Herní festival přitáhne tisíce lidí. Letos Deskohraní přeskočí Vltavu!

Rubrika: Akce pro děti

Milovníků deskových her v Česku stále přibývá. A značná část z nich má v kalendáři červenou propiskou zakroužkovanou první říjnovou sobotu. Od soboty 6. října do následující neděle se totiž koná největší pražský festival her jménem Deskohraní.

Loni přišlo do Michnova paláce (Tyršova domu) na Újezdu přes 5000 lidí. Co přinese letošní dvanáctý ročník festivalu?

Kouzlo Deskohraní, jež je českou odnoží mezinárodní Olympiády duševních sportů, spočívá v tom, že na něm každý najde to své. Mladí i staří, rodiče s dětmi, sváteční hráči i nadšenci, kteří mají rádi složité hry s pravidly tlustými jako román. Na Deskohraní se však jednoduché i složitější hry naučíte snadno:

„Srdcem festivalu je otevřená herna nazvaná Ludotéka. V té představujeme na pět set různých her, které jsou stále k dispozici. Po celou dobu probíhá představování her. Nemusíte tedy hrát jen hry, co znáte nebo číst pravidla těch nových. Máte-li o hru zájem, ujme se vás demonstrátor, který ji představí a vysvětlí,“

říká organizátorka festivalu Klára Zemanová. Podle jejích slov jsou demonstrátoři schopni návštěvníkům poradit už s prvotním výběrem vhodné hry.

Každý den festivalu bude v Michnově paláci otevřeno od 9 do 22 hodin.


Historické sály paláce pojmou více než šest set hráčů najednou. O víkendech pořadatelé nabízejí hlídání dětí v dětském koutku.
Uskuteční se turnajová klání, zvolí Hra roku.
Většině návštěvníků stačí zahrát si jen tak s kamarády, svým partnerem anebo novými spoluhráči, s nimiž se dá seznámit přímo na místě. Pro zájemce se uskuteční turnaje a klání.

Příchozí návštěvníci se mohou přihlásit do mnoha desítek ostrých turnajů, jen namátkou nabídneme např. hru Kaleidoskop, Ubongo, Duch! nebo se zúčastnit celonočního maratónu ve hře Bang! Na některé soutěže, vhodné i pro začátečníky, se lze přihlásit klidně na místě. Turnaje však mívají omezenou kapacitu, takže vhodnější je registrovat se dopředu na webu festivalu. Proběhnou také celorepubliková mistrovství, na něž se kvalifikovali ti nejlepší hráči v rámci turnajů pořádaných v předstihu. Špičkoví hráči si tak poměří síly například v Mistrovství republiky v Carcassonne, Dominionu, Agricole, Osadnících z Katanu, Scrabble, Zatre, ale také třeba ve Čtyřpoháru, kde se čtyřčlenná družstva utkají ve čtyřech různých hrách.

Protože Deskohraní postupně roste a prostory Michnova paláce nejsou nafukovací, uskuteční se některé turnaje v Městské knihovně na Mariánském náměstí 1/98 , kam se snadno dostanete z Tyršova domu příjemnou procházkou po Karlově mostě.

Soutěžit mezi sebou budou i hry samotné.

„V průběhu festivalu vyhlásí Akademie (složená z českých odborníků na hry, jejich sběratelů a členů herních klubů) Hru roku. Tedy nejvýraznější herní novinku na našem trhu. Cílem ocenění je propagace opravdu kvalitních her, které jsou u nás zároveň široce dostupné,“

vysvětluje kancléř Akademie her Jakub Těšínský. Loni v tomto hlasování zvítězila novinka s námětem z antiky nazvaná 7 divů světa. Je to karetní hra plná zapeklitých rozhodnutí. V roce 2010 zase zvítězil Dixit, založený na geniálně jednoduchém systému. Při jeho hraní s přáteli se nevyhnete výbuchům veselí. Kdo s hraním nemá vůbec žádné zkušenosti, může na festivalu začít třeba právě s ním.

„Zkušenější hráči zase ocení setkání s autory her, kteří budou přednášet o tom, jakým způsobem tvoří, anebo s nejzkušenějšími hráči, kteří představí užitečné fígle a strategie,“

dodává Klára Zemanová.

Celodenní vstupné na festival činí 70 korun pro dospěl ého, zvýhodněné je za 50 Kč a pro děti za 30 Kč.
Ale pozor, od pondělí do středy je vstup úplně zdarma.
Hry se také dají na festivalu zakoupit za zvýhodněné ceny.

Další informace: www.deskohrani.cz

 

Pozor, soutěž!

Rádi hrajete a chcete si vyzkoušet i novinky na našem trhu? Sháníte pěkné vánoční dárky?

Pak právě pro vás je tady festival Deskohraní! Ve spolupráci s pořadateli jsme pro vás připravili soutěž o volné vstupenky!

Stačí jen správně zodpovědět soutěžní otázku  a mít štěstí při tipování.

Soutěž s festivalem Deskohraní běží od 5. do 11. října 2012.

Náš tip pro ty, kteří tuto soutěž ještě moc neznají: Netipujte na začátku soutěže příliš vysoko! Každý den nad ránem probíhá kontrola soutěžních tipů. Všichni soutěžící, jejichž tip byl již překonán, budou o tomto faktu informováni emailem. Jednou denně můžete své tipy upravovat a zvýšit tak šanci na výhru.

Napsal/a: Iveta Pešková

Toto taky stojí za přečtení!

Venkovní únikové hry Hunter Games: objevte parádní zábavu

Baví vás klasické únikovky? Vzrušující příběhy a plnění úkolů? Přemýšlíte, kde se dá zažít ta nejlepší úniková hra v

Čtu dál →

Jak strávit víkend s dětmi v Praze?

Praha je tak kouzelné místo nejen díky své stovce věží nebo památek, ale také proto, že je zde nekonečné

Čtu dál →

Spoření pro děti: jaké máte možnosti?

S novým přírůstkem do rodiny je čas začít myslet na budoucnost. Chcete-li svým ratolestem zajistit lepší start do života, neměli

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist