Ježíšek si letos opět dopisuje s dětmi

Rubrika: Akce pro děti, Doporučujeme

Zachovává se i u vás tradiční psaní Ježíškovi? A slyšeli jste už o tom, že vám Ježíšek může na váš dopis i odpovědět? Ano, tato možnost se nyní otevírá díky projektu Český Ježíšek odepisuje dětem. O tom, jak celý projekt funguje, jsme si promluvili s ředitelem projektu Pavlem Baštýřem.

Jak Vás vůbec napadlo uskutečnit takový projekt?

Původně projekt Český Ježíšek vznikl v roce 2006, kdy jsme cítili potřebu vytvořit pro děti alternativu ke kulturně cizímu a komerčnímu Santu Clausovi. Oslovili jsme tedy děti v celé České Republice, aby si samy navrhly svůj vánoční pohádkový svět. Díky nim se tak narodil svět českého Ježíška, se kterým každoročně pro děti připravujeme rodinné předvánoční soutěže. Postupně však vycházelo najevo, jak moc by si děti přály dopisovat s Ježíškem a získat tak další důkaz jeho existence. A co je, vyjma dárků pod stromečkem, lepší důkaz, než samotná odpověď od Ježíška samotného? A tak se zrodil projekt Český Ježíšek odepisuje dětem, který letos poběží již pátým rokem.

Je tento projekt nějak spojen se známou Ježíškovou poštovnou na Božím Daru?

Ano i ne. Samotná poštovna na Božím Daru funguje již 19 let, ale odtud Ježíšek odpovědi dětem nepíše. Zde dostanete pouze vánoční razítko na svůj dopis a ten je Vám zaslán zpět. V našem projektu se sice dopisy posílají také na Boží Dar, ale pod jiným heslem, aby Ježíšek odlišil, kdo chce na svůj dopis odpověď. Stává se potom, že si lidé tyto dva projekty spletou a jsou pak rozčarováni, že jim odpověď nepřišla. Takže pokud budete chtít odpověď na svůj dopis, dbejte na to, abyste uvedli správně heslo: Odpověď od Ježíška.

Jak potom ta odpověď vypadá? Opravdu Ježíšek odepisuje každému na jeho vlastní přání?

Přesně tak. Právě v tom je náš projekt jedinečný. Každý dopis je opravdu přečten členy Ježíškova týmu a v odpovědi je reagováno přímo na jeho obsah. Vždyť dopisy od dětí jsou svým obsahem velmi různorodé, od pouhých přání dárků až po svěřování se se svými úspěchy nebo dokonce prosba o radu ve složitých životních situacích. Každá odpověď je tak, dalo by se říci, šitá na míru, tedy reaguje přesně na to, co bylo v dopise Ježíškovi.

A co si děti tedy nejčastěji od Ježíška přejí?

Samozřejmě, že se v mnoha přáních odráží módní trendy, jako např. iPhony, tablety a notebooky. Co nás ale překvapilo, bylo množství dopisů, jak od dětí, tak dospělých, ve kterých se zmiňují o svých starostech či trápeních. Právě reakce na tyto dopisy se nesmí podcenit a proto se na odpovědích podílí i odborníci z řad psychologů a pedagogů.

Takže Ježíškovi můžou psát i dospělí?

Ano, jistěže mohou. Ježíšek rozdíly ve věku nedělá a rád na každý dopis odepíše.

Ježíškovi tedy může napsat opravdu každý. Vzpomenete si na nějaká zajímavá přání?

Na některá přání se opravdu nedá zapomenout. Z těch kuriózních například, psala nám maminka, která žádala Ježíška, aby naučil jejího syna chodit na nočník. Z řad dospělých pak pána, který si přál, aby Baník porazil Spartu a aby Kalousek už odešel z politiky. Jsou ale přání, u kterých není daleko k slzám a kde si člověk uvědomí, kolik lidí mezi námi by si zasloužilo lepší osud. Jsou to příběhy nesmírně statečných těžce nemocných dětí, dopisy o chudobě v rodinách a neskutečně prostých, avšak v případě těchto dětí nesplnitelných touhách a další. Takové bych tu ale nerad konkrétně zmiňoval.

Dobrá, pojďme tedy k tomu nejdůležitějšímu. Co mám udělat pro to, abych dostal od Ježíška odpověď?

Dopis napište nebo nakreslete na předtištěný vzor nebo na jakýkoliv papír, nezapomeňte čitelně uvést své jméno, příjmení, doručovací adresu a podepište jej. Děti požádají rodiče, zákonného zástupce či učitele, aby se podepsal, napsal jméno, příjmení a ověřovací kontakt. Dopis vložte do obálky společně s platnou nenalepenou 17 Kč známkou (v jedné obálce můžete zaslat i více dopisů, ale počet známek musí souhlasit s počtem žádaných odpovědí), na obálku napište heslo: ODPOVĚĎ OD JEŽÍŠKA, nalepte 13 Kč známku a odešlete na adresu: Ježíškova Dílna, 362 62 Boží Dar. Uzávěrka posílání je 5.12. 2013.

A ještě se nabízí poslední otázka. Kam se mohu obrátit pro více informací?

Nejvíce informací se dozvíte na internetových stránkách Českého Ježíška WWW.CESKYJEZISEK.CZ, kde naleznete i předtištěný vzor k vytisknutí, hry a výrobky Českého Ježíška. Informační propozice naleznete také na Vaší poště, stáncích PNS či knihkupectvích Kanzelsberger.

Děkuji Vám za rozhovor a přeji Ježíškovi mnoho krásných dopisů.

 

Napsal/a: Český Ježíšek

Toto taky stojí za přečtení!

10 pravidel, jak oblékat děti v zimě

Venku přituhuje, nejen na horách napadla sněhová pokrývka. Zatímco my poznáme, kdy je nám zima nebo naopak příliš teplo

Čtu dál →

Tipy, jak zabavit děti na zahradě v zimě i v létě

Zahrada je pro děti osobitým útočištěm, kde mohou stále něco nového objevovat. Stačí pár vychytávek, nezbytných komponentů i vhodný

Čtu dál →

Tipy na dárky pro děti podle věku – zabaví se a rozvinou dovednosti

Lámete si hlavu s tím, co potěší nastávající, novopečené či už ostřílené rodiče, respektive jejich děti? Přečtěte si naše

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (2 vyjádření)

  • ksalavova
    ksalavova

    My jsme ježíškovi již dopis posílali vloni a opravdu přišla odpověď na oba dopisy dětí. Děti měli velikou radost a utvrdilo je to v tom, že jěžíšek existuje.

  • Peťka

    Hezký článek. Vůbec jsem netušila a ani v to nedoufala, že opravdu každý dopis je přečten a na každý dopis přijde od Ježíška originální odpověď. To je velké plus.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist