Výstava se mi líbila, stejně jako výstava o Krkovi asi před 3 lety a před rokem o Večerníčkovi. V obchodě se daly koupit hezké věci za dobré ceny. Velmi mě však vadila „píseň“ na konci programu pro děti – o ožralých. To dát do programu pro malé děti snad nemůže normální člověk, velmi to pokazilo můj dojem z výstavy.
  Pavel

 • Anonymní

  Krteček je oblíbený i u našich dvojčátek, kterým jsou 4roky a rádi si ho nechají opakovaně pouštěn i z videa.Krteček bude slavit narozeniny i v Jihlavě v březnu.
  Marcela

 • Jarmuschka
  Jarmuschka

  No v Olmiku jsem ji tedy nezaznamenala….

  http://www.zemepohadek.cz/akce.html
  Tady na té adrese se dá najít víc info.

 • To bys Jarmuschko mohla :o)

  Máš pravdu Gábino, já měla pocit, že jsem to někde viděla, ale na netu jsem to nikde nenašla, tak jsem to sem radši nepsala :o), abych zbytečně někoho nenavnadila, ale třeba opravdu bude výstava ještě i jinde.

 • Holky, výstava putovní je, u nás v Plzni byla už vloni v létě až do října, pak se stěhovala myslím právě do Prahy. Tak pátrejte, možná se objeví v dalších městech.

 • Jarmuschka
  Jarmuschka

  To abych zas něco vyhrála, ne…!?
  ;o)

 • Jó Sorm11, kdo dřív přijde, ten dřív mele. Ale je fakt, že by to mohli udělat putovní. Třeba alespoň 14 dní to mít v Brně, pak třeba v Táboře a tak.

  No ale třeba zase brzo bude někdo z Večerníčka něco slavit a bude výstava a třeba bude v létě, tak přijedete i vy mimopražské :o)

 • Peťka

  Tak to je fajn , že se vám líbilo ! Uvažovala jsem , že bych se s malou vypravila . I když to máme dost daleko . Možná , kdyby bylo léto . Škoda , že výstava není putovní .

 • Tak už vím,kdo „vyfouk“ ty vstupenky :-))
  My se tam vydali s kamarádkou,takže nám uznali vstup rodinný-2+1dítě za 200,-.Fakt to stálo za to,vydrželi jsme tam 3hodiny,protože během poledne je pauza a postavičky nevystupují.Jeník byl nadšený a vynechal i odpo.spaní.

 • jé to je super!Patrik krtka miluje.Takže díky za tip na výlet:-)

 • Petra Vymětalová

  Pro nás je to bohužel taky dost z ruky.
  Ale trochu se obávám, že Áňa by nakonec dopadla podobně jako Natálka 😉 I když pak by jistě nadšeně vykládala, jak se viděla s krtečkem.

 • Jó holky, kdyby to šlo, tak krtka rozešlu na všechny strany. Ale bohužel :o(

  Natálka ale díky krtkovi začala pořádně koukat na večerníčka. Před tím vydržela jen u znělky a teď vydrží celého.

 • Pošlete krtka na Moravu,jo?
  Malý ho miluje-při večerníčku opakuje úplně vše co postavičky říkají i chichotání a pískání myšky-vždycky se s Pájou dobře zasmějem.:-)

 • Jarmuschka
  Jarmuschka

  No, kdyby byla ta výstava déle, možná bychom se tam dostali, ale jisté to nebylo, tak jsem radši ty lístky poskytla do KLUBíčka (taky to máme do Prahy poněkud z ruky…)
  Jsem ráda, že nepropadly a že jste si to s Natkou a Tedíkem aspoň trošku užili.
  ;o)

 • Martina 2

  Moje mamka tam jeden hlídací den Kamilku (2,5) také vzala a moc se jim to líbilo. Kamilka mi pak o tom doma pořád vyprávěla, že jí chovala žába a jak tancovala s postavičkami. Uvažuji, že jí tam možná vezmu ještě jednou, také to chci vidět.

 • Anonymní

  Hmmm, skoda ze takove akce jsou jen v Praze, a to my mame pres celou repupliku 🙁

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist