Archivované diskuze jsou určeny pouze ke čtení.
dědictví
Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jsem rozvedený a bývalá tchyně založila nějaké životní spoření u spol. Generali, kde nechala 30% v případě smrti napsat na mého syna,kterého mám v péči já a zbylých 70% na svého muže. Dál má tchyně 2syny a dceru-mou bývalou manželku..Nyní tchyně zemřela a teď nevím, jakým způsobem dostanu na syna peníze a jestli s nima můžu disponovat, chtěl bych je synovi rozložit na stavební spoření a další část na vkladní knížku. Mají na ty peníze nárok i její děti, které tam neuvedla? Nebo je dostane až syn bude mít 18let? nyní je mu 9let. děkuji za odpověď.
Karel
Rendak….ja se jen divim…taky nevim jak to je….
Brmbulko, já napsala jen to, co jsem měla možnost prožívat s onou kolegyní. Pro ni to bylo také překvapení, když byla právoplatnou manželkou v době úmrtí manžela, ne bývalou a peníze ji nevyplatili, ikdyž byla automaticky zákonným zástupcem. On je asi rozdíl mezi zákonným zástupcem a opatrovníkem. Nejsem právník, ale tenhle případ jsem měla možnost sledovat a vím jak se to vyvíjelo a jak to dopadlo.
Rendak…ano opatrovnik u soudu ano….to musi byt treba u rozvodu….ale jako spravce nad majetkem ditete????…
To je právě ten paradox že ne.Vím to jistě. Kolegyni zemřel manžel, měl životní a důchodové pojištění, kde měl předem stanoveno, kdo to po ně zdědí v případě jeho smrti. Jelikož dítě zemřelého bylo neplnoleté, soud stanovil opatrovníka, který dítě zastupoval a nebyla to vlastně ta vdova a zároveň matka dítěte, ale úplně jiný člověk. V podstatě to je logické, musí být 100% zabezpečeno, aby ty peníze dostalo to dítě a nemohl je třeba nějaký nezodpovědný rodič utratit za své potřeby. Je to zkrátka tak.
Rendak…no podle mne je automaticky spravcem nad majetkem ditete ten kdo jej ma v trvale peci ne?
No ano, dítě musí mít soudem stanoveného opatrovníka, když není plnoletý. Proč se ptáte?
Renďáku, to fakt myslíte s tím opatrovníkem vážně?
Lubik
Karle, ještě Vám poradím, najděte si v okruhu svých známých např. spolupracovníků nebo jiných důvěryhodnou osobu, která by Vašemu synovi dělala před soudem opatrovníka (je to víceméně formalita), ty peníze pak pojišťovna vyplatí jemu a on Vám je pak dá.Ale může to překazit Vaše bývalá žena.
děkuji všem za odpověď. Karel
Karel
Tyto peníze nejdou do dětictví jak už psala Brmbulka. To vyplatí ta konkrétní pojišťovna, tak jak je na uzavřené smlouvě určeno. Otázkou však je, kdo bude opatrovník Vašeho syna,který dostane správcovství nad zděděnými penězi. To totiž nemusíte být vůbec vy, zvlášť když se proti tomu ohradí Vaše bývalá žena a zároveň dcera zemřelé. Takže není 100% jisté, že s těmi penězi budete disponovat. Ale jistě budou Vašeho syna bez jakéhokoliv řízení.
pokud je v te smlouve primo napsan vas syn a jeji manzel(jmenovite)….pak plneni toho pojisteni patri jen vasemu synovi(vy budete nejspis spravcem nad jeho majetkem) a nebude soucasti dedictvi….my meli s bratrem docela problemy protoze kdyz nam umrela maminka bylo ve smlouve napsano pouze deti….a tim padem se nejdriv zjistovalo zda maminka nemela dlasi deti