Archivované diskuze jsou určeny pouze ke čtení.
PROBLÉM
PROSÍM O RADU,MŮJ MANŽEL V DOBĚ PŘED NAŠÍM SEZNÁMENÍM,ŽIL S PŘÍTELKYNÍ V JEJÍM BYTĚ.MANŽEL SI V TÉ DOBĚ VZAL POMĚRNĚ DOST VELKOU PŮJČKU A VEŠKERÉ PENÍZE INVESTOVAL DO BYTU BEJVALKY.POTÉ HO BEJVALKA VYHODILA Z BYTU JEN S TAŠKOU OBLEČENÍ.NECHCE MU VRÁTIT ANI ZBYTEK JEHO OSOBNÍCH VĚCÍ,NATOŽ,ABY TAKÉ SPLÁCELA PŮJČKU.TAKŽE TED MĚ NEZBÝVÁ NIC JINÉHO NEŽ PLATIT,ABYCH OCHRÁNILA NAŠI RODINU PŘED BLÍŽÍCÍ SE POHROMOU.MOHU JÁ NEBO MANŽEL NĚJAKÝM ZPŮSOBEM PŘIMĚT ONU SLEČNU K TOMU,ABY ALESPON Z ČÁSTI ZAČALA DLUH PLATIT?POMOHLO BY TRESTNÍ OZNÁMENÍ PODANÉ NA JMENOVANOU.TÝKALA BY SE PŘÍPADNÁ EXEKUCE I MÉ OSOBY A DĚTÍ,KDYŽ DLUH VZNIKL V DOBĚ PŘED MANŽELSTVÍM?MOHU SE NĚJAK SAMA BRÁNIT?ABYCH ŘEKLA PRAVDU,UVAŽUJI O ROZVODU.MOC DĚKUJI ZA RADY.
Jestliže si manžel vzal před manželstvím (když žil s přítelkyní) půjčku na sebe, musí ji i on sám splatit, jeho bývalá přítelkyně povinnost splácet půjčku ani částečně nemá.
Jiná věc je vydání jeho osobních věcí – zůstaly-li v jejím bytě nějaké věci, které patří manželovi, má na ně právo a nedostane-li je dobrovolně, může je požadovat prostřednictvím soudu (žaloba na vydání věci).
Co se týká věcí, koupených z půjčky – pokud přítelkyni poskytl peníze a ona si za ně koupila vybavení do bytu, záleží na tom, z jakého titulu jí tyto peníze dal – zda to byla půjčka (pak má právo na vrácení peněz) nebo dar (pak na ně právo nemá). Pokud za peníze sám koupil vybavení bytu, zase záleží na tom, zda to byl dar přítelkyni – pokud ne, tyto věci, které koupil za své peníze, patří jemu a může rovněž žádat jejich vydání.