Archivované diskuze jsou určeny pouze ke čtení.
Budu žádat o výživné na matku
Lze žádat výživné zpětně nebo ne? Někde jsem četla, že to jde jen u nezletilých… Je lepší mít advokáta a kolik asi advokát stojí? Můžu u soudu žádat náhradu za autobus?
Děkuji
Majka
Majko si trochu narocna.Ze ti neni trapne ptat se na takove otazky.Dite urcite nechtel otec jen sam.Nech se zivit otcem ditete,pro neho si uz cizi.zamysli se
xxx
No a kolik tak může výživné být? Otec vydělává cca 27000,- čistého a platí mi od porodu 2000,-, ale mne to nestačí, protože mám vysoké výdaje na syna (je dost nemocný) a po zaplacení nájmu mi skoro nic nezbyde na jídlo, musím si půjčovat peníze od mamky a věřit, že ji to někdy splatím… Taky mi nic nedal v těhotenství. Je možno u soudu argumentovat např. tím, že je nyní jeho plat cca o 10000,- vyšší než před těhotestvím? A můj příjem je jen 7600,- tj. cca o 10000 méně než před těhotenstvím? A z toho musím platit nájem a částečně dítě (výživné na dítě nestačí). Je lepší si vzít právníka? A kolik asi stojí (musela bych si na něj půjčit a jestli se to vyplatí)? Taky jsem si napřed myslela, že se dohodnem a nemám od všech věcí účtenky, co mám dělat?
Díky moc za odpovědi!!!
Majka
Výživné na neprovdanou matku upravuje zákon o rodině (§95).matka se může s otcem na výživném pro ni buď dohodnout nebo pokud otec dítěte na dohodu nepřistoupí, může požádat soud.Otec dítěte je povinen přispívat matce přiměřeně na její výživu a to po dobu dvou let (počítáno od doby, kdy jí v souvislosti s těhotenstvím či porodem vzniknou jakékoli náklady – nejdříve od začátku těhotenství, nejpozději od porodu).
Dále je povinen přispět jí na úhradu nákladů spojených s těhotenstvím a porodem, čímž se rozumí zejména pořízení těhotenských šatů, doprava k lékaři, vitamíny v těhotenství apod. – o to si může požádat do tří let od porodu, pak se toto právo promlčí.
Výše výživného se určuje podle výdělkových a majetkových možností otce, pokud si vydělává hodně, platí i víc výživné, pokud má příjem malý a víc si vydělat nemůže, platí méně, popřípadě může soud rozhodnout i že nebude platit nic, ale to jen výjimečně, pokud není v možnostech a schopnostech muže na výživu matky dítěte přispívat.
Pokud muž nepracuje a má jen životní minimum, neznamená to automaticky, že platit nebude, soud by měl zkoumat, jestli si vydělávat může – jakou má kvalifikaci, jaký je jeho zdravotní stav a jaká je situace na trhu práce. Minimální výživné, jak píše Brembisek je nesmysl, je ale pravda, že pro matku soud většinou určí menší výživné než pro dítě.
Další otázka je, komu soud může povinnost na výživné pro neprovdanou matku uložit – tedy uložit ji může jen otci dítěte, tzn. muži, který je jako otec zapsán v jeho rodném listě.
Ale je výjimka – dokud žena neporodila a je ještě těhotná, může soud k jejímu návrhu uložit povinnost poskytnout částku na její výživu i na náklady spojené s těhotenstvím a porodem muži, jehož otcovství je pravděpodobné. Tuto částku musí přitom poskytnout předem a pokud se pak prokáže, že otcem je někdo jiný, může po něm vyplacené výživné požadovat.
Lubik
No, myslela jsem to tak, že žádám já jako matka nezletilého dítěte…
Prosím o rady…
Majka
Majka
No, myslela jsem to tak, že žádám já jako matka nezletilého dítěte…
Prosím o rady…
Majka
Lubiku…mně se zdá, že se dotazuje právě ta matka…jen ten název dotazu je trošku krkolomný…ale možná jsem to jen špatně pochopila 😉
Proč vaše matka nepožádá o výživné sama?
Lubik