Archivované diskuze jsou určeny pouze ke čtení.
výživné
Přeji hezký den, prosím, manžel neplatí výživné a tak nám 1+1 zbyde z mého platu po zaplacení nájmu a všech poplatků 1000kč. Výživné je 5 000kč, nelze se s ním spojit. Co mám prosím dělat, jak se domoct práva, dítě je předškolák(5let).Děkuji za brzkou odpověď, Katka
Katka
Jestliže nevíte, kde je otec zaměstnán nebo vůbec netušíte, kde bydlí, můžete se obrátit se žádostí o pomoc na soud – soud by se měl pokusit zjistit bydliště otce (§ 260/1 o.s.ř.), jeho zaměstnavatele a čísla účtů (§ 260/2 o.s.ř.).
Na základě těchto údajů si pak podejte návrh na výkon rozhodnutí, nejlépe srážkami ze mzdy, aby bylo výživné na dítě strháváno exekučně.
Vzhledem k tomu, že se jedná o výživné pro nezletilé díítě, jsou úkony i exekuční řízení osvobozeny od soudního poplatku.
Občanský soudní řád:
§ 260
(1) Jde-li o vymáhání výživného pro nezletilé dítě, poskytne soud na žádost účastníka pomoc při zjišťování bydliště toho, komu z rozhodnutí vyplývá povinnost. Soud přitom postupuje v součinnosti s jinými státními orgány.
(2) Na žádost účastníka, kterému rozhodnutí přiznává právo na zaplacení peněžité částky, dotáže se soud toho, komu je zaplacení peněžité částky uloženo, zda a od koho pobírá mzdu nebo jiný pravidelný příjem, popřípadě u které banky, pobočky zahraniční banky nebo spořitelního a úvěrního družstva77) (dále jen „peněžní ústav“) má své účty a jaká jsou čísla těchto účtů.
(3) Dotázaný je povinen odpovědět soudu do jednoho týdne od doručení dotazu. Nesplní-li tuto povinnost nebo uvede-li v odpovědi nepravdivé nebo neúplné údaje, může mu soud uložit pořádkovou pokutu (§ 53).