Provozujeme:     České-soutěže.cz     KrálovstvíLátek.cz     Termofor.cz 
Přišli jste jen na čumendu? ...i vy můžete být součástí všeho, co tu vidíte... stačí se zaregistrovat.

Diskutárna

Diskutárna » Rodinná (i jiná) témata » Práce, finance, právo » Rodičovský příspěvek na druhé dítěRodičovský příspěvek na druhé dítě
Anonym
14.4.2009 v 19:33:46

Dobrý den,
moc prosím o radu. Jsem s dítětem na rodičovské dovolené. Holčička má 2 roky a mám ji zvolenou na 3 roky. Jsem těhotná a termín porodu konec května. Na mateřskou dovolenou nárok nemám, protože jsem byla na ÚP a teď nejsem vlastně registrovaná nikde. Tím mi vzniká nárok na rodičovský příspěvek jen na 4 roky. A já nutně potřebuju na 3 roky. Prý to jde nějak udělat, že může nastoupit na chvíli manžel. Ale teď prý nově musí být nějak i na mateřské dovolené, aspoň jeden den, ale já 6 týdnů od porodu. Prosím, poraďte, co dělat a jestli bych měla po dobu těch 6 týdnů nárok na nějaké peníze. Vůbec tomu už nerozumím. Děkuji moc. Snad jsem to napsala aspoň trošku srozumitelně.
Kateřina

Stránky: [1] 2
Anonym
19.4.2009 v 8:28:40

ale Kateřino, já se právě divím, že zuzina tvrdí, že když bude rodičák 3800 že se nebudou rodit děti. to mě přijde jako blbost, protože děti si člověk snad pořizuje z jiných důvodů, než je výše rodičáku. pokud člověk pracoval a chce se do práce vrátit za dva nebo tři roky, ať si variantu zvolí. ale když si nezaměstnané matky „volí“ tři roky doma, když ani předtím nedělaly, a pak jdou zase na pracák, to je trochu divné, nezdá se vám?
radka

Anonym
19.4.2009 v 8:01:13

Radko, moc teda nechápu, co tady řešíte. Já teda rozhodně jsem druhé dítě nepořídila kvůli rodičáku. A taky bych si ani nepomohla. A taky chci právě tu 3 letou variantu, protože chci jít potom do práce. Tak to tu vůbec nemusíte řešit.
Kateřina

Anonym
18.4.2009 v 21:12:59

První dítě možná ne,ale druhé možná ano…
Zuzina

Anonym
18.4.2009 v 21:01:05

Já se ale do nikoho nenavážím, jen píšu, že účel volby délky a výše rp je ve finále k ničemu. i když nebyla mateřská po šesti měsících žádná (ještě v roce 1991) nebo byla 2,5t (v roce 2004) tak se děti rodily. pokud někdo volí dítě v závislosti na výši rodičáku, tak to teda je smutný.
radka

zuzina
18.4.2009 v 20:24:44

radko není třeba navážet se do všech..některé by i možná šly pracovat,ale nemají kam..a některé by i šly dříve do práce,ale nemají kam dát dítě….za 3800 by asi na ty důchody za pár desítek let neměl kdo vydělávat…

…láska na celý život :-)

Anonym
18.4.2009 v 18:59:06

jo, jsou to blázni. měli nechat 3800 na čtyři roky všem a bylo by. takhle to účel vůbec nesplnilo – aby vyšší rp dostávaly matky, které také více odváděli do sr a měly by veliký propad příjmů. zajímavé je, kolik % maminek sem pak píše, jak po zvolené tříleté variantě (tedy uvedly, že půjdou po třech letech pracovat)řeší finance pracákem.
radka

Anonym
18.4.2009 v 17:30:37

Leenko, díky moc za rady, moc jste mi pomohla. Doufám, že nám to vyjde tak jako vám. Logiku mi to fakt dává. Tak snad jim bude taky. Ale nikdy bych nečekala, co všechno budu muset udělat jen proto, abych si vůbec mohla vybrat délku rodičovského příspěvku. To jsou fakt blázni.
Kateřina

Leenca
18.4.2009 v 15:05:59

Katko, pořád nad tím přemýšlím a už je mi to jasné:
rodiče si mohou vybrat délku rodičáku do 21t věku dítěte. Pokud tak neučiní nebo nemají možnost volby, mají automaticky 4l variantu. U nás měl možnost volby manžel, protože to stihl do 21t věku miminka (a pobíral PPM). Takhle jsme si zákon vyložili a asi i paní na sociálce, jinak by nám tento způsob neradily, ne?
Jo, dřív to šlo manžel na mateřskou hned po porodu, od 1.1.2009 tam je těch 6t, kdy musí být matka.

Leenca
18.4.2009 v 14:38:57

Kateřino, tak my jsme to tak brali… sice jak to tady čtu, vyplývá, že když jednou začnu pobírat rodičák ve 4l variantě, nelze to změnit…
Pobírala jsem na staršího syna, ten mi zanikl dnem narození mladšího. Pak jsem pobírala na mladšího, ten mi zanikl, když nastoupil na mateřskou manžel. A ten už vyplnil a podal žádost o tříletou variantu. Na sociálce nám to tak poradili, problém v tom neviděli. Tak snad to klapne, nachodili jsme se tam x krát.

MANKAš
17.4.2009 v 11:40:32

Hned jak se vám miminko narodí, tak to musíte na sociálku nahlásit a dnem porodu vám končí Rodičovský na starší dítě a začíná Rodičovský na miminko, je třeba to hned nahlásit, aby jste pak třeba nemusela vracet. Takže na mateřskou nárok nemáte, ale ode dne narození mladšího máte nárok na RP v té čtyřleté formě.

…zodpovědnost, štěstí a také potřebnost :-)

Stránky: [1] 2Co nového na VD?

 • Védéčkoviny - přehled VD událostí uplynulého týdne.
 • Nové diskuze za posledních 7 dní
 • VD S.O.S. aneb Pomóóóc, já se tu nevyznám
 • KLUBko - uživatelský účet  Zaregistrovat se
  Zapomněl/a jsem heslo

  Přečtěte si nové komentáře

  Nepřehlédněte

  Náš tip

 • Těhotenství týden po týdnu a vše o těhotenství na webu Rodicka.cz.
 • Školní batohy pro prvňáčky i studenty. Výběr aktovek, tašek a školních potřeb, odborné poradenství.


 • © 2004 - 2016 VašeDěti.cz - Mgr.Petra Vymětalová. | ISSN 1801-2892 | Právní ujednání | | Redakce | Užitečné odkazy TOPlist