Provozujeme:     České-soutěže.cz     KrálovstvíLátek.cz     Termofor.cz        Partner:    Pro Alergiky 
Přišli jste jen na čumendu? ...i vy můžete být součástí všeho, co tu vidíte... stačí se zaregistrovat.

Diskutárna

Diskutárna » Rodinná (i jiná) témata » Práce, finance, právo » Mateřská dovolenáMateřská dovolená
Anonym
19.2.2009 v 17:04:40

Dobrý den, ráda bych se zeptala. Mám 16 měsíční dceru, pobírám RP 7600,– a plánujeme druhé dítě. Ovšem měla jsem smlouvu na dobu určitou, která skončila 09/2008. Nyní jsem tedy nezaměstnaná. Musím nastoupit někam do zaměstnání, abych měla nárok na PPM a dále RP 7600,–? Jak dlouhou dobu musím pracovat? Děkuji za odpověď.
Helena

Stránky: [1]
Anonym
27.3.2009 v 11:24:27

Souhlasím s Radkou, pokud beru v potaz pohled ze strany zaměstnavatele. Pokud na to pohlížím ze strany Heleny, udělala bych to samé, protože nejsem až zas tak za vodou.
Myslím, že nemusí být splněna podmínka JEDNOHO zaměstnavatele, zákon říká, že před nástupem na MD musí být v posledních 2 letech alespoň 270 PRACOVNÍCH DNÍ pojištěna. A do tohoto pojištění se počítá podle mě i čas na RD. Ale pouze pro tento účel se RD bere jako výkon práce.
Heleno, zkus třeba nějakou mzdovou účetní nebo si zadej do vyhledávače nástup na MD a určitě tam něco objevíš. A pracovnice na sociálce nebo ÚP taky nekoušou a poradí.
Taky bys mohla zkusit podnikání při RD.
Qinty

Anonym
27.3.2009 v 10:14:23

Vyjímečně musím s Radkou souhlasit:-)
martasP

Anonym
20.2.2009 v 20:08:49

ctiradko – jistě, pokud vím, tak už i Lubik měl připúomínky, já teda se přiznám taky. Lenka hodně plave v zákonech a její rady jsou typu JPP:-)

Milá Heleno, pro zaměstnavatele to taky není nic moc, když vezme někoho na práci, a on tam jde jen proto, aby vydělal on. Nejen, že mu platí ze svého prvních čtrnáct dní, ale taky do něj dost investuje. Pro mě je to prostě nefér. Proti ostatním státům máme abnormálně vysoký rodičák (ve většině je to stejné jako dříve u nás – mateřská 6 až 12 měsíců a pak nic). Ten vyšší byl právě určen pro matky, které vydělávaly před otěhotněním hopdně (a taky hodně odváděly do státu) aby neměly takový propad příjmů. Proto je rozdělena výše rodičáku, ne proto, aby se takhle zneužívaly kličky. Ono 7600 co má každá matka první skoro dva roky je víc, než vydělá prodavačka nebo uklizečka.
Radka

Anonym
20.2.2009 v 17:30:03

Děkuji za vaše rady. Milá Radko, možná, že patříš mezi horní polovinu obyvatel s vysokými přijmy, proto ti rodičák menší o 3800kč přijde jako pakatel. Bohužel pro mě je to značná částka a v našem rodinném rozpočtu by to bylo citelně znát(hypotéka, úvěry). Chtěla jsem jen vědět, jaké jsou vůbec možnosti. Proto se mi nezdá na místě, že mě hned jen tak odsuzuješ. Svědčí to své! Děkuji
Helena

ctiradkactiradka
20.2.2009 v 16:14:14

Radko, mě takové rady poradce strašně vadí, protože spousta lidí si myslí, že „modrý rámeček“ značí opravdu zaručeně správnou odpověď….
Prostě pokdu něco nevím (a nejsem přece povinná znát všechno), tak to dohledám, nebo prostě přiznám, že nevím….
…..a nebudu tady šířit nesmysly,….ještě v modrém rámečku…
Kdyby tohleto napsal někdo, kdo není „poradce“, tak bych tomu nepřikládala takovou důležitost, protože to „nemá takovou váhu“….

A teĎ k samotnému dotazu…. Já bych to tak neodsuzovala… Píšeš, že Ti to přijde po úroveň… Ale zase ber to tak, že pro spoustu lidí (většinu), je rozdíl 3800kč docela dost znatelný, tak jim stojí za to se poptat, jestli kdyby druhé dítko nebylo lepší plánovat až po nějaké době…. Potom, co bude z nát odpověď už je jenom na uvážení, jestli jim ta doba připadá dlouhá a pořídí si raději dítko hned, bez ohledu na to, kolik budou brát rodičák… nebo jestli se žena vrátí raději do práce a odpracuje nějakou dobu… Ono i to pozdějiší dítko má své výhody, třeba se tazatalka chce jenom „ujistit a rozhodnout“….

