Provozujeme:     České-soutěže.cz     KrálovstvíLátek.cz     Termofor.cz        Partner:    Pro Alergiky 
Přišli jste jen na čumendu? ...i vy můžete být součástí všeho, co tu vidíte... stačí se zaregistrovat.

Diskutárna

Diskutárna » Rodinná (i jiná) témata » Práce, finance, právo » mateřská



mateřská
liberecanda
16.3.2009 v 20:37:33

Dobrý den,
Vím, že maminky mají nárok na PPM po dobu 28 týdnů a že tato lhůta běží od nástupu na mateřskou, tj. od šesti či osmi týdnů před termínem porodu? Kdo určuje, resp. na čem záleží zda žena půjde na mateřskou v šestém, sedmém či osmém týdnu před porodem?
Také jsem se dočetla, že průměrný vyměřovací základ pro PPM se vypočítává z posledních uplynulých 12 měsíců. Tzn. pokud žena pracuje v oboru, kterému se uplynulé roky 2005-2007 dařilo a žena vydělávala určité peníze, a předešlý rok se pohyb v oboru zastavil a žena vydělávala v roce 2008 např. téměř poloviční peníze, má snížený vyměřovací základ než by měla, pokud by šla na mateřskou před rokem, že?
Ještě jsem se chtěla zeptat na povinnost zaměstnavatele dát zaměstnankyni práci po návratu z rodičovské dovolené. Existuje nějaká lhůta, např. pokud se zaměstnankyně vrátí do práce do 1 roku? Děkuji. Zdraví liberečanda

Stránky: [1]
Anonym
17.3.2009 v 14:07:28

Jen malé upřesnění. Nemíchat délku rodičovské dovolené – ta je do 3 let dítěte, s délkou pobírání rodičovského příspěvku. Takže maminka můře brát RP 2 roky a pak být 1 rok s dítětem doma zadarmo a stále je na RD, naopak při 4leté variantě si buď na čtvrtý rok vyjedná neplacené volno (které nemusí dostat), nebo s pracovním poměrem skončí.
Lubik

LussyLussy
17.3.2009 v 14:00:25

Liberečando,
já bych ještě dodala k otázce č. 1,že jsem se Dr.zeptala kdy nejdřív můžu nastoupi na MD,on mi řekl ten termín 6 týdnů před termínem,já se ho zeptala,jestli by to nešlo dřív.on řekl samozřejmě,jen vám potom MD dřív skončí a napsal mi jí těch 8 týdnů před termínem. Nakonec jsem rodila dřív,takže to bylo 4 týdny před skutečným porodem.

liberecanda
17.3.2009 v 13:23:32

Děkuji Lence i Qinty za odpověď. Liberečanda

Anonym
17.3.2009 v 12:58:10

Ke tvé první otázce jsem ti našla citaci zákoníku: zákoník práce § 158 stanoví, že mateřskou dovolenou žena nastupuje zpravidla od počátku šestého týdne před očekávaným termínem porodu, nejdříve však od počátku osmého týdne před tímto dnem. Vyčerpá-li však žena z mateřské dovolené před porodem méně než 6 týdnů, protože porod nastal dříve, než určil lékař, náleží jí mateřská dovolená ode dne jejího nástupu až do uplynutí doby stanovené v § 157, tj. 28 týdnů.
K otázce č. 2- je to pravda, 12 měsíců zpětně se bere jako základ pro výpočet mateřské, ať už byl výdělek jakýkoliv. Pokud by výše mat. nedosahovala výše rodič. příspěvku, má matka nárok žádat o doplatek do této výše, nejpozději ale do tří měsíců věku dítěte.
A za 3.-zaměstnavatel musí pracovnici zaměstnat na původním místě, pokud nastoupí ihned po skončení mat. dovolené. Pokud se žena rozhodne pro rod. dovolenou, tak si musí vybrat variantu a zaměstnavatel ji vede jako svou pracovnici a po uplynutí RD by ji měl zaměstnat, ale také s ní může rozvázat prac. poměr pro nadbytečnost.Pak jí náleží odstupné.

Qinty

Lenka
17.3.2009 v 12:50:38

Dobrý den,nástup na mateřskou dovolenou určuje lékař,který vám dá i žádost.S tím průměrným vyměřovacím základem máte pravdu. U té lhůty je důležité jaký máte prac. poměr jestli na dobu určitou nebo neurčitou.Jestli je to na dobu neurčitou,tak by vám měl držet místo 3 roky.A jestli na dobu určitou,tak po skončení prac.smlouvy může i nemusí prodloužit prac.poměr.

Stránky: [1]



Co nového na VD?

  • Védéčkoviny - přehled VD událostí uplynulého týdne.
  • Nové diskuze za posledních 7 dní
  • VD S.O.S. aneb Pomóóóc, já se tu nevyznám
  • KLUBko - uživatelský účet



    Zaregistrovat se
    Zapomněl/a jsem heslo

    Přečtěte si nové komentáře

    Nepřehlédněte

    Náš tip

  • Těhotenství týden po týdnu a vše o těhotenství na webu Rodicka.cz.
  • Školní batohy pro prvňáčky i studenty. Výběr aktovek, tašek a školních potřeb, odborné poradenství.


  • © 2004 - 2016 VašeDěti.cz - Mgr.Petra Vymětalová. | ISSN 1801-2892 | Právní ujednání | | Redakce | Užitečné odkazy TOPlist