Nejoblíbenější večerníčky aneb Krtek slaví narozeniny

Rubrika: Akce pro děti

Od 4. listopadu 2006 do 28. ledna 2007 probíhá v letohrádku Portheimka na pražském Smíchově výstava k výročí Večerníčků a 50. narozeniny Krtka.

Něco na úvod: První Večerníček se vysílal 2. ledna 1965, šlo o pohádku Kluk a kometa režiséra Ludvíka Ráži. Ve stejném roce vznikla také večerníčkovská znělka, která je vůbec nejstarší českou televizní znělkou a jednou z nejstarších v Evropě. Za dobu existence Večerníčka bylo vytvořeno asi 300 těchto převážně animovaných pohádkových seriálů. No a krtek, ten se narodil také před 50 lety, kdy ho nakreslil Zdeněk Miler, který také nedávno slavil výroční narozeniny a to 85.

Protože jsem pražačka a protože jedna z cen v Klubíčku byly vstupenky na tuto výstavu, tak jsme se tam s Natálkou šly podívat. Kdybych neměla volné vstupenky, tak bych si to asi trochu rozmýšlela, protože vstupné nebylo nejlevnější – dospělí 90,– a děti od 2 let 60,–. Abychom se tam s Natálkou nebály, tak jsme přibraly švagrovou Janu s Tadeáškem (3 roky).

Ale abych se dostala k samotné výstavě a jak to tam vypadalo a probíhalo. Začátek je každý den od 10.00 hodin (pozor – opravdu každý den – i o víkendu – od 10.00 – 19.00 hodin – ale připomínám, že končí, tuším, 28.1.2007). My tam jako správné matky na mateřské byly už v půl 10., takže jsme ještě půl hodiny musely s dětmi čekat. Za chvilku byla za náma hrozně dlouhá fronta – přišly tam totiž asi 2 školky, takže takových 20 dětí, možná i víc, což nás teda maličko rozladilo. No nakonec otevřeli a my se nahrnuli dovnitř.

Odložili jsme si věci v šatně – která je zdarma – a protože děti ze školky zůstaly dole, tak my šli do patra podívat se na výstavu miniatur z večerníčků.

Tam se dětem líbilo a užívaly si to. Poté jsme se šli podívat dolů, kde je recepce a kde se dají koupit různé videokazety s večerníčky, nebo omalovánky, časopisy apod. Ceny byly poměrně příznivé. Videokazeta s večerníčky byla asi za 100,–. Pak jsme se přesunuli do hlavní místnosti, kde je krtkův krtinec, domeček, a hlavně tam chodí veliký žabák a myška. Tak Tadeášek byl nadšený a vítal se s postavičkami. Natálka tak nadšená nebyla a držela se mě jako klíště, ale ze začátku byla statečná. Nejdřív to bylo fajn, děti ze školek byly ve vrchních patrech a my dole samy. Takže vzniklo pár pěkných fotek.


Po chvilce se tam nahrnuly všechny ostatní děti a mělo začít představení – během dopoledne začíná snad každou půl hodinu nebo hodinu. Děti se posadily okolo malého pódia, my dospělí vzaději. Já měla Natálku u sebe, protože byla jak klíště. :o) Pak přišla moderátorka, která se bavila s dětma, děti jí říkaly básničky. Pak přišel veliký Večerníček a mělo se mu popřát k narozeninám. Takže děti zazpívaly písničku „Já mám koně“. Pak přišel krtek a myška a všichni blahopřáli. Poté, co přišel veliký krtek, který byl teda opravdu až moc veliký, tak se rozbrečel i Tedík a švagrová si ho musela přes děti přetáhnout k sobě.

Celé vystoupení končilo tím, že děti tancovaly na písničku „Jede, jede mašinka“ a mezi nimi tancoval krtek, myška a ostatní postavičky. Jediné, co mi trochu vadilo, byla verze písničky. Zpívalo se totiž klasicky, že „veze samé ožralé“, což mi pro školičkové děti nepřipadá zrovna nejlepší, navíc když vím, že existují i dětské verze – jednu mám i na CD, že mašinka veze například miminka. No, my už jsme se ale pomalu chystali k odchodu, protože Natálka v tom hrozném hluku začala zase plakat. A navíc jsme chtěli dorazit do šatny tak, abychom se pak netlačili s ostatními dětmi.

