Moje 1. encyklopedie v divadle Minor

Rubrika: Akce pro děti

encyklopedieDivadlo Minor uvede 28. března 2010 netradiční inscenaci s výchovným přesahem určenou nejmenším dětem. Jak již název napovídá, její inspirací byly dětské encyklopedie. Režisérem je Jiří Adámek, který v tandemu s výtvarnicí Kristýnou Täubelovou vytvořil v Minoru již dvě inscenace, první z nich, Z knihy džunglí, získala Cenu Alfréda Radoka za scénografii.

I tentokrát zvolili tvůrci neobvyklé prostorové uspořádání: Moje 1. encyklopedie se hraje v hledišti, zatímco diváci sedí na jevišti; z tohoto důvodu je také snížena kapacita diváků na polovinu. Je to první signál pro diváka, že se nejedná o běžné představení. Herci mají mnohem větší prostor pro interakci s dětmi, návštěvníci Minoru si také mohou prohlédnout minorský sál z nového pohledu a ocenit nezvykle vysokou elevaci.

DSC_0030 copy

Inscenaci předcházela dlouhá příprava, jejíž součástí byly i konzultace se specializovanými pedagogy. Záměrem divadla je poučit děti zábavnou a kultivovanou formou a to zcela otevřeně. Témata a motivy užité v inscenaci byly vybírány s ohledem na vnímavost a chápání dítěte.

Jako základní téma lze označit „svět kolem nás”, kterému se děti předškolního věku snaží porozumět. Moje 1. encyklopedie jej představuje prostřednictvím sedmi postav – typů, které skrze jednoduché situace představují svá prostředí, stejně tak ve svém typu vstupují do prostředí jiných.

Inscenace je mozaikou různorodých scén, čemuž odpovídají i použité výtvarné prostředky, taktéž velmi rozmanité. Barevné geometrické tvary mění svůj význam na principu dětské hry, plošné loutky či kulisy využívají dispozic hlediště, některé scény mají svůj vlastní výtvarný artefakt. Základní dekorací je ovšem hlediště samotné, které je ponechané ve své obvyklé podobě.

Dalším ze stálých minorských spolupracovníků Jiřího Adámka je Jan Matásek, který je autorem hudby a opět v inscenaci i hraje. Hudba je použita nahraná i živá „a capella”.

K pohybové spolupráci byl přizván někdejší člen minorského souboru, nyní mim, Radim Vizváry.

Do konce sezóny chystá divadlo Minor ještě jednu inscenaci, kterou bude původní muzikál Davida Drábka Hračky. Premiéra proběhne 30. května 2010.

encyklopedie-banner

Jiří Adámek a kolektiv
Moje 1. encyklopedie

Mozaikou každodenních i nevšedních situací vás, děti, provedou: Regina Rázná, ředitelka Výzkumného ústavu sladkého průmyslu, která vyřeší každý problém. Pan výpravčí  Rychlíček, který zodpovědně řídí vlaky.  Slavný zpěvák Max Nota, jenž pečuje o svůj hlas a možná vás pozve i na koncert. Lékařka Liliana Čistá, která nám připomene, že zuby se čistí i o prázdninách, a mnozí další. Každý z nich má na světě svoje místo a svůj životní úkol – stejně jako vy!

Netradiční inscenace s výchovným přesahem

DSC_0039 copyScénář a režie: Jiří Adámek
Dramaturgie: Petra Zámečníková
Dramaturgická spolupráce: Tereza Marečková
Výprava: Kristýna Täubelová
Hudba: Jan Matásek
Pohybová spolupráce: Radim Vizváry

Hrají: Barbara Humel, Naďa Husáková, Vendula Štíchová, Jan Matásek, Pavol Smolárik, Petr Reif, Petr Vančura

Premiéra: 28. března 2010 v 18 hodin

Přístupné divákům od 3 let
Délka představení cca 50 minut
Více informací najdete na stránkách divadla Minor.

Nejbližší reprízy pro veřejnost: 1. 4., 10. 4., 11. 4., 24. 4. – pozvánky najdete také v našem kalendáři akcí.

Napsal/a: Tisková zpráva

Toto taky stojí za přečtení!

Tipy na dárky pro děti podle věku – zabaví se a rozvinou dovednosti

Lámete si hlavu s tím, co potěší nastávající, novopečené či už ostřílené rodiče, respektive jejich děti? Přečtěte si naše

Čtu dál →

Co pomáhá na dětský kašel?

Listy opadaly, teploty se střídají, vládu nad počasím převzal podzim. Děti tráví několik hodin denně v kolektivu, kde není nouze

Čtu dál →

Venkovní únikové hry Hunter Games: objevte parádní zábavu

Baví vás klasické únikovky? Vzrušující příběhy a plnění úkolů? Přemýšlíte, kde se dá zažít ta nejlepší úniková hra v

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (1 vyjádření)

  • No jo,Praha:)
    Krásná pozvánka jak pro děti,tak rodiče.Škoda jen,že takových není víc po celý republice…

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist