Archivované diskuze jsou určeny pouze ke čtení.
Rajčata
Ahojík holky zahradnice – může mi někdo poradit? 🙂
Vzhledem k dešťům a celkem nízkým teplotám mám obavy, aby mi krásně nalitá rajčata nezlikvidovala plíseň (což se mi stalo před dvěma lety koncem pršavého srpna). Jak můžu rajčata ochránit? Postřik na plíseň by v době dozrávání a v deštích byl asi k ničemu? A kdybych je zkusila zakrýt „igelitovou čepicí“ , kterou bych sundala, hned jak se zas oteplí? Nemohla by se mi rajčata pod ní zapařit? Prosím o rady, děkuji.

Ja mam zase zelene plody, myslíte, ze ještě dozraji nebo je mam i s pytlem dat domu do tepla?
Dobrý den, ráda bych se zeptala, kdy sázíte rajčata do skleníku? V http://www.homezin.cz/media/rajcata-vysev-a-pestovani jsem se dočetla, že se může už v dubnu, když je teplé počasí. My však bydlíme u hor a v dubnu je tu ještě dost chladno. Když jsem je však vysadila později, tak se o dost snížila úroda. Také bych se chtěla zeptat, zda nějak rajčata hnojíte, či stačí pouze při výsevu použít kompost. Díky.
Jitko, dík, vyzkouším 🙂 Zatím jsem dala Kuprikol, tak doufám, že to zabere.
Má máti léta s úspěchem používá DITHANE – vyrábí AgroBio Opava (cca 40 Kč za krabičku) – postřik se užívá cca jednou za 14 dnů. Plíseň nemáme nikdy. A to máme ročně cca 30 – 50 keříčků a sbíráme desítky kil krásných rajčat.
Bez chemie bychom měli „nic“ (a kupovali bychom si chemicky ošetřená v obchodě) – to si musí každý přebrat sám :-).
Děkuji 🙂
Ahoj, myslím, že naředěný Kuprikol můžeš v klidu použít, nic by mu nemělo být. Je dobré ty postřiky prostřídat, tak třeba právě dokud ještě nejsou rajčata zralá, tak použít Kuprikol, a když se už pak sklízejí a rychle dozrávají tak tu Ortivu.
Pavla
Moc děkuji za rady 🙂 Pavlo, Kuprikol jsem letos aplikovala koncem května – poté, co mi krátce po výsadbě sazenice málem odešly (to bylo to studené deštivé počasí). Zabral skvěle, tak ho asi dám znovu (ach jo,já si zakládala na tom, že nepoužívám chemii…. ale nenechám si to přece zničit! 🙂 ) Odposledně mi zůstalo docela dost v láhvi – už naředěného – myslíš, že ho ještě můžu použít nebo mám raději namíchat novou dávku?
Pod střechu je právě nemáme kam dát – bohužel, ani v těch kýblech, protože jediná strana, kde by na ně bylo místo, je severní a tam sluníčko nesvítí ani v létě.
Jarko, samozřejmě, měla jsem na mysli ty kryty, dík 🙂 Někde jsem četla spojení „rostoucí čepice“ , tak jsem to použila 🙂
Děkuji za rady.
Ahoj, existují i postřiky s ochrannou lhůtou jen 3 dny. Pokud vím, tak takhle krátká je u přípravku Ortiva. Jinak je to většinou 7 dní Kuprikol apod. Postřik se opakuje vždy po 14 dnech. Ale při letošním stylu počasí nevím, jestli už není pozdě. První postřik se prevetivně dělá koncem června. Ale myslím, že raději později než vůbec. Letos bych s postřikem vůbec neváhala. Řešení pro ty, kdo odmítají chemii je, jak píše Jarmuschka, pěstovat rajčata kýblech nebo igelitových pytlích někde pod střechou. My tak máme každoročně 2 sazenice u zdi domu (letos tedy z důvodu rekonstrukce ne), aby měly děti k přímé konzumaci rajčata bez postřiku. Dají se tak v pohodě pěstovat i tyčkové odrůdy. Osvědčily se víc než keříčkové, bezkonkurenční byla vloni odrůda Bejbino. Jsou to rajčátka menší, tak akorát na snězení a jsou sladká.
Pavla

Já se do rajčat pustila letos poprvé v životě.
Koupila jsem balkonová keříčková, mám je v kyblíkách od barvy, u zdy baráku, pod střechou. Takže na ně neprší (akorát nesmím zapomínat zalévat).
Nedělá se čepice, ale stříška, aby na rostliny nepadala voda. A ta by tam mohla zůstat i po deštích.
Čepici si nějak neumím představit. Ten kryt má ochránit celou rostlinu.
Jarka