Merkur – stavebnice nejen našeho dětství

Rubrika: Akce pro děti, Volnočasové aktivity

Vzpomínáte si na populární stavebnici Merkur, která v minulém století ovládala české domácnosti? Sestavené modely vláčků, aut nebo jeřábů milovalo snad každé dítě. Přijďte i vy znovuobjevit důmyslnost této originální české stavebnice, která se vyrábí už více jak sto let. V pátek 22. ledna 2016 byla ve 2. patře Domu hraček Sparkys v Havířské ulici v Praze otevřena historická expozice Merkur, která čítá přes 520 unikátních modelů. Výstava potrvá až do 30. dubna 2016 .

Unikátní expozice, která zachycuje historii fenoménu Merkur, láká návštěvníky na celou řadu železničních jeřábů, obřích vlaků i na repliku čočkostroje vynálezce Otty Wichterleho, funkční model slunečních hodin, ježka v kleci zapsaného v České knize rekordů nebo na šestimetrový model ivančického viaduktu s pendlujícím vláčkem, vše z unikátní osobní sbírky sběratele Jiřího Mládka, která patří k největším na světě. Můžete si tak znovu vychutnat kouzlo a genialitu české stavebnice Merkur, která rozsvěcuje dětské tváře od roku 1925 až dodnes.

DSCN7237 DSCN7230 (2)

A že je to pravda dokazuje fakt, že výstavu si užijí nejen dospělí, ale i děti. My jsme výstavu navštívili s Tomáškem (7 let), Tadeáškem (5 let), Patricií (2 roky) a babičkou s dědečkem. Užívali jsme si všichni. Nevěděli jsme, na které modely se jít podívat nejdříve. K vidění jsou kolotoče, vláčky, auta, letadla, traktory, ruské kolo a mnoho dalšího.

Mezi dětmi je nejoblíbenější model kolejí s vláčkem, který veze uhlí. Děti jej mohou ovládat a vlak řídit nejen vpřed, ale dokonce i couvat (couvání bavilo hlavně Páťu). Některé děti odsud ani nechtějí a vláčkem by nejraději jezdily pořád dokola.

DSCN7233 (2)DSCN7234 (2)

Dalším velkým lákadlem je hrací koutek, kde si děti spolu s doprovodem mohou postavit cokoli dle své fantazie a umístit na výstavu ihned u tohoto koutku. Je zde k vidění už spousta krásných výtvorů.

Když jsem se kluků doma ptala, co se jim na výstavě líbilo nejvíce, odpověděli mi takto:

DSCN7262Tomášek:

„Moc mě bavilo stavět. Šroubovat jednotlivé dílky k sobě. A z modelů se mi nejvíc líbil ten velký kolotoč (ruské kolo).“

 

Tadeášek:

„Mně se líbil vláček, jak vozil uhlí a mohli jsme s ním jezdit. A taky tam, jak jsme zkoušeli stavět.“

Věděli jste, že…?

Čočkostroj – na Vánoce 1961 si vynálezce a profesor Otto Wichterle sestavil pomocí dětské kovové stavebnice Merkur první prototyp odstředivého odlévacího zařízení, které poháněl dynamem z jízdního kola, zapojeným na zvonkový transformátor.
Na něm odlil první čtyři velmi pravidelné čočky, které nedráždily oko.

DSCN7261

Merkur v Guinessově knize – v roce 2000 se česká stavebnice zapsala do Guinessovy knihy rekordů s největší stavbou z Merkuru „Ocelové město“. Její výška dosahovala
ke 180 cm, na výrobu padlo 55 000 šroubků a 55 000 matiček o celkové hmotnosti 500 kg.

Merkur má muzeum – v roce 2006 vzniklo v Polici nad Metují Muzeum stavebnice Merkur. Exponáty jsou pravidelně vystavované na českých i světových veletrzích. Ale nejsou zde k vidění jen samotné modely. Můžete se podívat také na to, jak vypadala stavebnice v průběhu let minulých i současných. Ve vitrínce je k vidění také  historické balení stavebnice.

DSCN7246 (2)DSCN7244 (2)

Na výstavě si také ihned můžete zakoupit stavebnici domů. Toho jsme využili i my, když jsme viděli, jak se kluci do stavění zabrali a vůbec nechtěli odejít. (A nebyli jediní. Do stavění se s nadšením pustil i dědeček. )

DSCN7265

Výstava není nijak veliká, přesto jsme zde strávili velmi příjemné a poklidné dopoledne. Pokud tedy nevíte, co s dětmi podniknout, vřele doporučujeme.

Informace o ceně vstupného

Dospělí 199 Kč
Děti do 15 let, důchodci, studenti 99 Kč
Rodina (2 dospělí a 2 děti) 399 Kč
Rodina + 1 dítě navíc 399 Kč + 49 Kč
Skupina 5 a více dospělých nad 15 let 99 Kč / 1 osoba
Školy a školky sleva 50% (prohlídka po domluvě)
Držitelé ZTP zdarma

Napsal/a: Kyller

Toto taky stojí za přečtení!

Jaké vybrat odrážedlo pod stromeček?

Chcete mít ze svého potomka vášnivého cyklistu? V určitém věku už nestačí jít příkladem. Vlastní dvoukolé odrážedlo, které je jedním

Čtu dál →

V jakých lázních vám zajistí hlídání pro děti?

Touží vaše srdce po lázních, ale říkáte si, že děti jsou pořád ještě malé, tak vám nezbývá než o

Čtu dál →

Dětský svět v zahradě? Vsaďte na bunkr, hmyzí hotel nebo malé hřiště

Hledáte recept, jak děti vylákat na zahradu, aby se vydováděly na čerstvém vzduchu a měly jste je přitom na

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (4 vyjádření)

 • Marci55

  Tak tu si opravdu pamatuji z dětství

 • Pavluschka

  Děkuji za tip na výlet. O Velikonočních prázdninách jsme využili a byly jsme spokojení.

 • mura

  Škoda,máme to daleko.

 • alena5

  Škoda že je výstava tak daleko,Filip by se tam vyřádil.Merkur má doma už 3 stavebnice a staví z něj celkem často a rád,i když pak občas v pokojíku šlápneme na matičku

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist