Archivované diskuze jsou určeny pouze ke čtení.
nájem ve státním bytě
Dobrý den, bydlím ve státním bytě(3+1) s regulovaným nájmem v Praze a nyní mám zdědit v Praze byt v osobním vlastnictví(1+1).Může být toto vlastnictví důvodem pro zrušení nájemní smlouvy ve státním bytě?
Jan
Dle občanského zákoníku je jedním z důvodů k výpovědi z nájmu bytu bez přivolení soudu i situace, kdy nájemce bytu má dva či více bytů – vyjma případů, kdy po něm nelze spravedlivě požadovat, aby užíval pouze jeden byt. V daném případě samozřejmě záleží jednak na přístupu pronajímatele (zda by vám výpověď chtěl dát) a jednak na výkladu toho, co si lze představit pod pojmem „nelze spravedlivě požadovat, aby používal pouze jeden byt“ – zda by se tato výjimka vztahovala i na vás, pokud už byste výpověď dostala (zda byste její nedůvodnost obhájila před soudem).
Občanský zákoník:
§ 711
(1) Pronajímatel může vypovědět nájem pouze z důvodů uvedených v zákoně.
(2) Pronajímatel může vypovědět nájem bez přivolení soudu:
…..
c) má-li nájemce dva nebo více bytů, vyjma případů, že na něm nelze spravedlivě požadovat, aby užíval pouze jeden byt;
……
Dovolím si pochybovat, že byt, ve kterém bydlíte, je ve vlastnictví státu. Pravděpodobně se jedná o byt ve vlastnictví města. Na otázku Vám jednoznačne neodpovím, protože je na každém městě, coby vlastníkovi, aby si upravilo podmínky za nichž bude byt pronajatý. Také není zřejmé, zda máte nájem na dobu určitou nebo neurčitou. Doporučuji přečíst smlouvu o nájmu bytu, dotázat se v obecné rovině vlastníka bytu, jelikož se jedná o rozhodnutí zda se stanete nebo nikoli vlastníkem jiné nemovitosti, doporučuji obrátit se na advokáta, který Vám na základě předložených listin udělá právní rozbor situace a poskytne radu. Domnívám se, že se jedná o nemalou majetkovou hodnotu a proto není na místě rozohodovat se podle rady poskytnuté na netu.
Zahina