Okouzleni Královstvím železnic

Rubrika: Akce pro děti, Cestování

Mašinky. Kdo by je nemiloval? Milují je všichni! Ať už malí, nebo velcí, všichni bez omezení věku. Ani naše čtyřletá dcerka Beatka není výjimkou. A když jsem jednou večer u kamarádky na facebooku narazila na odkaz na Království železnic, nebylo co řešit.

Manžel s Beatkou byli tímto nápadem naprosto unešení, a tak se není čemu divu, že jsme se hned první neděli v březnu vydali za „zábavou plnou vláčků a mašinek“. Beatka toho dne nemohla dospat, jak moc se na tento výlet těšila.

Nakonec se dočkala a my se autem vydali směr Praha Smíchov, abychom tak shlédli největší modelové kolejiště u nás a ve střední i východní Evropě. Parkovali jsme v obchodním centru Smíchov, odkud je to jen pár metrů k mašinkám.

DSCN0835DSCN0850

Jediné z čeho jsem měla strach bylo, jak to zvládneme s Deniskou a kočárkem. Po příjezdu jsem však byla velmi mile překvapená. S kočárkem jsme bez problému projeli celou výstavu, v uličkách se snadno vytočili a na přesun mezi podlažími jsme využili výtah. Navíc jsem také uvítala možnost malého občerstvení a zázemí pro malé v podobě hracího koutku, kde jsem v klidu mohla nakrmit naše věčně „hladové“ mimčo.

DSCN0838DSCN0837

Teď ale k samotnému Království železnic. To čítá zábavu pro celou rodinu na rozloze 3500 m2, na kterých všechny modely jezdí, svítí, otevírají se, a hlavně reagují na střídání denního a nočního cyklu. Některé z těchto modelů jsou dokonce uzpůsobené tak, že je můžete sami ovládat. To nejvíce uvítala naše čtyřletá beruška, jež tak mohla nechat malíře malovat na plátno štětcem, točit válec u automíchačky a mnoho dalšího.

DSCN0845DSCN0841

V prvním podzemním podlaží se nacházejí první tři modelová kolejiště s označením K1, K2 a K3 na celkové rozloze 115 m2. Tato kolejiště nepředstavují žádnou konkrétní krajinu, jde pouze o smyšlené expozice a fantazii modelářů. Zvídavého návštěvníka asi nejvíce zaujme kolejiště K3 symbolizující „Naší malou minulost“, kde lze například spatřit zimní cvičení vojsk Varšavské smlouvy, veksláka za rohem u Tuzexu, tradiční čtvrteční frontu u prodejny Knihkupectví a mnoho jiného.

V druhém podzemním podlaží můžete nalézt kolejiště již jednotlivých krajů a jejich dominant, řadu doplňkových expozic, naučných panelů a řadu interaktivních prvků.

U karlovarského kraje o rozloze 51 m2 můžete spatřit právě probíhající „Mezinárodní filmový festival“ se vším, co k němu patří tj. stovky návštěvníků, vítání filmových hvězd, televizní štáby, stánky, atrakce, a nesmí samozřejmě chybět ani postavička Jiřího Bartošky.

Absolutní novinkou na tomto kolejišti je použití infračerveného řízení pohyblivých vozidel, která nejen zastavují na červenou, dávají si přednost na křižovatkách, ale také dodržují odstup mezi jednotlivými vozidly, zpomalují, odbočují a dávají přednost při výjezdu autobusu ze zastávky.

DSCN0847DSCN0840

Z dalších dominant zde například uvidíte hrad Loket, vyhlídku Tři kříže nebo skalní útvar Kamzík.

Plzeňský kraj o rozloze 117 m2 je doplněn o mnoho atrakcí, které můžete zcela samostatně ovládat například roztočit rotor vrtulníku, pokácet strom, ovládat zobající slepice či tanečníky na parketu.

Podíváte-li se na centrum Plzně, neuniknou vaší pozornosti tramvaje na dvou linkách. Mezi dalšími zajímavými dominantami jsou Rotunda sv. Petra a Pavla, zřícenina hradu Radyně, vodní hrad Švihov nebo zřícenina hradu Rabí.

Středočeský kraj zabírá prostor o rozloze 132 m2, kde vás okouzlí automobilky Škoda a TPCA, a také historické dominanty jakými jsou hrady Karlštejn, Křivoklát a Kokořín. Krajinu dále obohacuje pohled na vodní díla – Vranovskou a Štěchovickou přehradu.

DSCN0842DSCN0844

Ústecký kraj o rozloze 54 m2 je jedna ze stavebně nejsložitějších částí kolejiště. Modelově ztvárňuje jak profilově komplikovanou krajinu v údolí Labe, tak hustou železniční síť v nejprůmyslovější oblasti ČR. Navržený úsek zachycuje města Děčín, Ústí nad Labem a Most a jejich zjednodušenou železniční síť spolu s dominanty Ústeckého kraje, jako je řeka Labe, hrad Střekov, ale i Autodrom Most s pohyblivým autoparkem závodních vozů, Mosteckou uhelnou pánev, Setuzu nebo pivovar ve Velkém Březnu.

To ovšem není všechno. Království železnic disponuje řadou doplňkových expozic, ze kterých se nejvíce mě a mé dcerce líbila expozice starodávných pokojíčků pro panenky a svět „Igráčků“.

DSCN0862DSCN0861

DSCN0860DSCN0855

Pevně věřím, že pokud se vydáte do Království železnic, okouzlí vás stejně jako okouzlilo nás…

DSCN0858

Království železnic

Stálou expozici najdete na adrese Stroupežnického 23, Praha 5 Smíchov. Sídlíme v administrativním centru Anděl city v prvním a druhém podzemním podlaží.

Otevřeno je denně od 9 do 19 h (včetně státních svátků a prázdnin).

Více info najdete na www.kralovstvi-zeleznic.cz.

kralovstvizeleznic

Napsal/a: Budulinek

Toto taky stojí za přečtení!

Nevítaní hosté v ústní dutině

Malé oválné vřídky trápí až 25 % populace. Objevují se v ústech nečekaně, ale ti z vás, kteří se s afty

Čtu dál →

Pořízení tažného zařízení je snadné a cenově výhodné

Disponovat vozem bez tažného zařízení není žádný hendikep, jak by se mohlo zdát. Pokud potřebujete využívat přívěsný vozík, karavan, nosič

Čtu dál →

Cyklistické dárky pro malé i větší cyklisty

Máte doma nadšeného cyklistu a nevíte, co mu pod stromečkem udělá největší radost? Podobným problémem se rok, co rok

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (4 vyjádření)

  • snany

    Vláčky, auta a letadla u nás vedou. Pěkná výstava

  • mura

    nádhera

  • Králíček4

    Taky jsme byli v Praze na Království železnic,už asi 3x a vždy to sklidilo úspěch.V Brně jsem byli taky,ale to nás moc nezaujalo,asi,že je to podstatně menší.Ale co máme oblíbené v Brně za Olympií parkovou železnici.

  • Taky máme v Brně menší verzi kolejiště ale děti to moc nebaví, radši by vlastní na hraní a ne jen koukat za sklem 🙂

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist