Archivované diskuze jsou určeny pouze ke čtení.
spaní na břiše v těhu
Dobrý den ,chtěla bych se zeptat jestli můžu spát v těhotenství na břiše? Děkuji
Zdena
Díky tomu, že jsem měla malé bříško, tak jsem na břiše spala do cca 6-ti měsíců a pak už to prostě něšlo. Usnou na boku pro mě bylo utrpení a pořád jsem se převalovala z jednoho na druhý.
Předchozí vzkazy jsou vyčerpávající, jen doplním svou zkušenost. Já jsem před těhu spala děsně ráda na břiše. tak ty 4 měsíce v těhu to šlo, pak jsem si ale postupně začala připadat jak na vodě (
no bodejť by taky ne) a nešlo to. Myslím si v podstatě to co píše karamela – mimi neublížíš, ono si stejně samo řekne, že se mu už nelíbí a ty budeš donucená spát jinak.
Zdeni ,můžeš dokud Ti to bude příjemné..až bude dítko větší,bude se v bříšku dost ,,ozývat“ a prostě Ti na břichu spát nedovolí..ublížit mu nemůžeš jistě ne do doby než začneš cítit pohyby a pak bych spala s polštářem mezi koleny….
A toto je z http://www.miminka.cz:
Spánek v těhotenství se stává problémem ve chvíli, kdy jste zvyklá spát na břiše, nebo na zádech. Obě dvě polohy mají svá úskalí. Řešení je jediné – začněte spát na levé straně.
Proč je problém právě spánek na břiše jistě nemusím vysvětlovat. Kromě toho, že zvětšující se bříško docela tlačí, přidává se pocit – zda nemůžeme miminku uškodit tím, že na něm ještě ležíme. Kromě toho je ale problém ležet na citlivých a plnících se prsou, a spát na břiše, když vás trápí nevolnost také není zrovna nejpříjemnější.
Ale ani se spaním na zádech na tom nejste zrovna nejlépe. Zvětšující se váha dělohy zatěžuje vaše záda, tlačí na střeva a na cévu přivádějící krev do dolních končetin. Jaký je důsledek spaní na zádech? Bolesti zad, nebezpečí tvorby hemeroidů, problémy se zažíváním, obtížným dýcháním nebo problémy s krevním oběhem a nízký krevní tlak.
Co s tím
Jednoduchým řešením je logicky – přestat spát na zádech a na břiše. I když to pro vás může být ze začátku problematické (přece jen spíme na té své „osvědčené“ straně už zpravidla několik desítek let), tím, že se při spánku budete cítit pohodlněji, bude to pro vás přece jen o něco jednodušší.
S tréninkem spánku na levé straně můžete začít hned od začátku. Výsledkem by mělo být zlepšení krevního oběhu, lepší vyživování placenty nebo efektivnější práce ledvin (z toho navíc plyne zmenšení problémů s otékáním končetin).
Jak si můžete při takovémto „tréninku“ pomoci? Jedním ze způsobů je: lehnout si na bok a dát si před spaním mezi lýtka pořádný polštář. Samozřejmě ten polštář nemusí být jeden, pokud je pro vás spánek s polštářem mezi kotníky problém, můžete si dát dva polštáře okolo svých nohou, jedním polštářem podložit bříško a druhým si podložit záda. A minimálně, když se v noci probudíte a zjistíte, že jste opět skončili na zádech nebo na břiše, lehněte si opět na bok.
Ještě mám pro vás jednu radu. Zvyšující se váha může být trochu problém i v případě, že spíte na boku (ať již od dětství tak v případě, že jste se to nově naučila v těhotenství). Větší váha zvyšuje zátěž na kyčle a páteř. Zde vám nejlépe pomůže spát na měkkém. Sežeňte si navíc jeden molitan a spěte na něm. Výška a měkkost molitanu už záleží čistě na vás a na tom, abyste se při spánku cítila pohodlně.
Autor článku: Lenka Hanzlová
Ahoj Zdeno, našla jsem tento odkaz:
http://www.tehotenstvi.sk/clanky/paty-mesic/poloha-pri-spani
Záleží na délce těhot podle mě. Já tak spala do cca 16.tt, pak už to nešlo.
Ale osvědčila se mi poloha „skoro na břiše“, kdy miminko chránila jedna noha pokrčená v koleně, takže jsem ležela na bokobřiše – no těžko se to takhle popisuje, doufám, že jsi mě pochopila 🙂
Můžeš, pokavad ti to nebude nepříjemné. U sebe si to od zhruba čtvrtého měsíce nedovedu představit.