Provozujeme:     České-soutěže.cz     KrálovstvíLátek.cz     Termofor.cz        Partner:    Pro Alergiky 
Přišli jste jen na čumendu? ...i vy můžete být součástí všeho, co tu vidíte... stačí se zaregistrovat.

Diskutárna

Diskutárna » Rodinná (i jiná) témata » Práce, finance, právo » DANĚDANĚ
Rici
16.3.2009 v 17:43:55

Dobrý den, potřebuji poradit ohledně darování nemovitosti (byt v osobním vlastnictví), kdy se jedná o darování v rodině (bratr – sestra), kdy je mi jasné, že nemusíme platit darovací daň. Chci se zeptat na „Daň z převodu nemovitostí“, která je ve výši 3%, je potřeba tuto daň platit, nebo se to týká pouze koupě nemovitosti. Děkuji

Stránky: [1]
Anonym
15.5.2009 v 14:54:29

A jak je to v pripade prevodu druzstevniho bytu s dani z prevodu ?
Marta

MANKAš
24.3.2009 v 13:48:44

Šmankote, děkuji Radko, málem jsem se i orosila!!

…zodpovědnost, štěstí a také potřebnost :-)

Anonym
24.3.2009 v 13:24:27

Qinty, pomotané to máš taky a asi nejvíc z radících. Daň z převodu se platí jen u úplatného převodu, což darování není. Takže jedinej, kdo odpověděl správně je právě mankaš:-) zkuste si přečíst třeba z.č. 357/92 Sb.
Radka

Anonym
24.3.2009 v 12:38:25

Děvčata, máte to trošku pomotané. Mankaš, ty nic neplatíš, protože jsi to dostala. Platí ten, co daroval. Ale ne daň darovací, ale tu z převodu nemovitosti.Ale do 31.1.2009 jsi měla na FÚ podat daň. přiznání k dani z nemovitosti na r. 2009 a do 31.května 2009 ji zaplatit. Pokud jsi to neudělala, tak tam zaběhni a oni ti poradí, jak to dořešit. Ta daň se pak platí každý rok a nejsou to desetitisíce, neboj. Ale fakt to neodkládej, s FÚ nejsou žádné žerty a až by tě upozornili, tak by to mohlo i s penále být třeba nějaký ten desetitisíc.
Rolničko, musí být sice znalecký posudek, ale pak taky je darovací či kupní smlouva a podle toho, která cena je vyšší, zda na posudku nebo ve smlouvě, tak z té se počítají ta 3%. To víš, stát si nenechá žádnou korunku utéct. Myslím, že pak na zaplacení daně jsou 3 měsíce. Ale tohle všechno seděje až po zápisu do katastru nemovitostí, kdy je jasné, že došlo ke změně majitele té nemovitosti.
Rici-daň z převodu nemovitosti se platí vždy, protože došlo k převodu nemovitosti. Tady se neřeší, jakou formou. Do konce roku, ve které se uskutečnil převod platí daň z nemovitosti původní majitel, nový až od nového roku, když podá daň. přiznání k dani z nemovitosti-viz výše.
Qinty

Anonym
24.3.2009 v 11:44:19

Tak Mankaš, z tvého bytu máš dluh ve výši cca 30.000,- Kč (3% z milionu). Že o tom nevíš je jen tvůj problém, však oni se upomenou, třeba i po několika letech a možná to ani nerozdýcháš, jak ten dluh narostl.
Pája

MANKAš
17.3.2009 v 8:48:35

No tak já jsem dostala byt v hodnotě necelého milionu před rokem, zaplatila jsem pouze za právní službu a zápis do katastru nemovitosti, takže si pořád myslím, že z daru se žádná daň neplatí!! V opačném případě jsem nyní dlužníkem na Fú, což bych už asi věděla:-)

…zodpovědnost, štěstí a také potřebnost :-)

rolnicka
16.3.2009 v 20:23:12

Kéž by to tak bylo Mankaš… Daň z převodu nemovitosti platí prodávající, kupující je ručitel. Musíte mít znalecký posudek, ty 3 % se počítají z částky znaleckého posudku. Samozřejmě dle toho, jak velký podíl nemovitosti má prodávající. Příklad – byt v hodnotě 1mil. (dle znaleckého posudku), bratr vlastní polovinu, Ty taky polovinu. Bratr Ti svou polovinu daruje, musí na finanční úřad odevzdat daňové přiznání a odvede daň 3 % z 500tis. Kč ve stanovené lhůtě. Pokud bratr nezaplatí, musíš tu částku zaplatit Ty jakožto ručitel. A Ty jakožto majitel nemovitosti pak musíš další rok podat daňové přiznání dle kterého pak budeš platit daň z nemovitosti.

MANKAš
16.3.2009 v 18:41:49

tato daň se neplatí, protože nikdo přece nezískává peníze, takže se ta procenta nemají z čeho počítat:-)

…zodpovědnost, štěstí a také potřebnost :-)

Stránky: [1]Co nového na VD?

 • Védéčkoviny - přehled VD událostí uplynulého týdne.
 • Nové diskuze za posledních 7 dní
 • VD S.O.S. aneb Pomóóóc, já se tu nevyznám
 • KLUBko - uživatelský účet  Zaregistrovat se
  Zapomněl/a jsem heslo

  Přečtěte si nové komentáře

  Nepřehlédněte

  Náš tip

 • Těhotenství týden po týdnu a vše o těhotenství na webu Rodicka.cz.
 • Školní batohy pro prvňáčky i studenty. Výběr aktovek, tašek a školních potřeb, odborné poradenství.


 • © 2004 - 2016 VašeDěti.cz - Mgr.Petra Vymětalová. | ISSN 1801-2892 | Právní ujednání | | Redakce | Užitečné odkazy TOPlist