Provozujeme:     České-soutěže.cz     KrálovstvíLátek.cz     Termofor.cz        Partner:    Pro Alergiky 
Přišli jste jen na čumendu? ...i vy můžete být součástí všeho, co tu vidíte... stačí se zaregistrovat.

Diskutárna

Diskutárna » Rodinná (i jiná) témata » Práce, finance, právo » vybírání dovolenévybírání dovolené
Anonym
16.2.2009 v 14:49:26

Dobrý den,chci Vás poprosit o radu. Jsem těhotná a s největší pravděpodobností nastoupím v nejbližší době na rizikové těhotenství- tj.na pracovní neschopnost, ze které pak přejdu na mateřskou dovolenou.Jsem zaměstnaná na dobu neurčitou.Je možné si před nástupem na neschopenku vybrat všechnu dovolenou na celý rok dopředu- když vlastně budu ve firmě pořád zaměstnaná? Předem děkuji za radu.
Lenka

Stránky: [1]
ctiradkactiradka
17.2.2009 v 15:41:54

no, já si třeba celou dovolenou vybrala před nástupem na nemocenskou, protože jsem nechtěla mít ten měsíc vycházky…. Jde to….

Prostě pokud nastoupíš na nemocenskou hned, musíš s vycházkama počítat….

Anonym
17.2.2009 v 11:27:58

Lenko, jestli můžu radit, tak buď na neschopence do nástupu na MD a až ti skončí MD, tak nejpozději 3 dny!!! před jejím ukončením požádej-nejlépe písemně- svého zaměstnavatele o čerpání ŘD. Podle počtu promaroděných dnů se ti bude případně krátit, tak jak píše Jitka67. Zároveň mu ke stejnému datu oznámíš nástup na rodič. dovolenou. ŘD a RD se nevylučují, protože při RD si můžeš vydělávat a náhrada za ŘD je vlastně výdělek. Hlavně si ohlídej ty dny, nenechávej to na poslední chvíli, někde jsou na to hákliví a když nedodržíš ty 3 dny, tak by ti to nemuseli uznat. Tak radši týden před skončením MD.
Tím vlastně dostaneš proplacenou dovolenou stejně, jako kdybys ji nastoupila před MD. Řekla bych, že na tom vyděláš měsíc neschopenky.
Nárok máš na celou dovolenou, protože MD a RD se pro tyto účely bere jako výkon práce, jenom se ti možná bude krátit za nemoc, viz výše.
Všechno si rozmysli, ať se zbytečně nepřipravíš o peníze.
Qinty

Jitka67
17.2.2009 v 7:51:17

Podle zákoníku práce se dovolená může proplatit jen tomu, s kým je rozvázán pracovní poměr – pokud si ji nestihne vybrat. Ostatní si dovolenou musí „vybrat“. I když mezi MD a RD to vypadá, že je jen proplácená – jedná se o klasické čerpání dovolené.

Je to jen na dohodě.
Záleží na tom, jak dlouho jsi těhotná a jak dlouho předpokládáš, že budeš na rizikovém těhotenství.
Pokud to bude déle než 100 dnů, pak se dovolená po prvních 100 a pak po každých dalších 21 dnech pracovní neschopnosti krátí (pokaždé asi o 1/12). Takže je potřeba na to pamatovat – ale v nejhorším by Ti o „přečerpanou dovolenou“ pokrátili tu dovolenou, která by Ti vznikla při čerpání MD (28 týdnů) – tato doba se počítá jako pracovní výkon.

Ale je nesmysl, aby sis nemohla vybrat jen to co už sis odpracovala (pracovalo pode mnou mnoho matek s dětmi, které si celou dovolenou vybraly vždy v létě – vánoce pak již řešily neplaceným volnem). Kdyby to nešlo, tak by si každý člověk mohl v létě vybrat jen polovinu dovolené a zbytek až ke konci roku.

PeťkaPeťka
16.2.2009 v 21:06:28

Nebo je možné nechat si dovolenou proplatit. Na konci roku.

JarmuschkaJarmuschka
16.2.2009 v 20:42:55

Já nastupovala na neschopenku 9.4.
Plán byl, že na MD mám nastoupit v půlce listopadu, takže neschopenku mi doktor ukončí tak, abych si před MD vybrala zbývající dovolenou (abych nemusela převádět do dalšího roku).
Situace se vyvinula tak, že se holky narodily dřív. Dnem porodu jsem nastoupila na MD.
Pět dnů se mi převedlo do dalšího roku, o tři dny jsem přišla (tehdy se ten možný počet dnů k převedení měnil, dneska už je možné zažádat o výjimku – teda nevím, jestli to platí jen u mého zaměstnavatele, nebo všeobecně).
Dovolenou jsem si pak vybírala mezi MD a RD.

…obavy i radosti až do smrti.

justyna
16.2.2009 v 16:36:06

oSOBNĚ si myslím, že to asi nepůjde, správně bys měla mít za každých odpracovaných 21 dní 1,5 den dovolené-aspon u nás to tak bylo., takže pokud třeba nastoupíš na neschopenku k 1.4., tak bys měla mít možnost si vybrat asi 6dní, aspon podle mého mínění

Stránky: [1]Co nového na VD?

 • Védéčkoviny - přehled VD událostí uplynulého týdne.
 • Nové diskuze za posledních 7 dní
 • VD S.O.S. aneb Pomóóóc, já se tu nevyznám
 • KLUBko - uživatelský účet  Zaregistrovat se
  Zapomněl/a jsem heslo

  Přečtěte si nové komentáře

  Nepřehlédněte

  Náš tip

 • Těhotenství týden po týdnu a vše o těhotenství na webu Rodicka.cz.
 • Školní batohy pro prvňáčky i studenty. Výběr aktovek, tašek a školních potřeb, odborné poradenství.

 • děti, komunikace, výchova dětí, výchova dítěte, výchova, rodiče, dětství, rodičovství

  © 2004 - 2016 VašeDěti.cz - Mgr.Petra Vymětalová. | ISSN 1801-2892 | Právní ujednání | | Redakce | Užitečné odkazy TOPlist