Anonym
20.2.2009 v 16:02:14

ctiradko, lenka ač „odborný poradce“ se trefí do správné odpovědi tak jednou ze tří:-)
já na tohle odpovídat nebudu, protože nastoupit někam do práce JEN proto, abych měla vyšší rodičák, to je trošku pod úroveň. buď chci pracovat i při malém dítěti, a jdu, nebo si chci užívat rodičáku a pečovat o dítě a pořídit si další. sama píšeš, že …rychle rozloučí ještě ve zkušební lhůtě… (bohužel to tak funguje…)…..
a možná i právě proto:-(( ono je dost poznat, jestli žena nastoupí jen aby dosáhla na vyšší mateřskou, nebo jestli chce opravdu pracovat. vždyť to tu vidíš z dotazů.
Radka

ctiradkactiradka
20.2.2009 v 15:06:37

Jinak těhoteství trvá 40 týdnů, takže 280dní (kalendářních samozřejmě)….. žena zjistí, že je těhotná tak nejdříve ve 4týdnu, a to jen někdy….na PPm se nastupuje 6-8týdnů před porodem, takže i kdyby nastoupila nejpozději, to je těch 6 týdnů před termínem porodu, tak už je „ochuzena“ o 10týdnů, to je 40 dnů….kalendářních….

takže i kdyby se náhodou do nároku na PPM počítaly kalendářní dny, a ne skutečně odpracované, tak ani tak by to oné ženě „nevyšlo“….

Lenko, jak jste to tedy myslela se svou „radou“, že „…uplyne dlouhá doba, která by měla stačit, že je jednop, jak dlouho bude pracovat“?????????????

ctiradkactiradka
20.2.2009 v 14:58:16

No, já bych to tak jednoznačně neviděla, jako „odborný poradce“.
Nevím to sice jistě (a určitě mi to tady někdo potvrdí, nebo vyvrátí….), ale aby měla nárok na PPM, tak musí uplynout doba 270 dní nemocenského pojištění u JEDNOHO zaměstnavatele….
Já mám za to (a to bych teda chtěla potvrdit někým, kdo to ví jistě…), že se počítají jenom skutečně odpracované dny (tedy ne víkendy, dny za nemocenskou….). Takže pokud to tak je, tak ta doba, kterou musí daná žena odpracovat je zcela jistě větší, než délka těhotenství… Ale jak říkám, třeba se pletu, tohleto nevím jistě…

Navíc každá žena se os vém těhotenství nedozví hned, ale až když je tak zhruba ve 4tt (a to nejdříve, většinou i později), čímž se jí doba, dky je v práci velmi zkracuje…

Navíc pokud žena nastoupí do nového zaměstnání, tak jí běží zkušební lhůta, pokud se na ní těhotenství pozná (nevolnosti, častější návštěvy lékaře, někdo rychle přibere…), tak se s ní zaměstnavatel zcela jistě rychle rozloučí ještě ve zkušební lhůtě… (bohužel to tak funguje…)…..

Ale jak jsem psala, tohleto nevím zcela jistě (ejstli se do 270 dnů počítají kalendářní dny, nebo jenom skutečně odpracované dny…), ruku do ohně bych za to nedala, nechám se klidně přesvědčit, je-li to jinak….

Nicméně ani rada ohledně čtyřletého rodičáku mi nepřijde zcela fundovaná… Ano, je pravda, že během rodičáku si může matka přivydělat, na tom jistě nic špatného není, nicméně stylem, jakým je to napsáno, to působí, že není žádná jiná „podmínka“, pro získávání RP. A to všichni víme, že je… Matka, která chce pracovat sice může, ale má omezenou dobu, kdy může dát dítě do školky (pokud teda nechce o RP přijít…), což pro matku znamená, že pokud nemá babičku na hlídání, tak si musí zaplatit někoho, kdo jí dítě pohlídá, čím pro ni braní 3800kč rodičovského příspěvku ztrácí význam…..

Prostě radu odborného poradce bych si představovala poněkud jinak…. :-(

Lenka
20.2.2009 v 14:28:54

Dobrý den jestli chcete nastoupit do zaměstnání kvůli PPM,tak je podle mě jedno jak dlouho budete pracovat, Protože stejně než otěhotníte a pak porodíte uplyne dlouhá doba,která by měla stačit. Ale jestliže otěhotníte a nebudete mít zaměstnání,ták máte nárok na rodičovský příspěvek na 4 roky.což je 21 měsíců 7600 a pak 3700.Ale mezi tím si samozřejmě můžete vydělávat a o rod. příspěvek nepřijdete.

Stránky: [1]Co nového na VD?

 • Védéčkoviny - přehled VD událostí uplynulého týdne.
 • Nové diskuze za posledních 7 dní
 • VD S.O.S. aneb Pomóóóc, já se tu nevyznám
 • KLUBko - uživatelský účet  Zaregistrovat se
  Zapomněl/a jsem heslo

  Přečtěte si nové komentáře

  Nepřehlédněte

  Náš tip

 • Těhotenství týden po týdnu a vše o těhotenství na webu Rodicka.cz.
 • Školní batohy pro prvňáčky i studenty. Výběr aktovek, tašek a školních potřeb, odborné poradenství.


 • © 2004 - 2016 VašeDěti.cz - Mgr.Petra Vymětalová. | ISSN 1801-2892 | Právní ujednání | | Redakce | Užitečné odkazy TOPlist