A advent přichází….

Rubrika: Akce pro děti

To, že začal předvánoční čas, signalizují akce pořádané městskými částmi, obcemi i vesnicemi – rozsvěcení vánočních stromků a zahájení trhů, jež patří k velice oblíbeným. Na jedno takové přivítání adventu a návštěvu jednoho z nejznámějších vánočních trhů vás nyní zvu…

I tradice rozsvícení vánočních stromků má svou historii

stromeček
Již v době starých Keltů se zdobily stromečky a uctívali se bohové. Dočetla jsem se, že pokud chceme hovořit vysloveně o stromku souvisejícím s vánocemi, pak je za zakladatele považován opat Kolombián z Irska. Někdy v 6. století v Burgundsku zapálil na jehličnanu pochodně ve tvaru kříže právě na oslavu svátku narození Krista. Jenže cesta za ustálením, tj. jakousi tradicí, kterou známe dnes, tedy pravidelné rozsvícení vánočních stromků, byla dlouhá. Předpokládá se, že se toto „datum“ dá počítat až od 16. století.
My jsme tento zvyk převzali zřejmě od svých německých sousedů.
Údajně prvním stromkem v Čechách, jakožto oslavy vánoc byl vyzdoben na libeňském zámečku v Praze, v rodině Jana Karla Liebicha, který vykonával funkci ředitele stavovského divadla.
První vánoční stromeček ozdobený elektrickými svíčkami vzplanul v Americe 22. prosince 1882.
Na veřejném prostranství se začalo s rozsvícením stromků až po válce, první byl údajně takto slavnostně ozářen v Plzni r. 1925.

Krása vánoc spojená s historií

Jakožto rodilý občan malé části Prahy ležící na jejím západním okraji jsem si nemohla nechat ujít rozsvícení vánočního stromku. Břevnovský vánoční strom se tady rozsvítil v sobotu 28. listopadu, chviličku po sedmnácté hodině večerní. A jako vždy jsem byla nadšená.

Břevnov
I tato tradice zde má svou historii. Nejprve byl stromeček umístěn o pár metrů dále, směrem po Bělohorské ulici, před domem „U Sládků.“ Pak se na skoro 40 let odmlčela, obnovení se dočkala ale jen na pouhé čtyři roky v devadesátých letech. A nyní se snaží Spolek břevnovských živnostníků teprve po několikáté opět navázat na tuto nádhernou tradici, která udělá radost nejen dětem, ale i dospělým.
Tento rok byl čtvrtým, kdy se na horním rohu ulic Bělohorská a Patočkova, těsně v sousedství Břevnovského kláštera rozsvítily desítky barevných žárovek na symbolu vánoc. A právě tato blízce postavená stavba dokresluje onu atmosféru svátků.

Zpívání u stromečku
Nechyběl tady starosta Prahy 6 Mgr. Tomáš Chalupa, který všudypřítomné návštěvníky uvítal. Velice zajímavou řeč přednesl převor břevnovského kláštera Petr Prokop Siostrzonek, především pak lidi vyzval k trpělivosti a lásce. Nechyběla ani zástupkyně Spolku břevnovských živnostníků, která hlavně uvítala děti ze ZŠ Marjánka. Ty provázely návštěvníky jak před akcí, tak i po jejím skončení vánočními písničkami. A zájem o poslech byl, před desítkami dětí se „mačkalo“ stále velké množství lidí.

Na závěr pak starosta popřál všem krásné prožití vánočních svátků a připomněl všem, že vánoce není jen nakupování ve velkých supermarketech a dalších řetězcích – „Právě oni dodávají tu pravou atmosféru.“

Po nadšeném odpočítávání se pak konečně rozsvítil strom a jeho střídavé barvy rozzářily potemnělou hlavní ulici. Spolu s ním září spoustou žárovek na „šestce“ i obě jmenované ulice, které jsou tak vánočně ozdobené. A nechyběly ani ochutnávky tradiční medoviny, vonící klobásy a trdelník.

strom
Náměstí s nejvyšším vánočním stromečkem

Slavné Staroměstské náměstí ozářil přes dvacet metrů vysoký strom také v sobotu. Já sice přímo na jeho rozsvícení nebyla, zato jsem se zde ocitla den na to, abych se na tento slavný strom spojený navíc s tradičními trhy podívala. Blikající žárovky byly všudypřítomné i při denním světle, a pokud si chcete pořídit hezké fotografie, nebo ukázat svým potomkům strom takřka z krátké vzdálenosti, neváhejte vystoupat pár kroků na provizorní vyvýšenou plošinu svátečně ozdobenou. Je odtud krásný výhled na celý vánoční trh.
Na tomto náměstí se také chystá řada vystoupení, pódium je tady také už připravené.

ovečkyNávštěvníci trhů mohou vybírat z nabídky skutečně vánoční – vánoční ozdoby, medovina apod. Děti uvítají stánek se sladkostmi a především živý betlém. Pohladit si mohou ovečky či oslíky, jen s krmením je to „špatné“, neboť zvířátka byla alespoň za naší návštěvy zřejmě přepapaná, ale neodmítla vlídné dětské ručičky tlačících se v naději a touze po pohlazení.

Ovšem byla jsem zklamaná z cen, za které tu můžete nakoupit zboží. Ty byly skutečně vysoké, nebo alespoň podle mě. Výběr se bohužel také dokola opakoval, trošku jsem čekala o něco větší překvapení.

Místo toho můžete ale ochutnat z nabídky klobásek, trdelníků a dalších pamlsků. A pokud se rozhodnete navštívit poblíž ležící restaurace, pak vězte, že v jedné vás obslouží i milá slečna ve slušivém santa klausovském oblečku.

A dětem můžete ukázat a sami i vyslechnout zvonění Orloje, který se nachází hned vedle trhů. Je to nádherně spojená atmosféra vánoc, opět s historií naší země.

Nicméně, trhy na Staroměstském náměstí jsou krásně utvořené a vybavené, pastva pro oči to rozhodně je a každý návštěvník Prahy by si je neměl nechat ujít.

Staroměstské nám.
Staroměstské nám.

V Praze máte možnost navštívit i další vánoční trhy se širokou nabídkou zboží, tak typickém pro tyto svátky. Navštívit můžete třeba Václavské náměstí, Náměstí Republiky nebo Náměstí Míru. Všude vás přivítají davy návštěvníků a spousta vánoční atmosféry.

A co vy – chodíte na vánoční trhy, nakupujete tady nebo se raději kocháte předvánoční atmosférou?

Napsal/a: Ivča a Domča

Toto taky stojí za přečtení!

Tipy na dárky pro děti podle věku – zabaví se a rozvinou dovednosti

Lámete si hlavu s tím, co potěší nastávající, novopečené či už ostřílené rodiče, respektive jejich děti? Přečtěte si naše

Čtu dál →

Co pomáhá na dětský kašel?

Listy opadaly, teploty se střídají, vládu nad počasím převzal podzim. Děti tráví několik hodin denně v kolektivu, kde není nouze

Čtu dál →

Venkovní únikové hry Hunter Games: objevte parádní zábavu

Baví vás klasické únikovky? Vzrušující příběhy a plnění úkolů? Přemýšlíte, kde se dá zažít ta nejlepší úniková hra v

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (1 vyjádření)

  • Krásná pozvánka,díky.
    Tady to nějak u nás vyšumělo,v Sokolově mají tradiční trhy,naposled jsem tam byla tak před 8 lety,letos,ikdyž pár metrů od nádraží jsem se nedostala.
    V Karlových Varech už to taky ztratilo to kouzlo,možná tím,že skoromajitelé města asi vánoce v našem čase neslaví:)

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist