Archivované diskuze jsou určeny pouze ke čtení.
Dovolená
K poslednímu únoru v práci končím a potřebuji poradit.Mám nárok na dovolenou za ty dny odpracované v novém roce a nevíte jak si to vypočítat? Děkuji
Radka
Nevím, asi záleží na personálce, jak se s tím popere – když můj mužskej před rokem měnil zaměstnání, tak nastal právě tento problém – neodpracoval 60 dnů v daném roce (i když byl v tom podniku 10 let). Dovolenou za leden a únor nedostal.
JItko67, ještě existuje možnost nároku dovolené za odpracované dny a to je právě případ Radky.
Jestli v lednu odpracovala 21 směn, tak má nárok na 1/12 z celoročního nároku a v únoru také. Ale myslím, že v únoru jí to nevyjde, protože je jenom 20 pracovních dní. Musela by pracovat třeba i jednu sobotu, pak by jí vznikl nárok i za únor, tj. další 1/12.
Výpočet tak, jak uvádějí děvčata: 20(25):12=1/12.
Dovolená za odpracované dny
§ 214
Zaměstnanci, jemuž nevzniklo právo na dovolenou za kalendářní rok ani na její poměrnou část, protože nekonal v kalendářním roce u téhož zaměstnavatele práci alespoň 60 dnů, náleží dovolená za odpracované dny v délce jedné dvanáctiny dovolené za kalendářní rok za každých 21 odpracovaných dnů v příslušném kalendářním roce. Ustanovení § 212 odst. 1 věty druhé platí i zde.
Qinty
Všem děkuji!
Radka
Zákoník práce – 262/2006 Sb., v platném znění:
Dovolená za kalendářní rok a její poměrná část
§ 212
(1) Zaměstnanci, který za nepřetržitého trvání pracovního poměru k témuž zaměstnavateli konal u něho práci alespoň 60 dnů v kalendářním roce, přísluší dovolená za kalendářní rok, popřípadě její poměrná část, jestliže pracovní poměr netrval nepřetržitě po dobu celého kalendářního roku. Za odpracovaný se považuje den, v němž zaměstnanec odpracoval převážnou část své směny; části směn odpracované v různých dnech se nesčítají.
(2) Poměrná část dovolené činí za každý celý kalendářní měsíc nepřetržitého trvání téhož pracovního poměru jednu dvanáctinu dovolené za kalendářní rok.
(3) Poměrná část dovolené přísluší v délce jedné dvanáctiny též za kalendářní měsíc, v němž zaměstnanec změnil zaměstnání, pokud skončení pracovního poměru u dosavadního zaměstnavatele a vznik pracovního poměru u nového zaměstnavatele na sebe bezprostředně navazují; zaměstnanci přísluší v takovém případě poměrná část dovolené od nového zaměstnavatele.
(4) Byl-li zaměstnanec dlouhodobě plně uvolněn pro výkon veřejné funkce, poskytne mu dovolenou (její část) právnická nebo fyzická osoba, pro kterou je uvolněný zaměstnanec činný; tato právnická nebo fyzická osoba mu poskytne též tu část dovolené, kterou nevyčerpal před uvolněním. Nevyčerpal-li zaměstnanec dovolenou před uplynutím doby uvolnění, poskytne mu ji uvolňující zaměstnavatel. Splnění podmínek pro vznik práva na dovolenou se přitom posuzuje vcelku za dobu před i po uvolnění.
Protože letos už nehrozí, že bys u stávajícího zaměstnavatele odpracovala 60 dnů, dovolená za letošek Ti za leden a únor nepřísluší.
Babofko, než jsem to odeslala, tak přibil tvůj příspěvek … si byla rychlejší.
Radko, máš nárok na poměrnou část své dovolené, mým selským rozumem bych to počítala takto:
nárok 20 dní : 12 měsíci x 2 měsíce, tzn. 3 dny dovolené
nárok 25 dní: 4 dny dovolené
Za každý odpracovaný měsíc ti náleží 1/12 celkové dovolené. Pokud máš nárok např. na 25 dní dovolené v roce, za 2 odpracované měsíce to jsou 4 dny dovolené.