Archivované diskuze jsou určeny pouze ke čtení.
dědictví
Dobrý den , prosím o radu.Žiji s přítelem asi 20let , máme spolu 13 dítě.V případě jeho úmrtí vím, že dědit bude naše dcera.Já – protože nejsem nic -družka ani manželka-budu jako zákonný zástupce dcery spravovat majetek , který jsme resp. přítel nabyli.Co to konkrétně znamená a bude také dědit někdo z přítelovy rodiny např. jeho matka , bratr apod.Velmi děkuji za odpověď Zdena
Zdena
že ses neptal kdyz tu byl belasek:)
Brmbulko, já jsem se jen zeptal, teď to je s poplatky ve zdravotnictví složité, tak chci být informován.
Lubik
Lubiku…a to vas na VS ucili jen urazet nebo to mate od prirozeni?
Je to jak psal Lubík – v první skupině dědí děti s manželem (manželkou) zůstavitele, pokud manželku – manžela nemá, dětí pouze děti (resp. potomci – takže i vnuci, pravnuci atp.).
Teprve nemá-li potomky, ale manžela/manželku ano, dědí ve druhé skupině manžel/manželka se zůstavitelovými rodiči a osobami žijícími ve společné domácnosti (pokud tyto osoby a rodiče žijí, pokud ne, dědí pouze manžel/manželka).
Nemá-li zůstavitel ani potomky ani manžela/manželku ani rodiče, dědictví dědí ve třetí skupině sourozenci zůstavitele (popř. jejich děti – tedy neteře a synovci) spolu se spolužijícími osobami.
S majetkem dítěte z dědictví nakládáte jako zákonný zástupce dítěte úplně stejně, jako s jiným majetkem dítěte – běžné hospodaření je na vás, hospodaření nad rámec běžných věcí (např. úvěr stavebního spoření, koupě – prodej nemovitosti apod.) musí schválit dodatečně soud. Pokud by se jednalo o úkon, u kterého by zájmy dítěte mohly být ve střetu s vašimi zájmy, soud by dítěti nejdříve ustanovil opatrovníka pro zastupování k tomuto právnímu úkonu a pak by ještě musel úkon schválit (např. právě při vyřizování dědictví, kdy dědí manželka i její dítě – manželka jako matka dítěte dítě nemůže zastupovat, protože sama dědí – dítě zastupuje většinou pracovnice sociálního odboru a pak soud ještě musí právní úkon, který za nezletilého učiní, schválit).
Občanský zákoník:
§ 473
(1) V první skupině dědí zůstavitelovy děti a manžel nebo partner1a), každý z nich stejným dílem.
(2) Nedědí-li některé dítě, nabývají jeho dědického podílu stejným dílem jeho děti. Jestliže nedědí ani tyto děti nebo některé z nich, dědí stejným dílem jejich potomci.
§ 474
(1) Nedědí-li zůstavitelovi potomci, dědí v druhé skupině manžel nebo partner1a), zůstavitelovi rodiče a dále ti, kteří žili se zůstavitelem nejméně po dobu jednoho roku před jeho smrtí ve společné domácnosti a kteří z tohoto důvodu pečovali o společnou domácnost nebo byli odkázáni výživou na zůstavitele.
(2) Dědici druhé skupiny dědí stejným dílem, manžel nebo partner1a) však vždy nejméně polovinu dědictví.
§ 475
(1) Nedědí-li manžel, partner1a) ani žádný z rodičů, dědí v třetí skupině stejným dílem zůstavitelovi sourozenci a ti, kteří žili se zůstavitelem nejméně po dobu jednoho roku před jeho smrtí ve společné domácnosti a kteří z tohoto důvodu pečovali o společnou domácnost nebo byli odkázáni výživou na zůstavitele.
(2) Nedědí-li některý ze sourozenců zůstavitele, nabývají jeho dědického podílu stejným dílem jeho děti.
§ 475a
Nedědí-li žádný dědic ve třetí skupině, ve čtvrté skupině dědí stejným dílem prarodiče zůstavitele a nedědí-li žádný z nich, dědí stejným dílem jejich děti.
Takže Lenko cituji, co jste napsala:“ pokud vím,tak v první řadě je sice manželka a děti,ale takémá nárok družka,“. A já říkám není to pravda, v tomto případě družka žádný nárok nemá.
Lubik
Brmbulko, to vás na psychiatrii pouštějí k internetu zadarmo, nebo si musíte něco připlácet?
Lubik
a ještě jedna věc ze života. Mému manželovi zemřel otec(rozvedený) a měl přítelkyni,která měla trvalé bydliště jinde nežv místě bydliště mého tchána.Po jeho smrti měl sice dědit můj manžel a jeho sestra,bohužel ale nebylo co dědit.Podle soudu byl jeho majetek příliš malý,takže šlo více méně jen o nábytek,zařízení bytu,drobnosti a nějakých 5 000,- na účtě a vzhledem k tomu,že jeho přítelkyně zařizovala pohřeb,tak soud ponechal všechno jí.Takže v praxi to je asi tak,že ani syn ani dcera,ale vše jeho přítelkyně,která tam ani nebydlela oficiálně.Notář se prostě jen zeptal pár sousedů,jestli je spolu viděli a bylo to.
Lenka
Lubiku,nenapsala jsem,že družka je v první řadě,ale to,že ani družka nezůstane bez dědictví.Vím,že v první skupině jsou děti a manžel(ka),ale ve druhé už zmínka o někom,kdo žije ve společné domácnosti je.
DĚDĚNÍ ZE ZÁKONA
§ 473
(1) V první skupině dědí zůstavitelovy děti a manžel, každý z nich stejným dílem.
(2) Nedědí-li některé dítě, nabývají jeho dědického podílu stejným dílem jeho děti. Jestliže nedědí ani tyto děti nebo některé z nich, dědí stejným dílem jejich potomci.
§ 474
(1) Nedědí-li zůstavitelovi potomci, dědí v druhé skupině manžel, zůstavitelovi rodiče a dále ti, kteří žili se zůstavitelem nejméně po dobu jednoho roku před jeho smrtí ve společné domácnosti a kteří z tohoto důvodu pečovali o společnou domácnost nebo byli odkázáni výživou na zůstavitele.
Lenka
Lubiku….ja jsem normalne na matrice byla vedena jako druzka…byl i pisemny doklad…..a ukazovali mi tam nejake papiry ze i ta ma sva prava pri spolecne domacnosti
Lenko a Brmbulko, kam na ty rady chodíte? Ze zákona dědí v první skupině manžel (event.RP) a děti. Není-li manžel dědí JENOM děti.
Lubik
druzka je pojem ktery se da legalizovat na matrice
pokud vím,tak v první řadě je sice manželka a děti,ale takémá nárok družka,pokud se prokáže ,že spolu žili minimálně rok ve společné domácnosti a také se společně na chodu domácnosti podíleli finančně.
Lenka