Provozujeme:     České-soutěže.cz     KrálovstvíLátek.cz     Termofor.cz 
Přišli jste jen na čumendu? ...i vy můžete být součástí všeho, co tu vidíte... stačí se zaregistrovat.

Diskutárna

Diskutárna » Rodinná (i jiná) témata » Práce, finance, právo » jméno a příjmeníjméno a příjmení
Anonym
11.2.2009 v 12:08:06

Dobrý den chtěla sem se zeptat jestli máme jít na matriku:Jsem v 30.týdnu těhotenství a nejsem vdaná,já a přítel by sme chtěli aby naše mimi(holčička)měla jeho příjmení?a musí se na matriku i kvulí jménu?
Zuzka

Stránky: [1]
Jitka67
11.2.2009 v 14:20:02

Lubik – na tu jsem zapomněla, jako na smrt (ale říkala jsem si, že ještě něco tam určitě chtějí) – asi je to tím, že mi ji v porodnici při porodu vzali a už jsem se s ní víc nesetkala. Díky za doplnění.

lenous
11.2.2009 v 14:15:28

Kvůli jménu je dobré se na matrice poradit v případě, že se jedná o jméno, které není v naší republice úplně běžné, protože zde mají seznamy „povolených“ křestních jmen. S příjmením je důležité podepsat souhlas s paternitou – jak píší ostatní.

Anonym
11.2.2009 v 14:10:53

Jitko67 abychom byli perfektní, tak ještě nastávající maminka musí mít doklad o tom, že je těhotná (matriky uznávají těhotenskou průkazku) a je-li rozvedená nebo vdova, tak pravomocný rozsudek o rozvodu nebo úmrtní list manžela (od zániku manželství musí uplynout více jak 300 dnů).
Lubik

Anonym
11.2.2009 v 13:58:38

Já přece netvrdím nic jiného, jen jsem odpověděl poněkud stručněji.
Lubik

MANKAš
11.2.2009 v 13:56:08

Ano, na to pozor, pokud přítel neuzná otcovství na matrice, tak miminko se bude automaticky jmenovat po mamince. Když jsem já rodila, tak vedle mě maminka to nevěděla a dítě nového přítele se jmenovalo po jejím bývalém manželovi, což zrovna nebylo nikomu z nich příjemné.

…zodpovědnost, štěstí a také potřebnost :-)

nuninka
11.2.2009 v 13:44:15

Na matriku jdete kvůli příjmení, ne kvůli jmenu. Ten papír pak musíte mít také při porodu.

Jitka67
11.2.2009 v 13:16:48

Lubik :-(((.

Pokud chcete, aby mělo vaše dítě ihned po porodu v rodném listu zapsáno otce a mělo po něm i příjmení, pak si na matriku musíte zajít a před úřednicí podepsat „souhlasné prohlášení o ctcovství“, k tomu potřebuješ občanský průkaz a rodný list vás obou. (každý obecní úřad to má na svých stránkách)

Prohlášení pak při nástupu do porodnice odevzdáš a matrika Ti po porodu rodný list dítěte pošle poštou (nebo když se rozhodneš si pro něj na matriku zajít, tak ti jej vydají).

Jméno dítěte („křestní jméno“) na matrice dopředu hlásit nemusíš.
Některé porodnice Ti před porodem dají formulář, kde vypíšete, jak se bude jmenovat kluk a jak holka (i když dopředu víš, že je to holka – chtějí většinou obě jména), jiné porodnice to s maminkou dohadují na místě nebo až po porodu.

Porodnice pak již zajistí vystavení rodného listu matrikou (matriky mají v prodnicích „detašovaná pracoviště“) – je to v jejich zájmu, protože dítě je již od první minuty pojištěncem zdravotní pojišťovny (té, u které je vedena matka) a k vykazování všech úkonů potřebují mít rodné číslo miminka.

Anonym
11.2.2009 v 12:23:13

nemusí
Lubik

Stránky: [1]Co nového na VD?

 • Védéčkoviny - přehled VD událostí uplynulého týdne.
 • Nové diskuze za posledních 7 dní
 • VD S.O.S. aneb Pomóóóc, já se tu nevyznám
 • KLUBko - uživatelský účet  Zaregistrovat se
  Zapomněl/a jsem heslo

  Přečtěte si nové komentáře

  Nepřehlédněte

  Náš tip

 • Těhotenství týden po týdnu a vše o těhotenství na webu Rodicka.cz.
 • Školní batohy pro prvňáčky i studenty. Výběr aktovek, tašek a školních potřeb, odborné poradenství.

 • děti, komunikace, výchova dětí, výchova dítěte, výchova, rodiče, dětství, rodičovství

  © 2004 - 2016 VašeDěti.cz - Mgr.Petra Vymětalová. | ISSN 1801-2892 | Právní ujednání | | Redakce | Užitečné odkazy TOPlist