Archivované diskuze jsou určeny pouze ke čtení.
Svěření do péče.
Dobrý den chtěla bych se zeptat a trochu poradit. Muj brat chodil s dívkou která s ním otěhotněla a nyní má 3měsíčního syna o kterého se nestará a raději jej svěřuje do péče babiček a mě coby tety. Netají se tím, že o něj nemá zájem. Bratr není bohužel zapsán jako otec ale mátka dítěte se zapsáním souhlasí. Brat je bohužel momentálně ve výkonu trestu za řízení motorového vozidla bez řidičského průkazu (byl hloupýž a neodpracoval si veřejné práce)Zajímalo by mě zda mám jako teta dítěte nejakou šanci dostat jej do péče pokud otec dítete souhasí a matka se o něj nestará. Už ted u mě malý traví každý druhý víkend kdy na vlastní náklady kupuji vše potřebné.Matka sama prohlásila že si jej klidně mohu vzít třeba na měsíc… Děkuji za radu Helča
Helča
Já samozřejmě počkám až bratr malého uzná.Aby to bylo jednodušší.Matka dítěte s tím souhlasí. Navíc je znovu těhotná. A nastestí její matka také nebude dělat problémy sama má roční holčičku a když jí minulý víkend mamka vracela malého s tím že tento víkend ho mít nemohu protože jsem celý v práci (Jsem dětská sestra )tak byla ještě naštvaná že ona ho též mít nemůže ikdyž by mě zajímalo proč. A hned ve středu bude malý zase na týden u mě. Snad to nejak co nejdríve vyřešíme.Musím si zjistit co vše potřebuji. Díky všem za rady
Helča
Lubík má pravdu – můžete požádat soud o svěření dítěte do péče, jednalo by se o péči 3.osoby. Pokud by ovšem zájem projevila babička (matka matky) a byla by způsobilá dítě vychovávat, možná by se jí dala přednost jakožto příbuzné. Pokud váš bratr uzná otcovství (což může udělat kdykoli, buď souhlasným prohlášením s matkou na matrice nebo žalobou na určení otcovství u soudu), měla byste jako teta podle mě o něco lepší pozici.
Zákon o rodině:
§ 45
(1) Vyžaduje-li to zájem dítěte, může soud svěřit dítě do výchovy jiné fyzické osoby než rodiče, jestliže tato osoba poskytuje záruku jeho řádné výchovy a se svěřením dítěte souhlasí. Při výběru vhodné osoby dá soud přednost zpravidla příbuznému dítěte.
(2) Dítě je možno svěřit i do společné výchovy manželů. Zemře-li jeden z manželů, zůstává dítě ve výchově druhého manžela. Po rozvodu manželů rozhodne soud o výchově dítěte; do rozhodnutí soudu společná výchova trvá.
(3) Do výchovy jen jednoho manžela je možno dítě svěřit pouze se souhlasem druhého manžela. Tohoto souhlasu není třeba, jestliže druhý z manželů pozbyl způsobilosti k právním úkonům nebo je-li opatření tohoto souhlasu spojeno s překážkou těžko překonatelnou.
(4) Při rozhodnutí o svěření dítěte do výchovy jiné fyzické osoby než rodiče vymezí soud rozsah jejich práv a povinností k dítěti.
Souhlasím s Lubikem,pokud matka o dítě nestojí vzala bych ji ho a to hned!Co je to probůch za ženskou když se nedokáže postarat,to by mě zajímalo co dělá když je dítě zrovna u vás?
maja
Milá Helčo, váš bratr není otcem (právně), čili vy nejste teta. Dítě do péče samozřejmě dostat můžete, ale jste pro něj cizí osoba. To co napsala Nefertini neberte vážně (oni lidi toho nakecají), na určení otcovství není nikdy pozdě a to buď souhlasným prohlášením nebo rozhodnutím soudu.
Lubik
první krok musí být zapsání otce do rodného listu.
pokud by bývalá partnerka nesouhlasila žádost o otcovství se dá poddat pouze do 6.měsíců od narození.
tím bych asi začala.