Archivované diskuze jsou určeny pouze ke čtení.
slevy na dani
dobrý den,
mám v záměru se nechat rozvést dohodou.vím, že tomu musí přdcházet podání návrhu na úpravuvýchovy a výživy nezl.chci,aby syn byl svěřen do mé péče.Manžel (byla jsem do list.2007 na rodič. dovolené) uplatňoval na mě a syna úlevy na daních. Protože v souč. době chodím do zaměstnání, uplatńuje nadále slevu jen na syna.Zajímalo by mě, kdy já budu moci uplanňovat slevy na dani na syna, jestli okamžikem svěření do péče nebo až po rozvodu.Děje se tak automaticky nebo sama musím uvědomit zaměstanavatele, svého i manželova?Na 3 – letého syna je mi ochoten přispívat jen 1100 při jeho čistém příjmu 19 000 Kč:Je to dostačující pro dohodu nebo to mám raději řešit soudně. Mně osobně to připadá hrozně málo?.
Děkuji a s pozdravem
mangi
Brmbulko ty jsi ale brmbulka.Co je daný zákonem,kolik ti tvůj bejvalej má platit na syna? Zákonem je daný, že se má podílet na výživě podle jeho schopností a možností a potřeb dítěte a řekla bych, že možnosti a schopnosti tvého bývalého i potřeby tvého syna(mám taky tak starého) jsou vyšší než 800,-. To bych teda chtěla být na místě otce tvého syna, ten se musí jen smát když má takovýhle podílek na výživě tak velkého dítěte.
Majka
Ahoj, podle běžných informací při čistém výdělku se neboj zažádat o výši 4000,- Kč výživného na svého 3 letého nezletilého syna .Uvedená částka je totiž celorepublikový průměr při čistém výdělku 15.000,- Kč.Takže směle zažádej o větší peníze.Moje zkušenost je taková, že dohody a hlavně ty ústní jsou na draka.Chlap si pak najde novou ženu a v rámci tokání, se snaží předvádět jaký je starostlivý otec a přitom platí směšné částky a nakonec tě obviní, že peníze si bereš jen pro sebe.Radší vše písemně, žádej víc,protože, ty boje při zvyšování výživného stojí spoustu sil.
Držím palečky a nedej se.
Lenka
podotykam ze nemam kojence ale pubertaka kteremu je 17…chodi na stredni a stoji me vice nez kojenec….zlate kojeni:)
Petro…ale je to dano zakonem…me muj manzel byvaly dava 800 kč….a to vydelavam 15 000 a on 17 000
Daňové zvýhodnění na dítě uplatňuje rodič, který žije s dítětem ve společné domácnosti. Jakmile vám bude syn svěřen do péče, znamená to také, že vy žijete s ním ve společné domácnosti a otec tudíž nemá na zvýhodnění nárok. Mzdovka by vám tedy měla od okamžiku zpravomocnění rozsudku uplatňovat daň.zvýhodnění. O víc se nemusíte starat. Pokud ho bude uplatňovat i otec dítěte,je to jeho problém a až mu na to finančák přijde bude vracet. A tich 1100 z 19000 je opravdu hodně málo. Jen když si spočítáte jaké máte měsíční výdaje na syna tak by otec rozhodně měl přispívat poněkud více.
Majka
Jen jsem chtěla dodat,že můj příjem byl 5000kč,bývalého 10000Kč a platil mi 1500 měsíčně a to na kojence.A ani jeden jsme neměli žádnou další vyživovací povinnost.1100kč je opravdu směšná částka i kdyby žena vydělala 20000 kč měsíčně.
Petra
Můj EX odešel v říjnu, rozvedli nás až v dubnu a slevu na dani jsem uplatňovala hned jak odešel, musela jsem do svý mzdovky odnést potvrzení z jeho mzdovky, že slevy na děti neuplatňuje on.
Co se týče výživného, určitě nepřistupuj na takovou malou částku, zkus se s ním ještě dohodnout. Já jsem na to přistoupila (3000,- na dva dospívající kluky) a pak jsem musela zbytečně k dalšímu soudu navrhovat zvýšení. Jenže když se nedomluvíte, nerozvedou vás a bude se to zbytečně protahovat…… já jsem po dobu, kdy jsem byla sama a ještě nerozvedená neměla nárok ani na sociální dávky…….
Petro…myslim ze zalezi na prijmech obou…teda aspon u nas to tak bylo….protoze treba pokud zena vydelala 20 000 a muz 10 000…urcite by neplatil 1500
Mně platil bývalý při platu 10 000Kč 1500 měsíčně výživné.Máte nárok na více.
Petra
tomaso..meli jsme to stejne…nezalezi na tom jak se dohodnou rodice….deti u soudu zatupuje opatrovnik (v dobe soudu tak v podstate zastava zajmy ditete soc. pracovnik) a ten jedna v jeho zajmu…a alimenty navrhuje podle vyse prijmu…to je dano zakonem…
Sestra se s bývalým manželem dohodla na výživném 1000 Kč a přestože byli na všem domluveni, soud řekl, že 1000 Kč je při jeho příjmu málo a stanovil 1800 Kč.
Poměry nezletilého dítěte musí pro dobu rozvodu tak jako tak stanovit soud – buď tak, že sám rozhodne, komu do výchovy dítě svěří a jak bude druhý rodič přispívat na jeho výživu, nebo schválí dohodu rodičů, pokud ovšem neodporuje zájmu dítěte. Kdybyste se s manželem dohodli na výši výživného, které by neodpovídalo zjištěným skutečnostem (hlavně příjmu manžela), soud by vaši dohodu neměl schválit, ale měl by rozhodnout sám – popř. byste se mohli u jednání domluvit na vyšším výživném, které by vám soud schválil.
Odpočet daní můžete uplatnit od okamžiku kdy je v právní moci rozsudek o svěření syna do péče. Manžel na tento odpočet nemá nárok (přestože platí-bude platit alimenty).
U mě to bylo tak, že jsem si daně dělala sama a bývalý stejně uplatnil odpočet (takže jsme ho uplatnili oba) a pak to musel doplácet – doložila jsem na finančním úřadě rozsudek.
K výši výživného – pokud nemá jinou vyživovací povinnost je to docela málo. Při jednání u soudu můžete požádat, aby soud stanovil výši výživného.
Bri
zdravím mangi, u nás tomu tak bylo po rozvodu. Můj přítel,který se rozvedl a uplatňoval slevu na syna musel na mzdovou účtárnu donést ofocený rozsudek o rozvodu s nabytím právní moci a poté mu odpočty na syna zrušili. Já jsem se také rozvedla a pracovali jsme oba dva s bývalým manželem. Odpočty si uplatňoval manžel ,tak jsem si na mzdovce zažádala o uplatňování já, mzdovka mi vypsala papír,že uplatňuji slevu já a to jsem poslala do účtárny manžela,takže jemu to automaticky přestali ve výplatě počítat.Co se týče alimentů.Také jsme s manželem měli vše dohodou i výživné,nevěděla jsem,jestli je výřivné na kterém jsme se domluvili adekvátní,ale u soudu se mě sám soudce zeptatl,jestli na výši trvám,že mám nárok na vyšší výživné,že mám amnžel čistý plat tolik a tolik.sám mi to soudce řekl,takže pokud se dohodnete na nízkém výživném,soudce se vás určitě také zeptá. Pokud budete mít nárok na vyšší,tak vám to podle mě sdělí oni.
Lenka