Natálka pak byla velice vyčerpaná a usnula v kočárku. Tadeášek ale říkal, že krtek byl super. I když teď, když ho dávají večer jako večerníčka, tak prý pokaždé na začátku vzdychá: „ach jo, zase krtek, ach jo“ a když se ho švagrová zeptá, jestli se mu nelíbí, tak prohodí „ne, krtek je super“ a za chvíli „ach jo, zase krtek, ach jo“.

Napsal/a: Arabart

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (26 vyjádření)

 • Rena a Raďulka

  Nechci vypadat jako hnidopich, oceňuji, že se něco podobného pro děti pořádá. Jen u nás představa a očekávání jaksi nedošlo naplnění 🙂

 • Rena a Raďulka

  Ahojky, tak dnes jsme se také vydali do Prahy na výstavu Krtečka a Večerníčka, na poslední chvíli, ale přecejen. Musím, ale bohužel přiznat, že nás nejen nenadchla, ale přímo zklamala. Je sobota tudíš tam bylo větší množství lidí než nám bylo příjemné, pořád jsem jen hlídala aby prcka někdo nezašlápl a navíc si nemohl sám hrát v herně (mimochodem velice podařené, škoda), protože by se v tom množsví lidí určitě ztratil. Fotit šlo v tom davu taky dost těžko a představení za moc nestálo, čekala jsem min. scénku a ani ta nebyla, za to se nám dostalo písně o „ožralých, co je veze mašinka“. Jinak výstavka byla pěkná jen mi přišla trochu malá k ceně vstupného, za to plyšové postavičky byly zase až moc veliké, takže se jich mladší děti báli. Zkrátka oceňuji velmi dobrý nápad a záměr, ale realizace nebyla nic moc. Takže mimo pražští nelitujte, nám to za těch 100km nestálo 🙁

 • Bezva článek. Manžel jel dnes s dcerkou (3,5roku) na toho krtečka, tak jsem ho na základě tvého příspěvku připravila na to co ho tam asi tak čeká. Já jsem bohužel nemohla jet – máme 5-ti měsíční mimčo(stále kojím) a nejsem z Prahy. Alespoň přivezli nějaké fotky a dcerka byla nadšená.

 • My byli na výstavě bohužel v neděli. Byla tam spousta lidí. Obrázky na chodbách se daly těžko prohlédnout, tlačili se na nás další lidé. I během představení to byla hrůza. Dítě někde vepředu (jak si organizátoři přáli) a nedalo se k němu prodrat. Jinak se nám líbilo. Malá byla spokojená, tancovala s Večerníčkem za ruku:-)

 • Anonymní

  pro Jesterku:
  Take mi kamaradka se 2 detmi (2 a 3,5 roku) rikala, ze je to ztrata casu. Ale zalezi fakt na narocnosti kazdeho. Nasi holcicce (2 roky) se to moc libilo, take jsme tam byly cca 2h, udelaly spoustu fotek se zviratky, koupily si tricka aj. Pro predskolni dite proste hezky zazitek, nepotrebuje jeste milion exponatu jak v Narodnim muzeu 🙂 Po vystave se muzete jeste probehnout nedaleko v nakupnim centru na Andelu a pak obtezkani zazitky a taskami hura domu :-)))
  Jana

 • Ještěrko, myslím, že je to pěkný námět na strávené dopoledne. Je pravda, že nijak extra tam toho na prohlížení není. V patře pár expozic, dole pultík s videokazetami atp. a pak ten hlavní sálek, kde ale právě je každou snad hodinu program pro děti, kdy s nimi komunikuje moderátorka a krtek a večerníček a ostatní postavičky. Děti zpívají písničky a pak tancují. My tam byli celkem něco přes hodinu, ale odcházeli jsme dřív, protože Natka z toho byla celá přešlá. Je pravda, že vstupné není nejlevnější, ale co dneska je. Myslím si, že je to program tak na hodinu a půl, takže zvaž, jestli se ti kvůli hoďce a půl vyplatí je do Prahy :o)

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist