10. narozeniny Občanské inspirace

Rubrika: Akce pro děti

„Inspirace není nikdy dost“, byla první slova jedné ze zakladatelek občanského sdružení Občanská inspirace PhDr. Heleny Vostradovské, když jsme se setkaly. Nejsou to jen planá slova. Občanská inspirace nabídla za 10 let své existence pestrou paletu služeb několika stovkám obyvatel Bubenče a Černého Mostu a vždy se při svém rozhodování co zařadit do aktivit pro děti a jejich rodiče, pečlivě rozhlížela, co lidem v okolí nejvíce chybí. Inspirují a jsou inspirováni…


Kde jejich cesta začala a kam je vede?

Činnost OI se datuje od roku 1998, kdy PhDr. Helena Vostradovská a PhDr. Dana Oujezdská otevřely své první komunitní centrum na Černém Mostě. Původní záměrem bylo poskytnout pomocnou ruku sociálně a zdravotně hendikepovaným lidem a jejich terapeutům. Ve zrekonstruovaných prostorech vznikla galerie chráněných dílen a terapeutických pracovišť a sociálněprávní poradna. Brzy se ukázalo, že místním obyvatelům chybí i jiné věci, především zábavně pojaté vzdělávací a výchovné programy pro školní děti, jejichž důležitou součástí se stala i ekovýchova.
O čtyři roky později otevřela Občanská inspirace v budově MŠ Charlese de Gaulla Centrum inspirace a tvořivosti, které je stejně jako centrum na Černém Mostě koncipováno jako komunitní a rodinné zařízení reagující na poptávku místní komunity a specifické potřeby dětí a rodičů. Každý všední den zde mohou rodiče s dětmi či samotné děti navštěvovat pravidelné hudební, výtvarné, pohybové, jazykové a ekovýchovné kroužky.

Velká pozornost je věnována rodičům s dětmi od půl roku do tří let. Výstižně nazvaný program Rodina nabízí rodičům podporu a inspiraci pro tvořivou činnost a aktivní trávení času s dětmi. V příjemném rodinném prostředí mohou rodiče sdílet své zkušenosti s výchovou nebo sladěním rodinného a pracovního života. OI tímto rodinám nabízí alespoň částečnou alternativu pro řešení nedostatku kapacit MŠ. Dalšími výhodami je možnost poradit se s odborníky např. psychology či logopedy.

Děti se kromě pravidelných kroužků mohou účastnit i speciálních tématických akcí např. ekovýletů, tvořivých dílen či obnovování lidových tradic. Při plánování akcí nezapomíná OI ani na dospělé a připravuje pro ně zajímavé tvořivé a vzdělávací workshopy.

Relativně novou oblastí zájmu OI jsou projekty zaměřené na rovné šance žen a mužů. V rámci projektu Inspirace pro rovné šance financovaného Evropským sociálním fondem uspořádalo sdružení během let 2006 a 2007 workshopy pro rodiče po mateřské a rodičovské dovolené zaměřené na návrat do zaměstnání, ve spolupráci s Ateliérem filmové a televizní grafiky VŠUP vznikl animovaný film a z materiálů z workshopů a dotazníkového šetření sborník Inspirace pro rovné šance. Tento projekt byl úspěšně ukončen, sdružení připravilo jeho pokračování a nyní netrpělivě čeká na výsledky grantového řízení.

Pomoc nabízí OI také lidem, kteří se dostali do krizové situace v rodině či s bydlením, řeší pracovněprávní nebo majetkoprávní problémy. Bezplatná sociálně právní poradna je v provozu na Černém Mostě a v kanceláři sdružení ve Šlikově 47 v Praze 6, Břevnově. Každý rok využije služeb poradny téměř 600 lidí.

Kontaktní údaje:
www.obcanskainspirace.cz, info@obcanskainspirace.cz
Centrum inspirace a tvořivosti, Charlese de Gaulla 18 (budova MŠ), Praha 6 – Bubeneč
Občanská inspirace, Kučerova 768, Praha 9 – Černý Most
Občanskoprávní poradna, Šlikova 47, Praha 6 – Břevnov

Tisková zpráva sdružení Občanská inspirace

Napsal/a: redakce (Petra)

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist