Archivované diskuze jsou určeny pouze ke čtení.
Náhrada mzdy
Dobrý den.
Chtěla bych se zeptat,jak je to s náhradou mzdy.Pracuji u soukromníka,který uklízí v jedné firmě.Tato firma ted omezila výrobu,takže laicky řečeno,nepotřebuje tolik uklízet.Bylo nám řečeno,kdo má starou dovolenou,tak si ji vybere,ale ani to není pro všechny řešení.Na novou dovolenou nemáme ještě nárok.Jak by to tedy mělo být?Zadarmo přece doma být nemůžeme….Je to vlastně překážka v práci…Kolika procenty se to platí?
Děkuji za odpověd.
Radka
Mělo by to být těch 60%, ale někdy je opravdu těžké se se zaměstnavatelem domluvit. Když jsem byla zaměstnaná u stavební firmy, tak jsme tam měli taky takový případ, že neměli práci pro dva zedníky. Nechali je doma bez peněz asi 14 dní. Po krátké době nám pak nějakou divnou náhodou přišla na to kontrola z Úřadu práce a museli jim to doplatit.
Řeší to část osmá zákoníku práce:
Překážky v práci
Hlava III: Překážky v práci na straně zaměstnavatele
§ 207 Prostoje a přerušení práce způsobené nepříznivými povětrnostními vlivy
Nemůže-li zaměstnanec konat práci
a) pro přechodnou závadu způsobenou poruchou na strojním zařízení, kterou nezavinil, v dodávce surovin nebo pohonné síly, chybnými pracovními podklady nebo jinými provozními příčinami, jde o prostoj, a nebyl-li převeden na jinou práci, přísluší mu náhrada mzdy nebo platu ve výši nejméně 80 % průměrného výdělku,
b) v důsledku přerušení práce způsobené nepříznivými povětrnostními vlivy nebo živelní událostí a nebyl-li převeden na jinou práci, přísluší mu náhrada mzdy nebo platu ve výši nejméně 60 % průměrného výdělku.
Jiné překážky v práci na straně zaměstnavatele
§ 208
Nemohl-li zaměstnanec konat práci pro jiné překážky na straně zaměstnavatele, než jsou uvedeny v § 207, poskytne mu zaměstnavatel náhradu mzdy nebo platu ve výši průměrného výdělku; to neplatí, bylo-li uplatněno konto pracovní doby (§ 86 a 87).
§ 209
(1) O jinou překážku v práci na straně jiného zaměstnavatele, než uvedeného v § 109 odst. 3, jde také tehdy, kdy zaměstnavatel nemůže přidělovat zaměstnanci práci v rozsahu týdenní pracovní doby z důvodu dočasného omezení odbytu jeho výrobků nebo omezení poptávky po jím poskytovaných službách (částečná nezaměstnanost).
(2) Upraví-li v případech podle odstavce 1, dohoda mezi zaměstnavatelem a odborovou organizací výši poskytované náhrady mzdy, která přísluší zaměstnanci, může náhrada mzdy činit nejméně 60 % průměrného výdělku.
(3) Zaměstnavatel, u kterého nepůsobí odborová organizace, má v případech podle odstavce 1 právo podat návrh, aby úřad práce rozhodl na základě podkladů zaměstnavatele o tom, zda jsou dány důvody pro poskytování náhrady mzdy v nižší částce. Jestliže úřad práce o existenci důvodů částečné nezaměstnanosti rozhodne, přísluší zaměstnanci náhrada mzdy ve výši 60 % průměrného výdělku po dobu, kterou úřad práce v rozhodnutí určí, nejdéle však po dobu 1 roku.
Na Tebe by se vztahonal § 209 – 60 % mzdy.