Děti se v galerii proletí vesmírem

Rubrika: Akce pro děti, Knihy pro děti a mládež

Viktorka a vesmírná dobrodružství je nejen název chystané komiksové knihy, ale také interaktivní výstavy, která se dětským návštěvníkům otevřela 3. září v Galerii umění pro děti GUD v Praze.

Hlavní hrdinka Viktorka, žákyně galaktické školy, vezme děti do své lodi Lítavice a ve výstavních prostorách s ní mohou prozkoumat vesmír. Návštěvníky čeká množství her a zábavných aktivit. Jak je v Galerii umění pro děti GUD zvykem, dotýkat se vystavených exponátů je více než žádoucí.

Nakladatelství Portál vydává knihu komiksů pro děti Viktorka a vesmírná dobrodružství autorů Kláry Smolíkové a Honzy Smolíka. Kniha je na pultech od 28. srpna a včera, 3. září 2014, byla zahájena i stejnojmenná výstava v Galerii umění pro děti GUD v Praze 1.

O knížce:viktorka_titulka

Viktorka je výzkumnice a žákyně galaktické školy. Putuje nekonečným vesmírem na palubě kosmické lodi Lítavice a spolu s pilotem Žabžou a navigátorem Flájem zažívá různá dobrodružství.

Komiksové příběhy vycházely ve Čtyřlístku v letech 2004–2010, nyní je Portál vydává v ucelené knižní podobě.

Zažeň nudu s Portálem v GUDu!

Výstavu, stejně jako ilustrace v knize, po výtvarné stránce připravil Honza Smolík.

Během prohlídky děti, podobně jako Viktorka v knize, odstartují na velkou meziplanetární výpravu. Vše bude záviset na jejich fantazii a ochotě si hrát,“ vysvětluje koncepci expozice.

Z kosmické lodi Lítavice je například krásný výhled, který si malí návštěvníci budou moci výtvarně work_Viktorka_A5.indddotvořit podle své představivosti. Na některých planetách se mohou setkat s nebezpečnými tvory, které je možné zneškodnit pouze přesnou trefou míčkem.

Jedna z výstavních místností se promění v planetu plnou prapodivných kamenů, rostlin a tvorů. V síti zavěšené pod stropem si návštěvníci užijí pocit beztížného stavu. Dětem se bude určitě líbit v „otevřeném kosmickém prostoru osvětleném hvězdami“, kde si budou moci nejen prohlédnout různá souhvězdí, ale samy si je taky sestavit.

Komiks nemusí být jen na papíře. Na tabletech budou  k prolistování vybrané Viktorčiny příběhy v elektronické podobě. A pro znavené poutníky vesmírem je ve vstupní hale připravená krátká videoprojekce. Každý návštěvník si bude moci z výstavy odnést památku – připínací placku s vlastnoručně vyrobeným obrázkem.

Výstavu doplní bohatý doprovodný program. Každý všední den dopoledne mimo pondělí je vyhrazen tvůrčím dílnám pro děti z mateřských i základních škol. Autorsky je připravila Klára Smolíková.

„Tematicky se budou vztahovat k Rámcovým vzdělávacím programům pro předškolní a základní vzdělávání, a učitelé je tak mohou vhodně zařadit do výuky. Věnovat se budeme komiksům, jejich historii a použití, specifickému komiksovému vyjadřování. Děti si vyzkouší navrhnout vlastní texty do bublin, doplní si komiksové stripy, vytvoří vlastní komiks,“ popisuje zkušená autorka.

Soboty a neděle, vždy od 14 hod., budou patřit tvůrčím dílnám pro veřejnost, které povedou vybraní hosté/autoři Portálu. Nebudou chybět samozřejmě Klára a Honza Smolíkovi, ale také např. Daniela Krolupperová, Robin Král a další.

Galerie GUD se už v rodném domě Franze Kafky na Starém Městě v Praze zabydlela. Její letak_Viktorka_A5.inddnávštěvníci, rodiny s dětmi, školy i školky, jsou zvyklí, že tento výstavní prostor je k nim velmi přátelský. Nejenže se k vystaveným exponátům mohou přibližovat, ale jsou přímo vybízeni, aby se jich dotýkali a hráli si s nimi. Galerie GUD je místem pro rozvoj fantazie, zábavy a kreativity.

Výstava byla zahájena vernisáží 3. září v 17 hod. Dnes se otevřela veřejnosti a potrvá až do 12. října.

Galerie umění pro děti GUD
nám. Franze Kafky 24/3, Praha 1, www.galeriegud.cz

4. 9. – 12. 10. 2014
otevírací doba: úterý-pátek 13-18 hod., sobota-neděle 10-18 hod.

Více o knize Viktorka a vesmírná dobrodružství najdete zde.

Napsal/a: Iveta Pešková

Toto taky stojí za přečtení!

Co pomáhá na dětský kašel?

Listy opadaly, teploty se střídají, vládu nad počasím převzal podzim. Děti tráví několik hodin denně v kolektivu, kde není nouze

Čtu dál →

Venkovní únikové hry Hunter Games: objevte parádní zábavu

Baví vás klasické únikovky? Vzrušující příběhy a plnění úkolů? Přemýšlíte, kde se dá zažít ta nejlepší úniková hra v

Čtu dál →

Jak strávit víkend s dětmi v Praze?

Praha je tak kouzelné místo nejen díky své stovce věží nebo památek, ale také proto, že je zde nekonečné

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist