Archivované diskuze jsou určeny pouze ke čtení.
Rajčata
Rádi bychom se letos pustili do pěstování rajčat, ale ne někde ve skleníku, či přímo na volném záhoně v zahradě, ale „v hrnku“, teda spíš asi v nějakém velkém kbelíku. Ale vůbec netuším kdy a jak začít. A taky jakou odrůdu si vybrat.
Poradíte?

Řeším ještě otázku – potřebují keříčková rajčata oporu? A když ano – má se „instalovat“ už při výsadbě?
Jinak ještě podotýkám, že nám jedna paní radila při zasazení (nejen rajčat…) přidat 1-2 granule granulované chlévské mrvy (jsem koukala, co vše dnes existuje…)
Já teda asi moc neporadím,letos se do toho pouštím prvně,koupila jsem si semínka keříčkových rajčat,Tumbling Tom red,jsou to převislé bylkonové tak uvidím..Přeji hodně úspěchů!
Helena
Tak jsem včera zasela rajčátka. Dala jsem je do těch plastových lahví, jak radila Jarka. Mám to přes celý parapet v obýváku, snad se jim bude dařit.
Dobrý den, my každoročně pěstujeme rajčátka na oknech a balkoně v truhlíčcích. Je to skvělá dekorace, ale sklízíme i docela velkou úrodu. Kupujeme semínka rajčat – keříčkové balkonové, letos máme odrůdu Vilma, vysévá se v únoru-březnu, tak už teď můžete. Rostlinky dosahují výšky asi 30-50 cm, jsou košaté, žádné lísty se nevylamují ani se nevyštipuje. Nikdy se nám nestalo, že by rostlinky napadl nějaký škůdce, tím, že je máme v nádobách, je snadné schovat je před deštěm. Do 40 cm truhlíku se vejdou asi 2 rostlinky. Na sáčku se semínky se píše, že se z 1 rostlinky sklidí 150 a více plodů, je to pravda. Rajčátka jsou sice malá, jsou to ta třešňová, ale jsou slaďoučká.
Tak rajčátka se vysévají přibližně v polovině března,při vytvoření alespoň dvou pravých kvítků přepichujeme.Vzrostlé se vysazují ven až po 15.květnu(do skleníku i dříve).
Do skleníku či na zahrádku se spíše používají tyčková rajčata jejihž plody dozrávají postupně,keříčková rajčata jsou převážně ve velkovýrobě,protože mají kratší vegetační dobu a plody dozrávají hromadně.
Balkónové odrůdy jsou keříčková rajčata a to z důvodu že se pěstují spíše jako okrasné než užitkové.
Odrůda „Mini“ je raná odrůda drobného zakrslého vzrůstu pěstovaná jako balkónové rajče.
Pak je odrůda „Nana“,také vhodná do nádob,její plody jsou odolné proti pukání.Určitě jsou i další odrůdy,ale já je nevím.
Ochránit rostliny rajčat před škůdci můžete tak že k ním zasadíte petržel,česnek,celer či řeřichu zahradní a nemusíte používat proti škůdcům chemii.
Jarko, my jsme to nezkoušeli, jen to táta někde četl a připadalo mu to zajímavé. Já jsem nechtěla někomu tenhle nápad vnucovat, jen jsem ho zmínila. Díky za upřesnění, beru ho zpět. Člověk se pořád učí 😀
Jarko, to je skvělý nápad s těmi petkami, to určitě vyzkouším. A myslíš, že už by se mělo začít sít teď?

Ahojky, tak já sázím keříková rajčátka, zasadím si je ze semínek už teď v únoru, klidně i do velkých truhlíků, moc to neřeším, vždycky vyrostou silné pěkné sazeničky a není s nima žádná práce. Sazeniček je tolik, že je pak rozdávám sousedkám v okolí. S plísní nemám žádné problémy, rozhodně odmítám ošetřovat chemicky. Na jaře, když skončí mrazy, vysázím na záhon a pak musím vyštipovat, jsou vždy hodně obsypané. Úrody je hodně, sklízíme každý den plnou misku až do podzimu, jsou výborné chuťově. Už se těším na letošní úrodu.
Ta rada s měděným drátkem není zrovna nejlepší, protože jsem sledovala pořad, ve které se právě tímhle zabývali a zjistili, že po tomto zásahu je v rajčeti tolik mědi, že kam se na to hrabe Kuprikol.
Takže díky, nechci.
Kuprikol se stříká nejvýše tak 3x a má to dost dobrý účinek proti plísni.
Pokud chcete mít rostlinky vlastní, tak si je teď vysejte do kelímku s hlínou, a když trošku povyrostou, tak je přesaďte do kelímků samostatně. Já to pak řeším napůl uříznutými PET lahvemi, nedělám dole žádné odtokové dírky a zalévám tak, aby se na dně nevytvořilo bahno, to by pak rostlinky umíraly. Pěkně je vidět jak koření, a když mám ještě místo nahoře, tak přisypávám hlínu, protože rajče pouští kořínky po celé rostlině. No, a když je čas, tak je sázím ven.
Jarka
My máme rajčata na záhonech, měli jsme keříková i tyčková… plíseň byla problém spíše už ke konci vegetace. Tam může pomoci, pokud mají rajčata kolem sebe dost prostoru, v deštivém počasí je zase trochu zakrýt – jen svrchu, aby mohla „dýchat“ .Postřiky jsem taky nechtěla. Na škůdce je dobrý nálev z kopřiv, ale na plíseň nevím, budu taky muset pohledat. Rajčata jsou odolné rostlinky, loni nám taky vyrůstaly i „náhodné“ sazeničky – jak rok předtím někde v záhoně zůstalo ležet rajče, ta semínka se rozptýlila.